Jak dělit a opracovávat kámen?



host - 84.188 (?) 
16.2.2008 7:08, zobrazeno: 33785x

Mám na zahradě několik kamenných ploten o rozměrech zhruba 1x1,5 m, tloušťce cca 15 cm. Je to rula.

Potřeboval bych je nějak rozdělit a případně trochu opracovat, abych s nimi mohl manipulovat a pak je použít na kamenné zahradní schůdky, dláždění cestičky atp. Jediné nářadí, které na kámen zatím zabralo, byla flexa s diamantovým kotoučem, ovšem s tou bych to dělal rok. Vrtací kladivo je tu bezcenné. Těžkou palicí leda uštípnu okraj.

Napadlo mě, že by snad kámen praskl, kdybych na něm rozdělal oheň a pak ho prudce ochladil vodou - ještě jsem to nezkoušel.

Existuje nějaký další způsob (samozřejmě kromě trhaviny ), který mě nenapadl?

Děkuji za nápady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 16.2.2008 8:13

Po tom ohni by možná praskl, jke otázkou, jestli by praskl zrovna tam, kde chcete.
  Pro amatéra nevidím lepší způsob než flexa co největšího průměru a hodně kotoučů na kámen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.4 (?), 16.2.2008 9:48

Flexa je fakt zdlouhavá. Když to chcete štípnout v linii štěpitelnosti, tak majzlíkem a palicí. Pokud v  jiném směru, zkusil bych udělat návrty v řadě vedle sebe a pak do toho bacit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.1 (?), 16.2.2008 10:41

Staří fachmani říkali, že kámen je třeba prvně přečíst a potom dělit. Radou jsem se řídil a šlo to samo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.1 (?), 16.2.2008 10:42

Ještě jsem zapomněl. Hlavně né silou, ale s citem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 76.241 (?), 16.2.2008 14:33

Mal som podobny problem. Potreboval som odtrhnut asi  3 tony betonu od tehlovej steny. Existuje na to tzv cevamit. Navrtaju sa dierky vo vzdialenostiach asi 15 cm a zmes sa da do nich. Pozdlz vrtov to malo puknut. No ako som to vrtal tymi vibraciami sa beton nakoniec od tehly odstiepil sam. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef Svojanovský - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 255.238 (?), 16.2.2008 18:45

Neházejte flintu do žita. Jak jste popsal kámen, tak je rostlý jak je prkno, tj. že léta kamene jdou nad sebou. Proto máte takové desky. Pokud budete chtít z nich udělat nějáké kvádry a výška je dana, tj. 15 cm, tak vezměte bourací kladivo a použijte špičatý hrot. Pak si namalujte na ploše jak by jste chtěl mít velké kvádry a bouracím kladivem dělejte dirku vedle dirky. Prvně menší a pak postupně přidávejte na hloubce. To samé i z obou boků. Pak uvidíte, jak se mezi jednotlivými důlky dělají trhlinky. Pak už jenom stačí asi tak 10 cm od okraje dát špičák a kámen se trhne. Udělal jsem nákres, tak se podívejte. Je to pracné, máte rulu. Ještě jsou dva způsoby. Ten první vzít diamantový kotouč a rozbrušku a dělat to pod přikapavající vodou. Když uděláte asi tak 3 cm rýhu, samozřejmě i z boků, tak pak můžete použít špičák, mohlo by to jít rychleji. V tomto případě pozor na elektriku a rozbrušku. Druhý nechat to naložit a nechat to rozřezat v kamenictví, kde mají pilu na kámen. Opracovat pak můžete bouracím kladivem, buď pomocí špičatého nástavcem a srovnat plochým nástavcem.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.203 (?), 16.2.2008 20:26

Na tak velké a hezké kameny bych si raději sehnal kameníka než si ho sám zničit. Jinak rulu neumím, respektive mi nepřišla do ruky. Nicméně podložit pískem, majzlík do ruky a opatrně nasekat. Bouracím kladivem to jde lépe, ale není t taková sranda Je ale skutečně potřeba sekat tak jak kámen rostl, a jak se přirozeně dělil atd. A to se nedá popsat. To se musí vidět a hlavně cítit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika