Houbičky a padáčky



Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?)
23.7.2009 12:15

Hmm, to máte možná pravdu, třeba ji seká častěji. Každopádně teď tam jezdí se sekačkou tak často, že to nelítá okolo, za což jsem rád.

Nejvíce mne bylo v naší situaci líto souseda na našem jiho-východním cípu. Je to starý pán, který má svou zahradu zcela bez plevele (i bez trávníku, ten má jen na předzahrádce), pěstuje tam všechno možné a on, či jeho žena, tam tráví snad každý den několik hodin okopáváním, kypřením a odplevelováním. Zdá se, že tou zahrádkou skutečně žijí a když se jim tam "padáčky" v tichosti snášejí na prokypřenou půdu, radost asi nemají.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
host - 141.127 (?), 22.7.2009 20:27

Nikdo neříkal, že se má nakazovat likvidace pampelišek, ale že nemají znehodnocovat (a zvláště ty polétavé kousky) ostatní plochy..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 22.7.2009 20:34

Eh, kletě, vy znáte způsob, jak jim to přikázat? Tady je moje, sem nesmíte!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 141.127 (?), 22.7.2009 21:35

Nejdřív bych zkusil vyjednat podmínky s tím sousedem nebo vlastníkem pozemku, dát mu ultimátum a oznámit, že po jejich nesplnění budete žádat místní ssamosprávu o nápravu. Pokud to opravdu ve vyhlášce či zákoně je, jsou instituce povinné konat (idealisticky řečeno :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.120 (?), 22.7.2009 22:06

Skutečně je to tak, jak jsem již poznamenal. Ideální je se se sousedem dohodnout (to se mi osobně zatím podařilo, soused seká vcelku pravidelně - dříve měl plantáž pampelišek).

Pokud to nelze, můžete vymáhat svá práva dle §127 Občanského zákoníku či dle § 3 odst.1 písm.a) zák. č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči, kde se ve zkratce píše, že je vlastník či uživatel pozemku povinen zajišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů tak, aby nevznikla škoda na zdraví či majetku.

A pokud se někdo domnívá, že jde "jen" o poletující plevel, tak připomínám jeho alergizující vlastnosti a schopnost znehodnotit udržovaný pozemek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
brouzdalek - (15) - 141.127 (?), 22.7.2009 22:16

Koukám, že jste se už dobře informoval, to je fajn. Už aspoň vím, čím budu argumentovat, až soused bude mít skoro zarostlý barák...

PS: Obnovil jsem již nepoužívanou přezdívku, host už nebudu :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 23.7.2009 7:45

Preventivně zakážem veškerou okolní přírodu, potažmo luční porosty, protože JÁ chi mít na pozemku sterilno a mám na to právo. Fuj, právnické kličky a argumenty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
brouzdalek - (15) - 141.127 (?), 23.7.2009 8:01

Tak moment, nikdo tady o žádném sterilním prostředí nemluví. Každý ať si pěstuje co uzná za vhodné, a to nemluvím jenom o trávnících. Ale ti ostatní, v okolí, by vám neměli vaši práci kazit, to je snad přeci jasné..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 23.7.2009 9:19

Pane PP., domnívám se, že jste to trochu překroutil. Není to o tom, že všichni musí zahradu či jiné pozemky spravovat stejným způsobem. Ale z výkladu oněch zákonů je jasné, že byste svou činností či nečinností neměl poškozovat ostatní.

Modelová situace vycházející z toho, jak je to třeba u nás doma:

Zástavba rodinných domů. Sousedí se sebou 6 zahrad orientovaných následovně: 3 zahrady směrem na jih vedle sebe, další tři orientovány severně (tvoří s těmi "jižními" de facto dlouhé pásy v polovině přehrazené plotem). Naše zahrada je uprostřed těch orientovaných jižně. Takže mám souseda na východní, západní a jižní straně. Roh naší zahrady je i rohem zahrady souseda jihovýchodního a jihozápadního - zkrátka jsme všichni blízko sebe, to je podstatné. 5 zahrad je spravováno tak, že z nich žádný plevel nepoletuje, můj jižní soused měl onu pampeliškovou plantáž. A když zafoukalo... tak "padáčky", a to hodně. Dle větru to sedalo více na tu či onu zahradu v okolí. A padalo do trávníků a záhonů lidí, kteří se o své zahrady starají - tomu říkám bezohlednost. Mimochodem většina zahrad (včetně té naší) je užitkovo-okrasných.

Tak jsem souseda požádal, aby si to posekal před tím, než se to začne vysemeňovat. Soused si to tak každé tři týdny poseká a je klid. Nikdo po nikom nechce, aby měl určitý typ zahrady. Klidně ať tam pěstuje pampelišky na domácí pampeliškový med, ale ať si to poseká, než dojde k tomu, že bude nutit i ostatní sousedy pěstovat pampelišky na jejich zahradách. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 23.7.2009 11:53

Pokud seká co tři týdny, tak se pampelišky stihnou vysemenit. Aspoň ty moje to během tří týdnů, co nesekám stihnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 23.7.2009 12:15

Hmm, to máte možná pravdu, třeba ji seká častěji. Každopádně teď tam jezdí se sekačkou tak často, že to nelítá okolo, za což jsem rád.

Nejvíce mne bylo v naší situaci líto souseda na našem jiho-východním cípu. Je to starý pán, který má svou zahradu zcela bez plevele (i bez trávníku, ten má jen na předzahrádce), pěstuje tam všechno možné a on, či jeho žena, tam tráví snad každý den několik hodin okopáváním, kypřením a odplevelováním. Zdá se, že tou zahrádkou skutečně žijí a když se jim tam "padáčky" v tichosti snášejí na prokypřenou půdu, radost asi nemají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika