Švestkové víno



Stránky: 1,  2,  3,  4   
pvbo - (13) - 131.72 (?) 
27.9.2011 20:53, zobrazeno: 123652x

Dobrý den všem. Již nějakou dobu si pohrávám s trochu kacířskou myšlenkou proměnit část švestek ve víno. V některých částech světa je to běžná záležitost (Čína, Japonsko). Je tu někdo, kdo již to realizoval? Václav

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 24.183 (?), 27.9.2011 21:17

Václave, zatím jsem nikdy neměl tolik švestek, abych to zkusil. Ale korejské švestkové víno jsem pil.  Sice chutnalo spíš jako likér, ale bylo velice dobré. Nebyla to žádná lavórovica - Sheraton má tuším 5 hvězdiček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pvbo - (13) - 131.72 (?), 3.10.2011 21:23

Tak se zdá, že budu s výrobou švestkového vína v ČR první. To se mi ale nechce vůbec věřit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.36 (?), 4.10.2011 18:53

Musím Vás vyvést z omylu, to švestkové víno již popisoval B. Valenta ve svém spisku "Příprava domácích vín" v roce 1966 (používal sušené švestky) a jiný návod jsem četl někdy v 80 letech. Naposledy jsem tuto problematiku "řešil" někdy před 8 lety, ale již nemám na dotyčného link. Jde-li Vám o recept, není problém, je jen trochu delší na přepis do tohoto vlákna. Lojza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pvbo - (13) - 131.72 (?), 4.10.2011 21:20

Jestli máte recept na švestkové víno, tak šup s ním sem! Do tohoto fóra recepty na švestkové víno jednoznačně patří. Zajímají mně dále veškeré praktické zkušenosti s jeho výrobou, vč. následného skladování. V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.36 (?), 4.10.2011 23:12

Recepty - Valenta (objem 5 litrů) volně převyprávěný zde, a knížka na ukázku:
I.postup : 80 dkg přebraných sušených švestek, nejlépe rozkrájených, nebo natržených, 1/2balíčku živné soli, 5g kyseliny citronové a 10 dkg cukru spaříme 3,5 l vařící voda (popřípadě velmi krátce povaříme). Po vychladnutí přidáme kvasinky a směs ponecháme v uzavřené nádobě kvasit asi jeden den. Potom vše vylisujeme, ke šťávě přidáme 1/3 roztoku (1,5 kg cukru v 1 litru vody) a v kvasné nádobě (uzavřené kvasnou zátkou) ponecháme kvasit. Asi za 3 dny přidáme další třetinu cukerného roztoku a za další týden poslední dávku (vždy moštem zamícháme a ihned uzavřeme nádobu). Po vykvašení přetáhneme víno z kvasnic, necháme několik dní ustát a plníme do lahví.
II.postup: 1 kg švestek nakrojíme nebo natrhneme, spaříme 3 l vroucí vody, ve které jsme rozpustili 1 kg krystalového cukru, přidáme 5 g kyseliny citronové a ½ balíčku živné soli. Po vychladnutí směs přelijeme do kvasné nádoby, vmícháme kvasinky a ponecháme (uzavřené kvasnou zátkou) kvasit. Po skončeném kvašení stočíme víno z kvasnic a z vyluhovaných zbytků a po ustátí plníme do lahví. Doporučuje se před úplným vykvašením víno stočit do menší nádoby opět uzavřené kvasnou zátkou, nechat dokvasit a po ustátí plnit do lahví. Tolik citace z knížky, v praxi se ještě ukládalo na cca půl roku k uležení a teprve potom konzumovalo. Toto víno lze i tzv.dolihovat přidáním určitého množství pálenky.

Jiný recept ze zralých švestek: (cca 10 litrů)
5 kg hodně zralých švestek, 5 l vody, 1 kg krystalového cukru, sáček živné soli, kvasinky Vínka, či jiné vinné.
Švestky omyjeme, vypeckujeme, rozmačkáme, dáme je do vhodné nádoby, přidáme hrst roztlučených pecek i s jádry, zalijeme převařenou a vychlazenou vodou a nakonec přidáme živnou sůl a kvasinky. Nádobu přikryjeme a necháme v teple asi 3 – 4 dny nakvasit. Poté švestky vylisujeme a šťávu nalijeme do demižonu. Přidáme svařený a vychlazený roztok z cukru a 2 litrů vody, promícháme, demižon uzavřeme zátkou s kvasnou uzávěrem, a při teplotě 15 – 20°C kvasíme tak dlouho, až kaly sednou a víno se vyčistí. Potom se víno stočí na měsíc do čistého demižonu, anebo přímo do lahví a uloží v chladnu na 2 – 3 měsíce k dozrání.

Anglický recept nebudu dávat, je odlišný proti naší zavedené praxi (a obsahuje u nás nepoužívané komponenty). 
Snad Vám to pomohlo, když tak se ozvěte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 5.10.2011 9:33

Pil někdo domácí švestkové vímo?
  Přijde mi divné, že z tak běžně dostupné a snadno sbíratelné suroviny se víno běžně nedělá. Na rozdíl třeba od hojně používaných rybízů,  šípků, trnek, jejichž sběr je mnohem pracnější.
   Nevím, jak běžné je takové víno v Číně či Japonsku. Pil jsem ho opakovaně pouze v čínské restauraci, kde jej podávají jako dezert.  Neznám přípravu ale chutnmá jako sladký likér s dodaným lihem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.16 (?), 5.10.2011 14:02

Matně vzpomínám, že v 60.letech min.století se v obchodech Jednota objevilo víno Valdemar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.65 (?), 22.10.2011 16:58

Pánové, švestkové víno patří mězi moje nejoblíbenější! Receptůra není až tak složitá. Nasbírajte 3l švestek, nejlépe již mrvními mrazy přejíté (jsou poté sladší) a celé je na troše vody povařte v hrnci na kamnoch. Švestky tak pustíja výrazněji chuť i barvu. Ještě v hrnci možete přidat 2kg cukru, (také záleží na cukernatosti švestek, ale ty 2kg jsou průměrem) 1x kvasinky Vinky a 1x živnů sůl taktéž Vinky, no a nezbývá než sa těšit na výýýborné víno, které bude hotovo tak 3 měsíce. Ve druhém měsíci, již můžete víno stáhnou z kvasnic a nechat dokvasit jen šťávu, to už záleží na osobním vkusu. Dobrů chuť! a Nazdraví!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.65 (?), 22.10.2011 17:01

Jen jsem zapomněla doda, že receptůra to je na 10l demižón...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika