Solár nebo čerpadlo?



J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 209.116 (?)
18.7.2011 13:29
Já to posuzuji podle malé investice do solárního systému a navíc s kombinací s TUV a přitápěním. Pokud by se solár pořizoval za 100t, tak je třeba porovnat přednosti/zápory s dalšími možnostmi ohřevu, nejen tepelným čerpadlem, ale i kotlem a dřevem. Tepelné čerpadlo je na elektřinu a záleží to na provozních nákladech. Stačí změna po horkých dnech a bazén vydrží nahřátý solárem dlouho a solár je navíc využitý na další spotřebiče. Tepelné čerpadlo jede stále na el, která není zadarmo a bude čím dál dražší.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 61.15 (?), 20.6.2011 10:25, zobrazeno: 15291x

Dobrý den, mám čerstvě postavený zapuštěný bazén (7x3x1,5), zatím bez zastřešení přikrytý jen plachtou a zvažuji způsob vytápění vody. Rozhoduji se mezi solárními paneli a nebo tepelným čerpadlem. Levnější jsou asi panely, ale nevím jakou plochu by měli mít, aby to mělo nějakou účinnost. Okolí mi radí, že minimum je polovina plochy vodní hladiny, což by u mě dělalo 10,5m.  Možná by pak při takové ploše bylo lepší koupit tep. čerpadlo, které má sice nějakou spotřebu el. energie, ale nezabírá žádné místo a vyhřívá bazén i v méně slunečních dnech. Můžete prosím někdo poradit z vlastní zkušenosti? Děkuji Luboš. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 211.44 (?), 20.6.2011 10:53
Zvažte také zastřešení, stálost teploty, nižší ztráta vody a hlavně odpadá pracnost s plachtou, která dlouho nevydrží, koupete se, když venku prší, nebo je chladno a bez nečistot. Z daných možností bych volil solár - možnost dalšího využití - TUV, přitápění, delší životnost a hlavně nezávislost na ceně el.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.15 (?), 20.6.2011 16:05

Děkuji za odpověď. Zastřešení je samozdřejmě v plánu, bohužel díky jeho ceně a "hospodářské krizi" bude na programu nejdříve příští rok. Luboš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 20.6.2011 20:45

Luboši, jedině solárka! Je to energie "zadarmo". V zimě solárka topí dům /pomáhají/ a v létě přebytek uchladíte v bazénu. Tepelné čerpadlo si lidé pochvalují, ale copak víme jak se bude hýbat cena za elektřinu? Ono se to moc neví, ale trubicové solární panely jsou schopné celkem dobře vychytávat tepelnou energii i při zatažené obloze a mínusových teplotách. Zdeněk 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 211.52 (?), 20.6.2011 21:15
Pokud nenastane nějaký zásadní zvrat objevem, tak se cena el bude dál zvyšovat, tak jako minulých 25 let, kdy se o to zajímám, jako o položku rozpočtu rodiny. Nepatrné snížení ceny mělo vždy jepičí život a nevyrovnalo ani náhodou daný trend. Bazén je téměř bezedná studna spotřeby energie na ohřev a časem i 1/3 platby za el. bude dost velká položka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 116.200 (?), 20.6.2011 23:32

Také jsem ve fázi kdy jsem dokončil bazén a rozšiřuji solárko pro něj. Mám tři deskové kolektory pro ohřev TUV a přidávám další tři pro napojení na bazen. Přidání těch třech je 80 000,- Kč. Za to mohlo být zastřešení bazénu a ohřívalo by to v něm vodu jako skleník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 233.105 (?), 21.6.2011 3:13
Pod zastřešením se vám voda sama od sebe neohřeje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 209.38 (?), 21.6.2011 5:54
Kde jste na tom byl? Pod krytem je daleko tepleji než venku, voda chládne přes noc minimálně a horní vrstva vody je znatelně teplejší, pokud není v chodu filtrace.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 106.166 (?), 18.7.2011 12:31

ale ohřeje a udrží teplotu, solar a zastřešení je jedno to samé, pokud chcete bazén přihřát tzn. na jaře nejlepší je tepelné čerpadlo... nastavíte teplotu a neřešíte, běží tak měsíc. teplá voda ze soláru - s přebytkem teplé vody kam do bazénu, ale ten je v létě teplej...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 209.116 (?), 18.7.2011 13:29
Já to posuzuji podle malé investice do solárního systému a navíc s kombinací s TUV a přitápěním. Pokud by se solár pořizoval za 100t, tak je třeba porovnat přednosti/zápory s dalšími možnostmi ohřevu, nejen tepelným čerpadlem, ale i kotlem a dřevem. Tepelné čerpadlo je na elektřinu a záleží to na provozních nákladech. Stačí změna po horkých dnech a bazén vydrží nahřátý solárem dlouho a solár je navíc využitý na další spotřebiče. Tepelné čerpadlo jede stále na el, která není zadarmo a bude čím dál dražší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika