Kotveni drevenych sloupku



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
11.5.2018 9:18

Jistě. Sloupek je nejvíc namáhán těsně nad zemí (patkou). Pokud jej zpevníte železem, tak i tenší profil může stačit. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Dragonfly - (3) - 13.138 (?), 9.5.2018 23:57, zobrazeno: 6303x

Dobry den, Chtel bych poridit dreveny mrizovy plot pro popinave rostliny. Rozmery jsou 180cm×180cm. Tento bych ukotvil mezi 2 drevene sloupky 7x7 cm. Dotaz je jak ukotvit tyto sloupky. Na danem miste jsou betonove patky ze stareho plotu, tak me napadlo ze bych je mohl vyuzit ke kotveni. Zebych navrtal do betonovych patek diry a do nich na chemickou kotvu ukotvil U-patku s roxorem. Bude to stacit? Ja jen ze ta cast ktera drzi tramek je relativne kratka a nevim zda to vydrzi nejaky vetsi poryv vetru? Nebo pak jsou jeste kotvici botky. Mate nekdo s timto zkusenosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 10.5.2018 7:38

Kotvy s botkou U nebo celoobvodovou Vám zavětrování nezajistí. Buď musíte mít něco pro zachycení příčných sil, a nebo musíte jít na verzi dlouhého vývrtu středem sloupku do kterého zasunete dostatečně dlouhý roxor č 22. stažení patky objímkou proti podélnému rozštípnutí sloupku není na škodu.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 10.5.2018 11:09

Sloupek 7x7 cm je pro bezmála dvoumetrový plot příliš tenký. Obzvlášť, když ten plot bude zatížen popínavkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.138 (?), 24.5.2018 19:49
Vyvrt stredem tramku by se mi libil, ale nevim jestli bych ho byl schopen udelat abych neujel nekam do boku a tramek bych spis jeste neoslabil. Jak dlouhy by musel byt ten vyvrt?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 128.130 (?), 10.5.2018 21:00

Podle mě jsou sloupky 7x7cm pro daný účel dostatečné, tedy pokud se nejedná o větrnou oblast 5 a horský štít. Ale je to jen můj pocit.

Jen pro inspiraci. Osobně jsem před 4roky řešil podobný problém a zakoupil jsem v BauBau hotové panely, pravděpodobně o poloviční šířce než máte vy.  Na uchycení jsem použil hotové narážecí pozinkované trny a upevnění jsem provedl pomocí ocelové pasoviny v délce asi půl metru přišroubované asi osmičkami (?) šrouby. Toto spojení je zásadní a je důležité, aby se nehýbala pasovina vůči trnu. Možná to není profesionální ale funguje to. Treláž je vlastně samonosná bez krajních dodatečných sloupků. Jelikož vnitřní mřížka je šikmo, tak je konstrukce stále pravoúhlá.

Takže pokud byste například nějak napevno přidělal delší ocelový pásek k U profilu na patce(navaření, pevné šrouby), tak můžete ty patky do betonu použít. Samotný U profil je příliš nízký a dřevo by se asi vymačkalo a bude se to viklat.   




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 11.5.2018 9:18

Jistě. Sloupek je nejvíc namáhán těsně nad zemí (patkou). Pokud jej zpevníte železem, tak i tenší profil může stačit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.138 (?), 23.5.2018 21:43
Diky za reakci. Vase reseni bez sloupku me ani nenapadlo. Pouziti patky s U profilem nebude urcite vhodne. Vhodnejsi bute pouzit kotvici botku, ktera obepina tramek cely dokola. Kdyby jste pouzil do vasich narazecich trnu tramky, bylo by potreba je jeste zajistit a zpevnit pasovinou? Kam ji dat? Z boku tak jak to mate vy? nebo ze zadu?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 152.244 (?), 23.5.2018 23:59

Když trámek na doraz a na těsno zastrčíte, tak tam zase nedostanete šrouby pro upevnění pasoviny. Nebo dostanete, ale musíte udlabat kus trámku. Jak jsem se díval, mám tam šrouby spíš M10 nebo M12 a dotažené na krev. Uvnitř je volný prostor a dřevo nepřijde do styku se zeminou a trvalou vlhkostí.   

JInak výztužný pásek (dlaha) by měl být určitě z boku. Kdyby byl vzadu(vpředu), nebude nic bránit jeho ohybu. Když je z boku, jeho ohybu brání tuhost treláže, která je zavětrovaná mřížkou a drží si svůj pravoúhlý tvar. 

Zastrčený trámek by měl mít možnost odtoku vody. Uzavřený tvar botky a natěsno zasunutý trámek větrání moc nepřejí. Bál bych se, že to časem nahnije a vakl se zvětší.  

Ještě mě napadlo jiné řešení - 2 zemní vruty. Stačí ty slabší z tenčího plechu z Lídlu (Krinner je zbytečně bytelný a drahý).

Dovnitř vrutu se dá zastrčit poměrně hluboko cokoli vhodně tenkého, třeba roxor nebo pásovina nebo jekl. Pak se to zasype jemným ostrým štěrkem a už to nejde vyndat!  Jen vysypat, což je u vrutu v zemi neřešitelný problém.  A k té tyči, jeklu či pásku můžete připevnit svůj trámek. Jen musí být ta ocelová věc dostatečně tuhá a sloupek musí být uchycen v dostatečné délce. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.46 (?), 24.5.2018 8:36

Mohl bych pro pripevneni vyztuze pouzit srouby ktere slouzi pro pripevneni tramku v botce? Provrtal bych tramek, zasunul zavitovou tyc a na ni z jedne strany nejakou tu dlahu a cele to stahnul?

Nebo vymyslim nejaky operny sloupek, ktery ze zadu zapru a jeden konec prisroubuji k tramku a druhy konec ukotvim do zeme nebo do te betonove patky. Jak to bude vypadat ze zadu me zas az tak netrapi...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 13.138 (?), 23.5.2018 21:26
Díky vsem za reakce. Patky ve tvaru U nebudou opravdu vhodne
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika