Chov ryb doma



host - 216.89 (?)
6.5.2016 8:31

Ti pstruzi z fotek jsou právě z loňského tropického léta a jak je vidět, tak to přežili a daří se jim dobře! S člověkem co si i po doložení fotek a videí stále myslí-nevěří, že lze chovat pstruha v jezírku, se nemám o čem dál bavit! A s osobou (chovatelem ryb?!) co tvrdí, že 2 metry vody promrznou, už tuplem ne, to je fyzika ze základní školy! Co je to "kvalitní přírodní chov"? Je vám doufám jasné, že v drtivé většině pstruhařství u nás a v zahraničí se krmí pstružíma granulema a to dokonce i po celý cyklus pstruha (od plůdku - granule/peletky 0,4mm, intenzivní výkrm pstruha - 4-6mm až po generační rybu 8mm). Nebo jakou máte představu pod pojmem "přírodní chov"? Ona ta fráze se jaksi vylučuje navzájem - příroda a chov (v zajetí)! Jestli jste to myslel tak, že bude vždycky lepší pstruh z nějaké čisté pstruhové říčky v přírodě, než komerční duhák ze sádek, tak to máte pravdu a s tím souhlasím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 32.181 (?), 5.5.2016 22:12
jenze sou tu jenze jezirko v zime zamrza a pri hloubce 2 metru to musi promrznot cele zrovna pstruh je velmi haklivej na velke zmeny teplot a ze se pri 40stupnech v lete neuvari bych taky neveril pstruh v jezirku trpi kdyz toto vsechno dame bokem je tu hlavni problem a to kvalita vody kazdej kdo ma bazen vi ze driv nebo pozdeji bez patricne chemie ci vymene vody vam voda zezelena v jezirku zvlaste v lete se casto cisti to vse v nadrzich s biologickou filtraci odpada proto ta ekonomicka blbost nemusim vam take zduraznovat rozdil mezi masem a kvalitnim masem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.253 (?), 5.5.2016 22:50
2 metry promrzne?Tak 20cm zmrzne.U dna voda 4-6st. V létě má voda tak 26 max, když jsou vedra. Maso z granulí není moc kvalitní oproti přírodnímu chovu, to je jasná věc.Záleží ale hodně na druhu granulí a jaký mají ryby pohyb, jestli jsou v proudu nebo jen v klidné vodě, vliv na svalovinu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.89 (?), 6.5.2016 8:31

Ti pstruzi z fotek jsou právě z loňského tropického léta a jak je vidět, tak to přežili a daří se jim dobře! S člověkem co si i po doložení fotek a videí stále myslí-nevěří, že lze chovat pstruha v jezírku, se nemám o čem dál bavit! A s osobou (chovatelem ryb?!) co tvrdí, že 2 metry vody promrznou, už tuplem ne, to je fyzika ze základní školy! Co je to "kvalitní přírodní chov"? Je vám doufám jasné, že v drtivé většině pstruhařství u nás a v zahraničí se krmí pstružíma granulema a to dokonce i po celý cyklus pstruha (od plůdku - granule/peletky 0,4mm, intenzivní výkrm pstruha - 4-6mm až po generační rybu 8mm). Nebo jakou máte představu pod pojmem "přírodní chov"? Ona ta fráze se jaksi vylučuje navzájem - příroda a chov (v zajetí)! Jestli jste to myslel tak, že bude vždycky lepší pstruh z nějaké čisté pstruhové říčky v přírodě, než komerční duhák ze sádek, tak to máte pravdu a s tím souhlasím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.253 (?), 6.5.2016 10:04

Ten přírodní chov jsem psal já, o příspěvek níže. Přírodní chov je chov v přírodě, přírodní pstruh, živící se tím, co je ve vodě, potěr,pulci, larvy,mouchy... Ale diskuze je o duhákovi nebo sivenovi, žijící v umělých odchovech v jezírkách, potočák by neměl šanci bez trvalého přísunu studené vody. Zvažuji chov pstruha, tak se zapojuji do debaty... jinak já problém s vašimi názory nemám, naopak souhlasím, mám tři známé, co chovou pstruhy uměle, dokonce jeden je i vytírá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.89 (?), 6.5.2016 12:53

Prvních pár vět mého příspěvku směrovalo ke "kolegovi" co tvrdil, že promrzne jezírko s hloubkou 2m a že mi nevěří, že pstruzi přežili to tropické léto (už se spolu dohadujeme pár týdnů - i v jiném článku diskuze). A zbytek vám. Zmastil jsem to nešikovně do jedné reakce, omlouvám se. Tak tenhle "přírodní chov" jsem, abych byl upřímný, nikde neviděl a ani o něm neslyšel. Respektive neznám žádného chovatele, který by to takto provozoval. Pstruh v přírodě roste velmi ale velmi pomalu (ve třetím roce má teprve kolem 25cm a to hodně záleží na úživnosti vody) a nedovedu si představit chovatele, kterému se "vyplatí" čekat na pstruha 3-4 roky než mu doroste do tržní velikosti (čti jedlé) jen z přirozené potravy! Abych byl upřímný, tak ani já bych na něj v jezírku nechtěl čekat takovou dobu a to ikdyž je mám jen pro vlastní potřebu a "nikam nespěchám". To pak není chovatel v pravém slova smyslu, ale spíš majitel rybníčku se pstruhy nemyslíte? A když by se tímhle způsobem chtěl člověk dokonce živit, tak to už by byl v dnešní době dávno asi na dlažbě. Přitom je to škoda a je jasné, že by člověk konzumoval raději pstruha z přírody, ale bohužel je jiná doba a jsou vyšlechtěné linie pstruha duhového, které se do tržní velikosti (25-30cm) dostanou už i za 3 měsíce! Takže tomu nelze bohužel nijak konkurovat. A to nemluvím o ceně, která by u toho "přírodního" nebyla už vůbec konkurenceschopná z důvodu několikaletých "prostojů" před dosažením prodejní velikosti. Kdybych měl např. někde v horách přírodní jezero - rybníček - část potoku nebo řeky se pstruhama co nekrmím (nestarám se o ně), tak bych se nazýval maximálně majitelem, nikoliv chovatelem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.253 (?), 6.5.2016 14:55
Taky jsem to nenapsal šikovně, nemyslel jsem chovatele jako takového, ale rybáře, kteří napustí do řek a potoků plůdek a nechají pstroužky napospas přírodě.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 222.17 (?), 6.5.2016 17:37

Tomu už rozumím a souhlasím s vámi, že takový pstroužek bude z přírody nejlepší! Ale i jako rybář vás trochu zklamu, protože i do těch revírů a sportovních revírů se buhužel sypou tržní pstruzi "granuláči" ze sádek! Rybářský tlak je totiž obrovský a uspokojit (čti vzít si od vody pstruha) rybáře lze pouze vysazováním granulových "tupých" duháků! Jinak by tam neplavalo pomalu nic... a chytit krásného a velkého českého potočáka je už bohužel rarita! Ale to je diskuze na dlouho a hlavně jiné téma...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.57 (?), 30.5.2016 11:50

Zdravím,

něco z mejch zkušeností. krmím granulema a když povyrostou, tak jim dávám přiměřeně velké střevle potoční. Normálně je nalovím v rybníku, týden nechám ve sklepě v sudu a když je vše v pořádku, tak přikrmuju.
Někdy i přikrmuju moučnejma červama. Nezdá se mi, že pstruh zvyklej na granule by neměl zájem o živé krmivo. Spíš naopak, jak začnu krmit živejma, tak je granule zajímaj míň.

A k tomu úhynu při 22°C a víc. Ono to není tak, že by mu selhal organismus, ale spíš uhynou kvůli nedostatku kyslíku. Takže když jsou takové vedra a není možnost dochladit, tak aspoň pořádně vzduchovat.
Já mám chlazení udělané z klasické nástěnné klimatizace a uchladím IBC nádrž vystavenou slunečnímu svitu v pohodě stále pod 17°C.
Ale je fakt, že mám ostrovní solární elektrárnu (tj. žádné dotace ani prodej elekřiny do sítě) a denní spotřeba je tak kolem 5 až 10kwh. Pro odběratele čezu by to byla ekonomická sebevražda.
Co jsem vypozoroval, tak prvnotním přiznakem nedostatku kyslíku jsou nateklé žábry tak, že pstruh ani nedokáže zavřít skřle a začínají se držet spíše při hladině.

Ten kdo chce, tak rozhodně pořádnou filtraci biologickou, ale nekupovat. To jsou vyhozené peníze. Buď postavit ze sudů, nebo si koupit horkovzdušnou pistol a svařit. Sváření plastů není zas až tak těžké. Návodů je na netu docela mraky.

Hluboké jezírko je taky můj cíl. Teď musím chov na pozdim vždy zlikvidovat, jinak by mi to zamrzlo.
A navíc čím větší, tím stabilnější prostředí a paradoxně jednodušší na údržbu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.57 (?), 30.5.2016 12:36

A než přejdu na vyšší, tak bych měl i docela dosta na chovatele co má to dvoumetrové jezírko.
Psal si, že vodu bereš z cca 1 metrové hloubky a vůbec jí neměniš. Jak je to z výkalama pstruhů v té hluboké části. To se stihne rozkládat aniž by se to tam hromadilo ve velkých vrstvách?
Co to teď mám, tak vodu beru z nejhlubšího místa a prvně to ženu přes sedimentační filtr, kde si tenhle bordel sedá a pak ho vypouštím do odpadu. Za den tam těch 40 kousků toho stihne nakadit docela dost.
Tak by mě zajímalo co těch 120ks v jezírku.

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.89 (?), 30.5.2016 13:09

Zdravím.

Cca 2 roky jsem bral vodu ze dna a vše bylo ok dokuď (loni) nepřišly ty tropický vedra. Poté měli právě pstroužci problém s vysokou teplotou (v celém promíchávaném jezírku byla totožná teplota) a pár mi jich uhynulo! Ještě loni jsem čerpadlo umístil o stupeň výše a světe div se, ale zatímco teplota u hladiny měla kolem 25°C, tak právě dole (v té nejhlubší části) měla i o 2-3°C méně a úhyn se zastavil a pstruzi trávili dost času v této chladnější části... pstruhy jsem ve vedrech nekrmil (spotřebují tak mnoho kyslíku)! Díky tomuto kroku ovšem počítám s tím, že ho budu muset jednou za 2-3roky kompletně vypouštět a čistit! Ale zatím (díkybohu) nemám s nějakým abnormálním množstvím sedimentu problém, ryby to dokáží celkem slušně zvířit a to nepočítám, že na dně mám 4ks lína, který se v tom vrtá a zjevně mu nic nechybí (jsou tam 3 roky a z původních 20-25cm mají ke čtyřícítce)!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika