Vzlínání vody z jezírka přes okraj skrz rohož



host - 176.18 (?)
11.2.2011 19:29

Na tomhle principu jsem si kolem plastového minijezírka udělala mokřinku, použila jsem geotextilii, kterou jsem z vody vyvedla ven a zapustila do země a vytvarovala do jakési vaničky, pod ni jsem ještě dala vrstvu oblázků jako drenáž. Mám jezírko teprve od poloviny srpna, ale zatím to fungovalo v pohodě.  Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
honyk - (15) - 119.125 (?), 4.5.2008 21:12, zobrazeno: 10729x

Jednu část jezírka mám celkem strmou a bahenní zónu mám v tom místě poměrně úzkou. Kačírek i větší kameny mi neustále sjížděly do hlubin... Napadlo mě aplikovat kokosovou rohož. Ta by jednak sloužila rostlinám na příkré stěně co by opora, zároveň by mohla lépe fixovat kameny na okraji jezírka. Aby mi nesjela ke dnu sama rohož, přehnul jsem ji přes okraj. Kameny jakž takž drží, jaké bylo ale mé překvapení, když jsem ráno spatřil za okrajem jezírka velkou mokrou skvrnu. Teď se neustále zvětšuje. S tím jsem tak nějak nepočítal. Kromě toho že mi takhle vlastně může vyvzlínat obsah celého jezírka (nebo se to zastaví?) mám také obavu z toho, zda opačným směrem neproudí živiny pro rozvoj řas. Co byste mi radili?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 4.5.2008 21:26

Okraj rohože který je přehnutá mimo jezírko by neměl být pod hladinou vody v jezírku. Vzlínání funguje jen když voda se dostane na konci kapiláry níže než je hladina vody v jezírku.

Pokud by vám náhodou ta voda vzlínala tak, že se hromadí ve větší výšce než je hladina vody v jezírku, nezoufejte ale radujte se, právě byste vynalezl perpetum mobile.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 221.138 (?), 4.5.2008 21:34

No, já bych teda pane zahradnický guru nebyl tak kategorický. Všichni víme o kapilárním vzlínání vody v půdě, kdy se voda pohybuje proti gravitaci naší země a nijak nás to nepřekvapuje. Pán nepíše o tom, že by tam měl kaluž, ale vlhko. Myslím, že se na tom efektu podílí nějaké to povrchové napětí, ale asi nám to fyzikové vysvětlí líp. Postavte stočené noviny do talířku z vodou a za chvilku uvidíte kam vyvzlíná a taky nebudete mít perpetum mobile. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kinginrin - (12) - 24.4 (?), 4.5.2008 23:40

Měli jsme podobný problém s kokosovou rohoží - okraje rybníčku nebyly příliš pěkné s černou rohoží, tak jsme je překryli právě kokosovou rohoží, která byla napůl ve vodě a napůl jakoby zastrčená do země. Byla stále mokrá a z jezírka začala ubývat voda... prostě se skrz tu rohož vsakovala do země, takže jsme rohož vyhodili a byl klid. Okraje jsme pokryli nášlapnými pískovci a je klid :-) Kokosovou rohož jsme použili na obalení hadic vedoucích z filtrace do jedné ze skalek, aby nezářila zelenou barvou mezi kačírkem :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 165.146 (?), 5.5.2008 0:08

Této vlastnosti se zcela běžně využívá pro vytvoření mokřadů pro bahenní rostliny (blatouchy, atd), kde přehnutá rohož funguje jako savý papír, který spolehlivě dodá tolik potřebnou vlhkost vysazeným rostlinám.

Co se týká zakrytí kraje foliového jezírka, vhodné jsou různé půdokryvné rostliny vysazené na okraji jezírka, které se rozrostou a částí zasahují až do vody, čímž ten okraj zcela zakryjí, např. Lysimachia (vrbina penízková).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 5.5.2008 9:01

pro: Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru

Nemáte pravdu, výše uvedený popis toho, jak by voda neměla vzlínat, se naprosto běžně děje, a je to jedne z velmi častých důvodů úniku vody z jezírka.  Mimochodem, na stejné principu myslím funguje každý samozavlažovací truhlík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 5.5.2008 9:16

Máte všichni pravdu, já jsem tu mokrou skvrnu v dotazu pochopil tak, že je tam kalužka vody, prostě volná hladina vody, to by moje připomínka byla správná. Nedošlo mi, že mokrá skvrna může znamenat prostě mokrou hlínu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
honyk - (15) - 119.125 (?), 5.5.2008 21:08

Díky za reakce. Ta vlhkost mi snad ani nevadí, jak bylo uvedeno výše, lze ji využít pro osázení rostlinami, které si v takové půdě lebedí. Zatím však nemám zkušenosti, zda se ten efekt nějak samoreguluje (zda po určitém nasycení ustane a pak se již jen lehce doplňuje), nebo probíhá dokud má co vzlínat. Nerad bych okolo mokřad a v jezírku sucho :-)

Ještě zůstává nezodpovězená otázka zpětné cesty živin z půdy do vody. Zatím si myslím (možná naivně), že vodu zvládnu udržet v přiměřené kvalitě bez filtrace, tak se samozřejmě snažím jakýkoliv možný zdroj živin pro rozvoj řas secsakramentsky hlídat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 26.94 (?), 11.2.2011 10:29

Je to mozna dost kacirske, ale vzlinani probiha po vlaknech, tedy mezi vlakny, ktera jsou velmi tenka. Kokosova rohoz tedy asi neni idealni. Coz zkusit neco plastoveho, typu zeleny (hnedy, cerny) travnik (rohozka), nebo proutenou rohoz z vhodneho dreva (tedy napr uz uschlou rohoz z vrboveho prouti). Vzlinani se omezi na minimum v pripade prouti a zastavi zcela v pripade plastu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 11.2.2011 19:29

Na tomhle principu jsem si kolem plastového minijezírka udělala mokřinku, použila jsem geotextilii, kterou jsem z vody vyvedla ven a zapustila do země a vytvarovala do jakési vaničky, pod ni jsem ještě dala vrstvu oblázků jako drenáž. Mám jezírko teprve od poloviny srpna, ale zatím to fungovalo v pohodě.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika