Oxid chloričitý (ClO2) k dezinfekci bazénu



Kečup - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 163.143 (?)
19.7.2012 20:59

Plně s váma souhlasím že obecná diskuze a psát konkrétní rady je broblém.Když člověk má nějaké zkušenosti tak výroba se pro něj zdá snadná, ale psát konkrétní rady to je jiná věc.Ale při otevření této diskuze jsem neměl v úmyslu navádět na výrobek, ale obecně schánět zkušenosti s tím to okysličovadlem.Přešel jsem na Oxid chloričitý který je méně žíravý než chlor.Chlor už nechci v bazénu, někde se už nedává, nebo je zakázenej.Jenom v domácích úpravách vody se povoluje.Škoda se nedá bez problému koupit Chlordioxid tablety, nebou ž hotový roztok.Snad za pár let to bude v obchodech.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 202.78 (?), 19.7.2012 18:46

Vím, ale já narážel na něco jiného, zejména na bezpečnost. O kyselině chlorité přitom nebyla řeč. Příprava z chloritanu je snadná, ale podstatně jednodušší a elegantnější je využít reakce s hydrogensíranem a připravit si potřebnou koncentraci ClO2 rovnou v jedné nádobě. Nicméně jak jsem říkal, já bych se do toho nepouštěl. Ona jedna věc je obecná diskuze, druhá věc je začít psát konkrétní rady. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kečup - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 163.143 (?), 19.7.2012 20:59

Plně s váma souhlasím že obecná diskuze a psát konkrétní rady je broblém.Když člověk má nějaké zkušenosti tak výroba se pro něj zdá snadná, ale psát konkrétní rady to je jiná věc.Ale při otevření této diskuze jsem neměl v úmyslu navádět na výrobek, ale obecně schánět zkušenosti s tím to okysličovadlem.Přešel jsem na Oxid chloričitý který je méně žíravý než chlor.Chlor už nechci v bazénu, někde se už nedává, nebo je zakázenej.Jenom v domácích úpravách vody se povoluje.Škoda se nedá bez problému koupit Chlordioxid tablety, nebou ž hotový roztok.Snad za pár let to bude v obchodech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 163.143 (?), 30.7.2012 19:43

Dobrý den

Ano i já jsem přestal používat jedovatý chlór v bazénu.Zajímavé i vědecké publikované texty a výroky zahraničních lékařů týkající se chlorované vody se najdou na odkazu.

Já jsem přešel taky na efektivní oxidační dezinfekční prostředek „ Duozon 100 L „ Nevyrábím CIO2 jako vy ale kupuju si výše uvedený výrobek.Jsem spokojený s výsledkem, hlavně nemám už Chlór který je největší mrzačící element a zabiják moderní doby.Dávku dávám 5ml/m3.Nebo se dá i použít Desam Solid - sáček 7,5g za 10 Kč, stačí na 1m3 vody.Taky se nemusí pořád hlídat ph faktor ve vodě, jak ukazuje graf.Chlor po 7 ph padá z 70 % na 0


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kečup - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 16.118 (?), 2.8.2012 0:14

Zdravím
Chtěl bych reagovat na dávkování Desam Solid který napsal host xxx. Co se udává od výrobce tak se dává 1,5g/m3 pro dezinfekci pitné vody. Dávkování je omezeno normou na 0,8mg/l. Ale to platí pro pitnou vodu. V bazénech je dávkování cirka 3x více. Nemusíme se bát že k nám přijde hygienik měřit vodu. O předávkování bych se nebál, jsou i lidi kteří používají Oxid chloričitý (ClO2) 50 ppm v 1 dl vody v léčení (MMS). Povídáme plus/mínus 1g/m3.Strašně záleží na plno faktorů, kolik lidí navštěvuje bazén, jestli se sprchujeme před vchodem do bazénu od potu, jak dlouho používáme pískovou filtraci (hlavně jakou – obsah písku), používání skimmeru, jakou máme vodu a plno dalších věcí. Podle mého názoru dávkoval bych od 1,5g/m3 až 7,5g/m3.K získání požadované koncentrace pracovního roztoku rozmíchejte potřebné množství přípravku ve vodě o teplotě 20 - 25 oC.Roztok se připraví rozmícháním v 10 l vody.  Nejlépe je vsypat obsah sáčku do rozmíchané vody (vodního víru) tak, aby byl prášek vtažen pod vodní hladinu. Po rozpuštění (max. 5 minut) je přípraven k použitíJinak vřele doporučuji a zdravím.

Kečup

Desam Solid tabulka
Desam Solid tabulka
dezinfekční přípravek na bázi ClO2
dezinfekční přípravek na bázi ClO2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.33 (?), 16.6.2014 20:57

Zajímá mne použití přípravku Desam Solid místo chlorových tablet. Chci malý bazén cca 4 m3, jak často a kolik bych měl dávkovat tohoto prášku? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kečup - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 16.118 (?), 18.6.2014 7:05

Už je to tady napsaný, stačí si prolistovat. Ale znovu napíšu.

Dávkování Desam Solid. Co se udává od výrobce tak se dává 1,5g/m3 pro dezinfekci pitné vody. Dávkování je omezeno normou na 0,8mg/l. Ale to platí pro pitnou vodu. V bazénech je dávkování cirka 3x více. Nemusíme se bát že k nám přijde hygienik měřit vodu. O předávkování bych se nebál.  Povídáme plus/mínus 1g/m3. Strašně záleží na plno faktorů, kolik lidí navštěvuje bazén, jestli se sprchujeme před vchodem do bazénu od potu, jak dlouho používáme pískovou filtraci (hlavně jakou – obsah písku), používání skimmeru, jakou máme vodu a plno dalších věcí. Podle mého názoru dávkoval bych od 1,5g/m3 až 7,5g/m3.K získání požadované koncentrace pracovního roztoku rozmíchejte potřebné množství přípravku ve vodě o teplotě 20 - 25 oC.Roztok se připraví rozmícháním v 10 l vody.  Nejlépe je vsypat obsah sáčku do rozmíchané vody (vodního víru) tak, aby byl prášek vtažen pod vodní hladinu. Po rozpuštění (max. 5 minut) je přípraven k použití

Jinak vřele doporučuji a zdravím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 18.6.2014 8:55

Na rozdíl od bublání výbušné směsi v pet flašce toto vypadá použitelně. Otázky zní: Koncentraci známe, faktory ovlivňující taky, lze nějak stanovit potřebnou frekvenci dávkování - denně, týdně, měsíčně? Lze nějak zjistit kvalitu = bezpečnost/nebezpečnost vody v bazénu. K běžné chemii se dá dokoupit řada měřidel, která mohou alespoň orientačně ukázat, jak na tom voda je. Je pro diskutovaný způsob desinfekce nějaký podobný postup, či možnost kontroly?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kečup - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 16.118 (?), 18.6.2014 14:26

Chlordioxid

Měření hodnoty oxid chloričitý (chlordioxid) ve vodě se dá v našich podmínkách měřit Testovacíma proužkama cca 250 Kč/50 kusů, prodává se i čidla, testery. Psáno viz výše.

Jinak přemýšlejme selským rozumem.
Když provedem výpočet, k výrobě (ClO2)  do našeho bazénu a budeme vypouštět vygenerovaný plyn rovnou do výstupu z filtrace do bazénu. Jestli dáte omylem dvojnásobek tak se vám nic nestane.

Tak nám chlordioxid zničí během chvilky všechny mikroorganizmy, patogeny,viry, parazity,bakterie, plísně a jiné... (Oxidační schopnost oxidu chloričitého je 2,5krát vyšší než u chlóru Má výjimečné baktericidní, sporocidní, virucidní a algicidní vlastnosti a nevytváří rezistenci.) Jednou z nejdůležitějších fyzikálních vlastností oxidu chloričitého je jeho dobrá rozpustnost ve vodě
Pak si zjistím kolik dává čerpadlo průtočnost vody, mínus tlak na filtru, kolena, průměr vedení ….
Budu vědět za jak dlouho se prožene celé voda v bazénu přes vedení +-. Za tuto dobu budeme vědět že máme vyčištěnou (sterilizovanou) celou vodu v bazénu a odstraníme si i nežádoucí inkrusty  (biofilm)ze stěn potrubí, bazénu.
Pak záleží za jak dlouho si sami zaneřádíme bazén a zak jak dlouho se nám voda zkazí
Nikdo přikrývá bazén když se nekoupe (voda je ve skoro ve tmě), teplota a různě fyzikální prvky které urychlují – zpomalují kvasný proces.
Strašně to záleží na mnoho okolnostech, u každého jeto jiné.
Nejlepší je to vyzkoušet.

Druhou dávku dejte cirka po týdnu nebo 14 dní a pak můžete měřit.

Příklad:
Třeba u profesionálů, dávkovač-vyvýječ model: Easyzom 5 dodává až 5 g chlordioxidu za 1 hodinu, je to tedy správná volba pro výrobu a dávkování chlordioxidu při průtoku upravované vody max. 25 m3/h. Je např. obzvláště vhodný k hubení legionely ve sportovních zařízeních, bytech, nemocnicích a hotelích, ale i v průmyslové oblasti.

Nikde není přesně psáno jaká může být max. koncentrace, jediná informace kterou jsem vyšťoural je – v plaveckých bazénech (oficiálně) 3 až 10 ml/m3.
Norma pro úpravu pitné vody je z roku 1964, v té době se vůbec nevědělo že se budou třeba používat oxidanty, na což norma vody v plaveckých bazénech. Naši zákonodárci to vůbec neřešili jenom se starali o úplatky co přijdou do kapsy.
Jinak z druhé stránky, tato technologie se provádí ve všech technologií, oplachování zeleniny, masa, a dalších věcí. K dezinfekci vody v pitné, teplé, chladicí vody, v nemocnicích ve sportovních zařízeních, bytech, nemocnicích a hotelích, ale i v průmyslové oblasti. Prodávají se dávkovací čerpadla. Podle EU musí mýt člověk speciální povolení k výrobě ClO2 (výrobní praxe a atd.) Tak by se muselo hned naráz přestat vy generovávat tento plyn protože přes 99% techniků to nevlastní.

Současná legislativa: Vyhláška MZd 409/2005 uvádí chlordioxid jako jeden ze schválených biocidů pro dezinfekci pitné vody. Vyhláška MZd 293/2006 (náhrada za 252/2004) udává limitní hodnotu chlordioxidu pro teplou vodu 0,8 mg/l. Tento limit je nutné dodržet na výtoku, dávkování může být (a zpravidla je) vyšší. Při použití chlordioxidu pro krátkodobou dezinfekci (tj. při prvním použití, nebo když je detekováno mikrobiologické znečištění) není životnost trubek nijak markantně ovlivněna.

Kečup

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.33 (?), 22.6.2014 21:55

Dik za odpoved, zajimala mne hlavne cetnost, ale to uz jsem nasel nize, tzn. jednou tydne az jednou za 14 dni. Ptam se kvuli tomu, abych vedel, kolik sacku desam solidu si mam na sezonu zakoupit. Mimochodem nemuzu jej nikde v lekarnach sehnat, takze mi nezbyde nez objednat z eshopu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kečup - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 16.118 (?), 23.6.2014 22:53

DESAM® SOLID je unikátní jednosložkový přípravek, který po rozmíchání ve vodě vygeneruje vysoce čistý chlordioxid (oxid chloričitý, ClO2), a to pomocí samovolné chemické reakce. Ke generování ClO2 dochází ihned po rozmíchání ve vodě, a roztok je tak možné snadno připravit přímo v místě použití, a to bez použití generátoru. Snadná příprava bez potřeby smíchávat více chemikálií.

Desam Solid, sáček 7,5g, chemicky Cl2O, skladovatelnost 18 měsíců, cena 10 Kc (!).

Výrobce na webu přímo uvádí použiti přípravku pro úpravu pitné vody a to při dávkováni (a teď pozor) 1,5g / m3. V bazénech je dávkování cirka 3x více. Podle mého názoru dávkoval bych od 1,5g/m3 max. 7,5g/m3. Takže Sáček vám vystačí na 1 000l až 5 000l. vody.

Doba expozice 15 minut (a opět pozor) platí pro spory. Spory jsou samozřejmě mnohem odolnější, než aktivní potvůrky, takže (ClO2), tahle věc zabije jednoduše naprosto všechno. Takže za 15 minut máte čistou vodu.
Spektrum účinnosti:
A-Usmrtí vegetetivní foremy bakterií a mikroskopických kvasinkovitých hub
B-Plná virucidní účinnost (Adenovirus, poliovirus)
C - sporocidní účinnost
T - tuberkulocidní účinnost
M - mykobaktericidní účinnost
V - Fungicidní účinnost
Já bych to viděl, na dávkování 10-14 dní. Jak už jsem dříve psal, hodně pak záleží na další faktory,  třeba, kolik lidí navštěvuje bazén, jestli se sprchujeme před vchodem do bazénu od potu, jak dlouho používáme pískovou filtraci (hlavně jakou – obsah písku), používání skimmeru, jakou máme vodu a plno dalších věcí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika