Maximální sací výška



host - 87.171 (?) 
22.1.2010 23:17, zobrazeno: 27721x

Dobrý den, mám konkrétní dotaz, jaká je maximální sací výška běžného odstředivého čerpadla (výkon cca 50l/min). Mám s tím dlouhodobé problémy : sací výška je cca 8 m (dle stavu vody v řece) a délka sací trubky je cca a12m.Často se mi stává, že po delší době v klidu (cca 2 týdny) čerpadlo nefunguje. Voda mi neuniká sací koš je v pořádku. Dále výkon čerpadla je několikanásobně nižší, než udaný na štítku. Závisí to na průměru nasávací hadice? (mám cca 1")

Děkuji za radu.

Michal 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pege - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 47.103 (?), 23.1.2010 0:00

Ta výška je na čerpadlo moc, některé by už tohle nezvládly. Buď to snížit nebo dát ponorné. Voda jde vytáhnout do max cca 10-ti metrů ale čerpadlo má vždy nějaké ztráty, záleží na typu a stavu čerpadla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 123.74 (?), 23.1.2010 10:27
Při sací výšce 8m (která navíc kolísá) by bylo divné, kdyby čerpadlo fungovalo bez problémů. Výrobci sice uvádějí sací výšky okolo 8-9m, to však platí pro nová čerpadla a ideální podmínky provozu. Když jsem se ptal ve specializované prodejně na čerpadla, doporučují odstředivá čerpadla používat pro max. sací výšku do 7m. Jak už zde bylo uvedeno, dejte čerpadlo níž. Pokud to nejde, kupte ponorné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 38.17 (?), 23.1.2010 11:16

Vzhledem k tomu, že vám po dvoutýdenní odstávce čerpadlo nečerpá, vidím vadu v jeho zavzdušnění. To se nemusí projevovat únikem vody. Stačí malá netěsnost na čerpadle, třeba na ucpávce,  na sacím potrubí a sacím koši. To by mělo odstranit dostatečné množství vody na výtlaku nad úrovní čerpadla, které by doplňovalo její pravděpodobný minimální únik.

Dopravované množství vody, je omezeno tlakovými ztrátami na sacím a výtlačném potrubí,  na jejich spojujících kolínkách a tlakovou ztrátou sacího koše. Čím větší průměr, tím nižší tlaková ztráta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 72.149 (?), 23.1.2010 11:58

Teoretická možná sací výška je 9,8m. Některá čerpadla jsou schopna pracovat s podtlakem v sání odpovídajícím sací výšce 8m. To ale neznamená že se jedná o rozdíl výšky čerpadla a hladiny nasávané vody. Od od výrobcem udávané ávané sací výšky je třeba odečíst tlakovou ztrátu sacího koše a tlakovou ztrátu sacího potrubí. Udává se tlaková ztráta koše cca 1-2m. Při jmenovitém průtoku čerpadla 50l/min, by byla v sacím potrubí 1" rychlost cca 1,5m/s. To je při velkém výškovém rozdílu příliš. Tím vzniká velká tlaková ztráta na potrubí a sacím koši. Z důvodu využití sací schopnosti čerpadla je proto sací potrubí většinou větší dimenze než výtlačné.

Zkrátka: Pokud je hladina oprvdu tak nízko, pak je zázrak že to funguje a to asi jen díky malému průtoku čerpadlem.

Dát čerpadlo níž, řádně nadimenzobat saví potrubí vč. koše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.149 (?), 23.1.2010 12:38

Musel jsem odejít od PC, tak jsem to rychle odeslal.

Pro uvedený průtok 50l/min by sací potrubí mělo být 5/4".

Průtok čerpadlem je závislý na tlakovém rozdílu mez sáním a výtlakem.

Pokud čerpadlo běží v režimu na hranici sací výšky, což je jistě váš případ, dochází k tvorbě bublinek ve vstupu do oběžného kola, což se projevuje zvýšeným hlukem a sníženým průtokem.

Pokud čerpadlo běží na hranici sací výšky, může dojít j zavzdušnění (t.j. přetržení vodního sloupce v sání čerpadla) třeba jen tím, že bude spuštěno při nížším odporu na výtlaku na př. při nižším tlaku v boileru a p.

Proto považuji za nutné umístit čerpadlo níž, nebo dát ponorku.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 23.1.2010 14:13

Tak jak to vyjádřil F.O. je to správně a ještě to doplním přesně. Sací výška čerpadla Hs

Hs = HB - (hz + hp +sigma.Hm)

  • kde HB je atmosférický tlak na hladinu
  • hz jsou odpory v sacím potrubí až po oběžné kolo
  • hp tlak nasycených vodních par, úměrný dané teplotě
  • sigma - Thomův kavitační činitel
  • Hm je výtlak čerpadla

ZÁVĚR: Někdy má čerpadlo daleko do teoretické sací výšky 10 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 72.149 (?), 23.1.2010 14:43

Děkuji za doplnění, nechtěl jsem do toho zavádět vědu. Pro praxi a u čerpadel na studenou vodu stačí maximální sací výška uváděná výrobcem čerpadla od které se odečtou tlakové ztráty sacího potrubí včetně sacího koše.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika