Hnědý šlem na dně



host - 168.20 (?)
1.7.2009 11:08

Dobrý den.

Můžu se zeptat na ten šlem, který se za sluných dnů obalí bublinkami

a vyplave nahoru.čím to je a jak s tím bojovat?

Šiška R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 1.7.2009 9:57

Nemohl by jste sem umístit fotku, jak to vypadá? Já bych asi zkustil nějké mechanické odstranění - dejme tomu na pár čtverečních metrech, a počkal bych, za jak dlohou dobu šlem doroste zpátky. Pokud by ten interval byl přijaltelně dlouhý, postupoval bych touto cestou.
Pokud by ten nárůst byl rychlý, a předchozí postup by nevedel ke zlepšení, přichází v úvahu přípravky na úpravu vody - a tady bych rád tu fotku, ať víme, co Vás trápí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.20 (?), 1.7.2009 11:08

Dobrý den.

Můžu se zeptat na ten šlem, který se za sluných dnů obalí bublinkami

a vyplave nahoru.čím to je a jak s tím bojovat?

Šiška R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 3.7.2009 10:07

Důvod, proč řasa vyplaváva na hladinu, je produkce kyslíku během dne, vytvořené bublinky na povlaku řasy ho prostě vyzvednou na hladinu - souvisí to se slunečním svitem a fotosyntézou.
podobný jev nastává někdy u kalů, ale tam to myslím bude spíše důsledek vniku kalového pylnu.

Velmi efektivně působí správně fungující skimmer, a nějaký příslušně výkonný typ filtru za ním, který veškerou plovoucí hmotu zachytí a bvy ji pak můžete odpustit. Další možností je mechanické odstarnění (vysavač, prod tlakové vody, atd), v neposlední řadě pak použití různých přípravků na úpravu vody, ať na chemické, nebo biologické bázi
Nejvíce se mi osvědčila kombinace 1. a 2. postupu, ale může to být u každého jezírka různé, a každý majitel by si měl ten pro něj nejlepší způsob najít sám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
trilobite - (21) - 178.7 (?), 10.7.2009 10:47
V diskuzi "Řasa v jezírku" se píše o modré skalici. Vyzkoušel jsem, zbavil se vláknitých řas a i toho šlemu na hladině. Pokud to budete chtít zkusit, mrkněte na tu diskuzi, je tam doooost informací. Od loni v parných dnech vzduchuji tak, že honím vodu čerpadlem přes potůček. Bez filtrů, UV lamp a podobných zařízení. Voda je super. Trochu "šlemu" zůstává na březích v rákosí a v trsech trávy, ale ten už mi nevadí. Na kačírku a kamenech je hnědá odumřelá řasa, občas to rozmetu, spíš rozvířím, hlavu si s tím nelámu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 10.7.2009 10:51

Pokud začnete lít chemii, ať už skalici nebo hypermangan, zásadně tím ovlivníte samočistící funkci jezírka, sice je pravda, že onen šlem možná zmizí, ale to bude za prvé chvilkové, a za druhé, jako následek vymření prospěšných bakterií v jezírku i filtrech půjde kvalita vody dolů...

tedy od nynější čisté vody s troškou šlemu, do brčálu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hcrevize - (21) - 64.2 (?), 23.7.2009 15:54

Tak sem se konečně dostal k tomu abych to nafotil.

Takže na fotkách je vidět bubliny vznikající zejména na mělčinách ale také v celé ploše jezera. Dále je nafocena ta hnědá řasa volně a přichycená na kačírku. Je to taková hnědo zelená řasa spíše houbovitého tvaru. Mimo to se ale dělá na všem takový hnědý povrch-kameny, skimr, teploměr...

Řasa jde mechanicky odstranit třeba koštětem omést, potom vyplave na hladinu.Tyto houbovité řasy se tvoří zejména mezi kameny po celé ploše jezera. Roste to velmi rychle. Po mechanickém odstranění, vyčištění a vyzbírání síťkou je to nazpět po cca 7-10 dnech. Takže by mohl člověk neustále čistit dokola.

Vyzkoušel jsem snad všechno možné včetně modré skalice a nic. Poradí někdo?

kačírek
kačírek
řasa
řasa
řasa na kačírku 1
řasa na kačírku 1
řasa na kačírku 2
řasa na kačírku 2
hnědý povlak na skimru
hnědý povlak na skimru
celkový pohled na jezero
celkový pohled na jezero
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.2 (?), 27.7.2009 11:03

Že by nikdo neporadil? Nevěděl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 27.7.2009 11:39

Podle fotek, co jste tady umístil, to myslím ještě není tak strašné, vodu máte krásně čistou a průzračnou, ten zelenohnědý šlem, co máte na skimmeru, je myslím docela běžný.
Pokud už Vás přestalo bavit mechanické čištění, třeba jezírkovým vysavačem, zkuste změnit  (myšleno zlepšit) cirkulaci vody v nádrži. To odstranění šlemu koštětem, jakkoli se to může zdát směšné, není vůbec špatný způsob, a pokud Vám tu hmotu pak zachytí fitlr, vidím ho jako celkem účinný.
Další možností je použití nějaké jezírkové chemie- tady při volbě správného přípravku je účinek velmi pravděpodobný, v úvahu připradá i zkusti nějaké bakteriální přípravky, kde ale budete asi nějakou dobu pátrat a zkoušet, který použít

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
trilobite - (21) - 152.163 (?), 22.7.2013 19:12

Bohuže mi krásně rozepsaný příspěvěk zboři výpadek elektriky :-(

Ve světle toho, co píší pánové Hrkal a Ryuu, nechám přírodu dělat svojí práci. Před výskytem hnědé řasy nebyla voda tak průzračná, jako je nyní.

70-80 m3
77 m2
2,2 m hloubka max
16 m3 kačírku
žádný filtr, jen 2 hod denně honím potok cca 7 m3/hod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.44 (?), 1.8.2013 16:50

Dobrý den, vmísím se Vám do diskuze. I já mám jezrko a přesně to, co popisujete na konci příspěvku se mi děje. Odpoledne, zvláště při horkých dnech mi na hladinu vystoupají takové kousky čehosi a nevím co s tím. Voda je jinak průzračná ale na dně mám také trochu šlemu zeleno-hnědého. Věděl byste co s tím? Předem děkuji za reakci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika