Truskavec



Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 250.89 (?)
15.6.2009 13:17

K použití chemie jsem dosud nenašla odvahu, protože nemám dostatek komplexních znalostí k tomu, abych herbicid použila tak, abych trávníku neublížila. Z herbicidů umím používat jen Roundup a ten v tomto případě použít nelze. Zatím jsem jen vytrhávala, vykopávala a užínala na co nejmenší velikost tak, aby se truskavec nestačil vysemenit. Vždycky však truskavec vyhrál a v trávníku se na některých místech vždy znovu a znovu objevuje. Je však pravdou, že ta úplně holá místa mi díky tomuto snažení nevznikají, což je velké vítězství. Z dětství si pamatuji opravdu rozsáhlá blátivá místa, která v trávníku truskavec přes zimu zanechal. Tím, že ho usilovně umravňuju, tak velkou plochu v procentech nezabírá. Stačilo by ale jednu sezonu polevit a pak by byl opravdu všude. Postřik Banvel 480 určitě vyzkouším a pokud bude na truskavec účinkovat, tak Vám budu vděčná, protože mi ubyde spousta práce jen proto, aby mi na několik měsíců v roce nevznikla blátivá místa v trávníku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 250.89 (?), 15.6.2009 12:04, zobrazeno: 9825x

Truskavec, neboli rdesno ptačí, významná léčivka se zabydlela na našem zatravněném dvoře v rodinné historii již před 129 roky. Zápasila s ním moje babička, pak maminka a teď já už 40 roků. Od jara do podzimu by nevadil, ale na podzim odejde a místa v trávníku, kde ho v době vegetace zahušťoval, nebo dokonce obsadil, zůstanou přes zimu holá do doby, než se na jaře znovu rozroste. Vyžínáme kvůli němu trávník strunou na velikost strniště snad menší než 1 cm, ale i na těchto maličkých a kraťoučkých stonečcích posekaného truskavce v trávníku nějaké ty kvítky vykvetou a stačí dát semínka, ze kterých příští rok opět vyrostou nová rdesna. Při velikosti 500 m2 zatravněného dvorku neuhlídám malé truskavce ukryté v trávníku i kdybych se rozhodla lézt po kolenou a ty viditelné vytrhat. Truskavec asi zlikvidovat nelze, dospěla jsem po mnoha letech marného snažení k závěru. Nebo lze? Ví někdo jak? Je nějaký chemický přípravek, který by truskavec zničil a trávník ne? Až mě budete někdo kritizovat, že chci zničit na tak rozsáhlé ploše léčivku, tak připomínám, že ten boj se vede jako prevence proti holým a přes zimu a jaro i blátivým místům v trávníku, která by truskavec zanechal.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 15.6.2009 12:34

Dobrý den, nebojte se kritiky. Pokud přijde, vždy ji máte možnost odmítnout jako nekonstruktivní, neboť Váš dotaz je zcela legitimní.

Zajímalo by mne, čím jste se pokoušela v minulosti tuto bylinu zlikvidovat. Zkoušela jste nějaké selektivní herbicidy na dvouděložné rostliny? Jinak existuje selektivní postřik Banvel 480, který by měl na truskavec působit.

Je ale otázka, jak velkou plochu v trávníku truskavec zabírá. Pokud významnou (dle mého více jak 30%; u 50% bych to již neřešil), tak by možná bylo vhodné opakovaně použít totální herbicid a ve druhé polovině srpna (pokud máte možnost zavlažování dané plochy) založit trávník znovu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 250.89 (?), 15.6.2009 13:17

K použití chemie jsem dosud nenašla odvahu, protože nemám dostatek komplexních znalostí k tomu, abych herbicid použila tak, abych trávníku neublížila. Z herbicidů umím používat jen Roundup a ten v tomto případě použít nelze. Zatím jsem jen vytrhávala, vykopávala a užínala na co nejmenší velikost tak, aby se truskavec nestačil vysemenit. Vždycky však truskavec vyhrál a v trávníku se na některých místech vždy znovu a znovu objevuje. Je však pravdou, že ta úplně holá místa mi díky tomuto snažení nevznikají, což je velké vítězství. Z dětství si pamatuji opravdu rozsáhlá blátivá místa, která v trávníku truskavec přes zimu zanechal. Tím, že ho usilovně umravňuju, tak velkou plochu v procentech nezabírá. Stačilo by ale jednu sezonu polevit a pak by byl opravdu všude. Postřik Banvel 480 určitě vyzkouším a pokud bude na truskavec účinkovat, tak Vám budu vděčná, protože mi ubyde spousta práce jen proto, aby mi na několik měsíců v roce nevznikla blátivá místa v trávníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 15.6.2009 13:38

Chápu, že jste se nechtěla pouštět do větších zásahů chemickou cestou. Ale pokud použijete selektivní herbicid dle návodu a dodržíte všechny zásady bezpečnosti práce a dáte si pozor, aby postřik nedopadl na zelené části květin, keřů či stromů v okolí travní plochy, mělo by to být v pořádku.

Trávník má nejen estetickou funkci, a právě nadvládě bláta v jarních či podzimních měsících by měl bránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika