Houby v trávníku



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.84 (?)
7.6.2009 12:04

Nepovažuji se za trávníkového experta, nicméně odmítám názor, že za houby jednoznačně může jenom těžká půda. Vezměte v potaz také počasí v posledních letech - zvýšily se teploty, podzimy bývají sušší, v letních měsících mívám více vypálený trávník - prostě dříve toho chladna a vlhka (prostředí ideální pro růst hub) bylo nějak víc.

Dlouhé roky jsem žádné houby na zahradě neměl, a těžkou půdu mám taky, zahrada leží u potoka a bývala vždy spíš vlhčí.
 Zvýšený výskyt hub jsem zaznamenal asi 3 roky poté, co jsem začal na zahradě používat intenzivně drtič větví (na místech výskytu často drť nikdy nebyla).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 208.70 (?), 6.6.2009 21:11, zobrazeno: 27694x
Dobrý večer, objevili se nám houby v trávníku. Jestli tomu rozumím - tak máme moc kyselou půdu. Jak se sníží kyselost? vápnem? Máte někdo zkušenost jak se vápní pozemek o velikosti 1500m2? Nebo bychom měli použít nějaké jiné hnojivo? máme převážně jílovitou půdu s trochou navážky. Mnohokráte děkuji za vaši pomoc Dita
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 7.210 (?), 6.6.2009 21:18
Mila Dito, zakladate duplicitni dotaz. Pouzijte vyhledavani na leve strane, toto tema zde bylo opakovane diskutovano, najdete temata vertikutace, mech. Houby v trave jsou zpusobene premokrenim, chemie Vam nepomuze, pokud ano, jen na kratko, muzete pouzit libovolny fungicid v zalivce, ale nasledne je nutne travnik opecovat a zajistit vzdusny travni drn, ve kterem se nedrzi voda- viz probehle diskuse, je opravdu zbytecne vytvaret nove vlakno k jiz podrobne diskutovanemu tematu. Chemicky Ali
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 208.70 (?), 6.6.2009 21:29
Diskuze jsme četla, ale pořád mi to nějak není jasné. Okolo celého pozemku máme udělané drenáže. Je zde sice jíl, ale vlhko tu není. Zkoušeli jsme, přes měřič Ph (který je k bazénu) zjistit Ph půdu a vyšlo nám něco jako 7,2. Co pak s tím? Vápno? - Můžu použítt hašené vápno ve stavebninách? Trávník máme 2rokem - letos najaře jsme to projeli vertikulítorem. V trávníku nám nejvíc rostou pampelišky a jetel. díky za pomoc
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 6.6.2009 21:59

Nemáte přehnojeno? S houbami jsem měl problém loni, když jsem častěji aplikoval granulované hnojiva. Letos jsem se poučil a zatím houby nerostou. 
Na houby jedině do lesa .
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 208.70 (?), 6.6.2009 22:03
Martin: I to je možné -vloni jsem vůbec nehnojila a houby nebyly a letos jsem s hnojem začala a máme houby..:-( Bohužel máme i takové suché plopchy - zkusím to zítra vyfotit. Jsme uplná začátečnice a trávník se mi postupně mění v něco... jetel, suchá místa,... moc děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.70 (?), 7.6.2009 7:38
můžeme místo dolomitického vápence použít hašené vápno? Zbylo nám ještě ze stavby. díky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 7.6.2009 10:29

problém je v těžké jílovité hlíně, která není vzdušná a drží se v ní vody více, než je zdrávo. Středně a dlouhodobě Vám pomůže pouze pískování, vertikutace a aerifikace (s pískováním) - navíc tím dramaticky zvýšíte kondici trávníku, Vápnění nic samo o sobě neřeší, stejně tak jako hnojením neovlivníte přímo růst hub.

Krátkodobě můžete menší ložiska hub vyhubit zálivkou s fungicidem (klidně i postřikovým - Delan, Baycor), pozor ale na blízkost studny!.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.84 (?), 7.6.2009 12:04

Nepovažuji se za trávníkového experta, nicméně odmítám názor, že za houby jednoznačně může jenom těžká půda. Vezměte v potaz také počasí v posledních letech - zvýšily se teploty, podzimy bývají sušší, v letních měsících mívám více vypálený trávník - prostě dříve toho chladna a vlhka (prostředí ideální pro růst hub) bylo nějak víc.

Dlouhé roky jsem žádné houby na zahradě neměl, a těžkou půdu mám taky, zahrada leží u potoka a bývala vždy spíš vlhčí.
 Zvýšený výskyt hub jsem zaznamenal asi 3 roky poté, co jsem začal na zahradě používat intenzivně drtič větví (na místech výskytu často drť nikdy nebyla).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 8.6.2009 9:47

OK  - Tomáši, těžká vlhká půda je skutečně limitující a vytváří teritorium náchylnějším k houbovým chorobám obecně.  Nejsem schopen posoudit jak to je s drtičem, zda zde souvislost existuje, či nikoli. Je možné, že souvislost je stejná, jako statisticky vyšší kojenecká úmrtnost dokumentovaná v sedmdesátých - osmdesátých letech v anglických chudinských čtvrtích - pokud jste ji dali do vztahu k počtu televizních antén, byl zde jasný korelát - více antén, vyšší úmrtnost(byl to samosřejmě nesprávný vztah, ti co měli antény byli sociálně slabí a neměli na kabel, úmrtnost tedy s antenami nesouvisela).

Bez ohledu na počasí a vypálený trávník v horkých letních dnech, po většinu roku je jílovitá půda mokrá a méně vzdušná - ideální teritorium pro houbové vegetace. Což je často patrné po zimě - v trávníku někdy  vznikají "čarodějná kola" -tj, mykotická vegetace, která se projevuje jako světlý, rozšiřující se kruh špatné skomírající trávy s jasnou hranicí. 

A tak, jako prevence a boj s houbovými onemocněními trávníku platí jediný režim - půdu zlehčit,  ideálně pískováním, eventuelně výměnou zemin za písčito -hlinitý substrát. Je opravdu lhostejné, že v létě dokáže tato lokalita vyschnout.

Na to, aby houby a plísně vegetovaly v určité lokalitě, potřebují PRIMÁRNĚ určitý typ půdního substrátu. Změňte jej a houbová onemocnění budou mít velmi nevhodné podmínky pro svůj růst. Je to fakt, na kterém nic nezměníme subjektivními dojmy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 8.6.2009 13:45

Ta kojenecká úmrtnost není úplně fér argument - já tady poměrně jasnou korelaci vidím - díky drtiči každoročně po zahradě ( jako mulč) umístím několik koleček drcených větví, které se roky předtím zpracovávaly jinak.

Spousta dřevěné drti = větší výskyt dřevokazných hub, které se (zřejmě) uchytí i v trávníku. Docela by mně zajímaly poznatky jiných, kteří drtí a mulčují - tento aspekt se v diskuzích o drtičích nikdy neřešil...

S čarodějnými koly máte pravdu, mám kruhovou díru v trávníku, zemina v těchto místech je cítit houbama, nějak moc nepomohlo ani postiženou zeminu vyměnit...
Přeji hezký zbytek dne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika