Bofix



f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?)
25.8.2010 1:19

Uvažovala jste dobře. Já jsem si tehdy nepřipouštěl, že bych někde udělal chybu, vždyť trávník takhle obrok bodově stříkám předepsanou a povolenou kombinací Starane + Lontrel (jen kola jetele bílého, pampelišky, jitrocele, pryskyřníku ap.) a kompost takhle dělám a používám mnoho let. Nestříkám nijak zběsile, nějaká ta pampeliška nebo sedmikráska mě v trávníku na zahradě nevadí. A touto kombinaci používám proto, že většinou nejprve samostatným Lontrelem na záhoncích řepy, jahod, cibule, česneku a květin  - likviduji pcháč, mléč a pampelišku - nalétnuté od souseda přes jednu zahradu a z náspu železniční tratě za zahradou. Zbytek postřikové jíchy doplním herbicidem Starane a vystříkávám nejhůře postižená místa v trávníku.

A mimo téma: "jaké mě narostly brambory?"

Ve třetí dekádě března jsem plošně rozhodil špetku Cereritu nebo NPK, plošně rozhodil trochu kompostu (naosívaný v bečkách z loňské várky) a zapravil elektrickým kultivátorkem. Předklíčené brambory jsme s rodinou sadili po velikonocích - 9. a 10. dubna??? Něco se stihlo do konce dubna nakopčit, ale od začátku května až do začátku června pršelo a v zahradě i za ní mě ještě navíc vyvěrala voda ze země, takže skoro všechno bylo celý měsíc pod vodou. Od 12. do 14. června zase hodně pršelo a pak přišly ty vedra. Nať zežloutla, následně totálně uschla a brambory musely jít začátkem července ven. Rané Marabel hodně nasazené, ale průměr hlízy asi do 5 cm. Polorané Princess a Rafaela hodně nasazených hlíz, ale velikost 3 - 4 cm. V jiných letech by to šlo na zkrmení drůbeži, ale letos jsou samé drobné, tak se z toho bude muset vařit. Koupil jsem na zkoušku v marketu balíček brambor Princess a potom zkusil i ty svoje, ale chuťově je to 100 a 1 v můj prospěch.

Bez názvu
Bez názvu
brambory koncem května
brambory koncem května
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
brambory 1. července
brambory 1. července
plácek pro rajčata a papriky, konec května
plácek pro rajčata a papriky, konec května
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 24.8.2010 23:26

Jak píši ve výše uvedeném příspěvku, tak i v obdobných příspěvcích na podobné téma, neměl jsem v minulosti s tímto problémy. V letošním roce jsem vysel a následně rozesadil několik desítek sazenic paprik a rajčat. První várku směsi koupeného substrátu a vlastního kompostu jsem použil k přesazení malých rostlinek do jogurtových kelímků. Vše bylo bez problémů, jen trochu sluníčka na jaře chybělo. Jelikož jarní počasí nepřálo a zazenice na parapetu za oknem přerůstaly, tak jsem to ještě jednou přesazoval do větších plastových kontejnerů. Po tomto přesazení papriky stále v pohodě, větší část sazenic rajčat (Toro, Bejbino, Stupické) též v pohodě, ale u jedné várky rajčat (odrůda Idyl) se zbrzdil růst, začaly deformace rostlin, kroucení listů a na nových přírůstcích se tvořily jakési nádory. Sazenice jsem musel vyhodit.  Jelikož byl u nás studený a mokrý květen a na zaplavené zahradě se dala čerpat jen voda, tak jsem několik sazenic paprik i rajčat přesadil do navrtaných umělohmotných věder s podmiskami. Opět jsem na doplnění použil směs koupeného zahradního substrátu (ale již jiný pytel) a vlastního kompostu (ale též jinou várku). Po několika dnech se začaly deformovat sazenice zbytku odrůdy Idyl a Stupické rané. Toro, Bejbino a papriky zatím dobré, po několika týdnech se to však začalo projevovat i u všech zbývajících sazenic. Jakmile v červnu vyschla zahrada, tak jsem tam rozesadil zbytek sazenic rajčat a paprik ze zbylých kontejnerů (to se zdála ještě většina sazenic v umělohmotných vědrech dobrá). Do vyhlobených jamek jsem přisypal zbytek směsi namíchaného kompostu a nakoupeného substrátu a dopadlo to časem tak, jak jsem uvedl ve svém výše uvedeném příspěvku. Konzultoval jsem to s ing. Gallem ze SRS Přerov (mj. píše i příspěvky do poradny Receptáře) a ten mě potvrdil, že je to s největší pravděpodobností důsledek reziduí clopyralidu v kompostu nebo v koupeném substrátu a že tato účinná látka se tam odbourává až tři roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 24.8.2010 23:54

Takže jsem měla pravdu, když jsem začátkem léta v diskuzi o poškozených rajčatech psala, že by mohlo jít o rezidua herbicidu. Náš soused měl loni podobný problém, rajčata poškozená, sám herbicidy nepoužívá, asi závadný substrát rovnou ze zahradnictví.    J.  Jaké Vám narostly brambory?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 25.8.2010 1:19

Uvažovala jste dobře. Já jsem si tehdy nepřipouštěl, že bych někde udělal chybu, vždyť trávník takhle obrok bodově stříkám předepsanou a povolenou kombinací Starane + Lontrel (jen kola jetele bílého, pampelišky, jitrocele, pryskyřníku ap.) a kompost takhle dělám a používám mnoho let. Nestříkám nijak zběsile, nějaká ta pampeliška nebo sedmikráska mě v trávníku na zahradě nevadí. A touto kombinaci používám proto, že většinou nejprve samostatným Lontrelem na záhoncích řepy, jahod, cibule, česneku a květin  - likviduji pcháč, mléč a pampelišku - nalétnuté od souseda přes jednu zahradu a z náspu železniční tratě za zahradou. Zbytek postřikové jíchy doplním herbicidem Starane a vystříkávám nejhůře postižená místa v trávníku.

A mimo téma: "jaké mě narostly brambory?"

Ve třetí dekádě března jsem plošně rozhodil špetku Cereritu nebo NPK, plošně rozhodil trochu kompostu (naosívaný v bečkách z loňské várky) a zapravil elektrickým kultivátorkem. Předklíčené brambory jsme s rodinou sadili po velikonocích - 9. a 10. dubna??? Něco se stihlo do konce dubna nakopčit, ale od začátku května až do začátku června pršelo a v zahradě i za ní mě ještě navíc vyvěrala voda ze země, takže skoro všechno bylo celý měsíc pod vodou. Od 12. do 14. června zase hodně pršelo a pak přišly ty vedra. Nať zežloutla, následně totálně uschla a brambory musely jít začátkem července ven. Rané Marabel hodně nasazené, ale průměr hlízy asi do 5 cm. Polorané Princess a Rafaela hodně nasazených hlíz, ale velikost 3 - 4 cm. V jiných letech by to šlo na zkrmení drůbeži, ale letos jsou samé drobné, tak se z toho bude muset vařit. Koupil jsem na zkoušku v marketu balíček brambor Princess a potom zkusil i ty svoje, ale chuťově je to 100 a 1 v můj prospěch.

Bez názvu
Bez názvu
brambory koncem května
brambory koncem května
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
brambory 1. července
brambory 1. července
plácek pro rajčata a papriky, konec května
plácek pro rajčata a papriky, konec května
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.238 (?), 10.10.2010 13:41
Dobrý den, slyšela jsem, že se dá selektivním herbicidem postřikovat i nyní. Jaký na to máte názor? Docela by se mi to hodilo, protože máme od jara venku želvu, a ta nyní je už zazimována.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.97 (?), 25.3.2011 22:46

Dobrý den, Bofix používam již několik let a mohu konstatovat z mé vlastní zkušensosti, že prodávané koncentrace musí být pořád nižší a nižší jelikož cena je stejná a účinnost z roku na rok nižší. Pokud se chcete zbavit plevele pravidelne každý týden motorovou sekačku se zběrem a mulčováním a problém je vyřešen. To je moje odpozorováná zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.18 (?), 26.3.2011 7:58

Nevěřím tomu, že se výrobce rok od roku snižuje koncentraci účinných látek v přípravku.

Možné vysvětlení vidím v tom, že opakovaným používáním jednoho přípravku se u náhodných přeživšich plevelů vytvoří a dědí rezistence na postřiky.

(Anebo používáte čím dál menší koncentraci postřiku, resp. stejné množství Vám vydrží na větší plochu. Ono to taky dost leze do peněz.)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.182 (?), 12.5.2011 13:00

Jak je to s dětmi? Je pro ně Bofix nebezpečný? V návodu o tom není ani slovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 95.194 (?), 12.5.2011 14:20

pro děti je na zahradě nebezpečné skoro všechno :=) asi nejlépe poskříkat před odjezdem na dovolenou nebo víkend.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.37 (?), 18.8.2013 11:40

Mám dotaz:  na zahradě mám spoustu plevele, ale také spoustu ještěrek, žab a slepýšů.

Pokud bych použil selektivní herbicid (např. Bofix), neublížím našemu zvěřinci? Máte nškdo zkušenost?

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.245 (?), 17.3.2015 23:44

Řekla bych, že se pak od vás odstěhují, jelikož Bofix obsahuje i pesticidní složku... A taky proto, že zvířata vyhledávají zahrádky s vyšší biodiverzitou rostlin a hmyzu, kde najdou více potravy... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika