"Poloautomatické" zavlažování zeleniny ze sudu



host - 153.50 (?)
23.9.2018 8:27

Ano, něco takového plánuji, prokapávací hadice dohledám, hlavně mě jde o to s jakým tlakem to bude fungovat, vodovodní řád nemám a chci použít jen samospád ze sudu/ -ů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 153.50 (?), 13.9.2018 23:12, zobrazeno: 13772x

Dobrý večer, pročetl jsem si toto fórum a potřeboval bych poradit. Chtěl bych příští rok realizovat "poloautomatické" zavlažování z 200l sudu nebo vice spojených sudů pouze samospádem, převýšení 1m, maximálně 1,5m, délka od sudu/ -ů na záhony na zahradě 50-200m, voda dešťová případně načerpaná studniční. Chtěl bych zavlažovat rajčata kolem 50ks (rozteč na netkané textilii používám 0,7m, na záhoně 1m), papriky asi 50ks (rozteč 0,5m), lilky asi 10ks po 0,5m, okurky asi 50ks po 0,4-0,5m, možná i brambory do 30m po 0,3m. Když to hrubě sečtu do 150m zavlažovací hadice s roztečí direk 0,3, 0,5 a 1m (našel jsem v Zahrádkáři nějakou firmu, která dodává hadici s labyrintem a dirkou uvnitř vždy na rozteči, no rozteče nemá všechny, které potřebuji). Moje představa je, že bych večer načerpal sud, spíše sudy a přes noc by to pracovalo samo samospádem. Případně při velkém suchu totéž brzy ráno než odjedu do práce. Slibuji si, že by mě to ušetřilo hodně času a námahy. Tlakovému čerpadlu se chci určitě vyhnout, tak jako napájení ze sítě v mé nepřítomnosti, možná v budoucnu nějaké hodiny s ventilem na baterie a nějaká čidla. Na zimu bych hadici svinul a uklidil. Je moje představa reálná, bude to fungovat nebo je to nesmysl? Poradíte více dodavatelů těchto hadic? Máte někdo zkušenost s podobnou závlahou, jak by to materálově vyšlo?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 14.9.2018 7:24

Hm, připadá mi že zalití takového množství zeleniny pouhými 200l vody nemá smysl, tím zavlažíte pár milimetrů na povrchu, což vám do večera vyschne, a ke kořenům se nedostane nic.

Já mám kubíkovou IBC nádrž 1.5m vysoko vedle skleníku, a navrtané 4 plastové 4m trubky ve skleníku. Takto to funguje pěkně, na krátkou vzdálenost s velkým převýšením. (jen poznamenám, že na jedno vydatné zalití malého skleníku upustím 500l).

Dělal jsem si ale rozvody hadičkami s nastavitelnými tryskami po záhonech, napojených na tlakovou vodu, ale byl obrovský problém vůbec nastavit trysky tak, aby na tu vzdálenost a počet trysek vůbec všemi nějaká voda prokapávala. Vím, že problém byl v malém průřezu hadičky, ale obávám se, že vy budete řešit stejný problém - na tak dlouhé hadici a malém tlaku budou některé dírky prokapávat, některé vůbec. A otázka je, co se bude dít při odtékání ke konci - to už bude voda úplně bez tlaku, takže se jí možná ani nebude chtít do hadice...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.50 (?), 15.9.2018 8:34

Děkuji za reakci. Co se množství vody týče (a jak jsem napsal s problémy smnožství vody ve studni, následně shořelé čerpadlo a jímka 4m3 s ručním tahámím vody cca 25 let staré) zaléval jsem v letošním suchém létě podle modelu - 3-4x týdně, při každé zálivce rajče (cca 80ks) 1,5l, paprika (50ks), celer (60ks), okurky nakládačky 80ks po 0,5l, lilek (10ks) 1l, cuketa 10ks po 1,5l, dyně 10ks po 1,5l, mlouny cukrové i vodní 20ks po 1l, někdy jahody a kvítka. I když to vyvolá smích mám hrníčky 0,5, 1 a 1,5l a těmi ze kbelíku zalívám, tak abych měl jistotu, že každá rostlina dostala dané množství vody. Nezastírám, že mě zálivka trvá několik hodin a kapkování by mě ušetřilo spoustu času. Teď to nchci násobit a sečítat, ale najednu zálivku padlo kolem 400-600l vody. Jinak z paprik, cuket a melounů jsem letos nic moc neměl asi jsem vyhradil málo vody. Pro zajímavost asi u 20ks rajčat jsem zaléval přes zakopané PET lahve, nezaznamenal jsem žádnou výhodu, na rok pro jistotu ještě jednou zopakuji než zavrhnu.

Takže by mě zajímalo jestli kapkovací hadice bude při uvedeném převýšení cca 1-1,5m, délce do 150m s vodou ze studny, jímky nebo dešťovkou (samozřejmě s filtrem) fungovat. Předpokládám několik větví s různými roztečemi otvorů.  Množství a dávkování vody (např. více vody pro rajče než okurku) bych zatím neřešil. Chci se vyhnout tlakování závlahy a připojení k el. síti v mé nepřítomnosti. Chci se také vyhnout hadičkám k jednotlivým rostlinám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 157.1 (?), 15.9.2018 8:53

Zkoušel jsem asi 10m hadici samospádem z té IBC nádrže, do které jsem udělal dírky. Jak už jsem popsal, moc to nefunguje. Nějaké voda vyteče prvními dírkami, ale čím jich je víc, tak k těm zadnějším se nedostává. U hadice je navíc problém v pružnosti, takže aby nějaká voda vytekla, musí být průměr dírky větší. Což popsaný problém násobí. Proto jsem skončil u čtyřech krátkých pevných trubek s dírkami (ve skleníkku), tam se dostane cca stejné množství vody na všechny dírky.

Zřejmě to funguje na tlakovou vodu, protože takové perforované hadice se prodávají. Nicméně většinou se závlaha řeší hadicí/trubkou většího průměru a z ní odbočky hadičkami / nastavitelnými tryskami.

Ještě poznamenám, že když jsem měl závlahu hadičkami na všechny záhony, musel jsem si naprogramovat PLC, pořídit několik ventilů a jednotlivé větve jsem zapínal samostatně. Kdybych pustil vše zaráz, tak při mém malém tlaku z čerpadla by neteklo nic, jen z několika prvních trysek v každé větvi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.50 (?), 19.9.2018 1:00

Petře, děkuji za reakce, naprogramovat nějaké jednoduché PLC jako třeba Unitronics (nakonec ho izraelci v počátcích používali hlavně k řízení skleníků a vodotrysků) pro spouštění jednotlivých okruhů ventily, čidla a další to je hudba u mě poměrně daleké budoucnosti. Kolem automatizace se celkem pohybuji. Na příští rok se zabývám "poloautomatizací" zálivky tj. zásobník vody, samospád a prokapávací hadice, jediná vymoženost bude načerpání zásobníku elektrickým čerpadlem. Nakonec pár desítek, možná těch 100-150 metrů hadice koupím k vyzkoušení. Na fóru hledám někoho kdo již vyzkoušel i s tím, že to takto nefunguje a případné doporučení se zkušenostmi, kde hadice a další materiál koupit, na webu spíš nacházím realizační firmy. Zavlažovací systém profesionálně navržený s tlakovou městskou vodou a hadičkou s tryskou ke každému květináči jsem viděl v jednom velkém zahradnictví v Brně a tento systém pro zaručení funkčnosti neustále obcházel jeden pracovník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 19.9.2018 6:10

No tlakové perforované hadice se prodávají. každý kapkovač je složen z labirintu a membrány pro kompenzaci tlaku. Kapkovací hadice připojená na hlavní řád bývá několik set metrů dlouhá, nemusí ležet na rovině a každý kapkovač dává stejně.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.50 (?), 23.9.2018 8:27

Ano, něco takového plánuji, prokapávací hadice dohledám, hlavně mě jde o to s jakým tlakem to bude fungovat, vodovodní řád nemám a chci použít jen samospád ze sudu/ -ů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.240 (?), 23.9.2018 16:30
Dobrý den, já zkoušel použití IBC kontejnerů ve výši cca 1m a a mikrokapkovaci zavlahu z Číny, vůbec to nešlo. 25 odkapávacích jednotek nebyl schopný najednou utlacit ani domácí vodárna. Až jsem to rozdělil na dvě větve, tak to vodárna dala. Zavlažování od gardeny možná pojede, ale s tím nemám zkušenosti. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 134.122 (?), 7.1.2019 16:07

Dobrý den,

já jsem letos poprvé též použil microzávlahu z Číny a jsem nad míru spokojený. v tuto chvíli mám jeden sud 200l cca 2,5m nad terenem. Od sudu vede dolu PVC trubka na konci je kohout na otevření/zavření závlahy. Zaléval jsem tim rajčata 20ks a okurky 5ks a propojeno bylo 25m. Napojení a nastavení kapání zabralo cca 1h. Sud je osazen plovákovým napouštěčem (jaku u WC). Po prvnim roce jsem naprosto spokejý a budu rozšiřovat i na zbytek zahrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hodul - (5) - 117.41 (?), 7.1.2019 16:48

Prosím mohl by jste mi zdělit jakou čínskou   závlahu jste objednal a kde.Děkuji Milan 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika