Trvalky pro včely, čmeláky...



Stránky: 1,  2,  3   
host - 135.128 (?) 
4.7.2018 13:24, zobrazeno: 9889x

Zajímalo by mě, jaké trvalky jsou ve vaší zahradě nejoblíbenější u opylovačů? Snažím se o zahradu, ve které to bude pěkně bzučet, opylovači se tam budou rádi zdržovat a zároven budou opylovat zeleninu a ovoce. 

Moje zkušenost- seřazeno podle oblíbenosti:

1.veronica spicata (mnohem oblíbenější než už tak oblíbená levandule)

2. levandule 

3.listopadka

4. kokarda

5. sedum

6. heuchera

7. rudbeckia

8. krásnoočko

9. phloxy (oblíbené u motýlů)

A třeba na citronovou mateřídoušku přiletí max. jedna včela za hodinu. Z keřů jsou v mé zahradě nejoblíbenější tavolníky. Z popínavek přísavník a řapíkatá hortenzie. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 4.7.2018 13:50

Mám jeden záhonek, kde to to bzučí opravdu intenzivně - kvete tam echinacea, oregano, koriandr, šalvěj, meduňka a ostružiny. Nejoblíbenější u motýlů je echinacea, ale tu asi brzy porazí - až rozkvete -komule. Čmeláci milují levanduli a za ni lítají k sousedům.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 135.128 (?), 4.7.2018 14:33

Echinaceu jsem zkoušela už třikrát pěstovat a nikdy nevydržela zimu, tak jsem místo ní zasadila červenou rudbeckii, na tu létají včelky. Komule- to je nápad! 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 4.7.2018 21:42

Pro včely je hodně atraktivní Stachys, maliník a Caryopteris clandonensis.

Motýli především babočky u mě preferují kolotočníky. Je dobré mít vykryté období nedostatku. Třeba není špatné dát do trávníku krokusy.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 144.38 (?), 5.7.2018 5:01

Dobrý den. Není to sice trvalka, ale už řadu roků vysévám na volná a posléze i uvolněná místa svazenku. Sklízím třeba teď česnek a na jeho místo budu ihned vysévat. Takových míst mám na zahradě klidně i 10 různě velkých a chodím hmyzáky pozorovat, jak si na ní lebedí. Je to paráda. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.75 (?), 5.7.2018 7:58

U mňa sa včely idú zblázniť za slezom maurským, asi kvôli peľu. Ale aj tá facélia (svazenka) je určite dobrá voľba, lebo klíči, rastie a dáva nektár aj keď je sucho.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 5.7.2018 11:22

Mám všechno tu popsáno, šantu, vlčí bob, pupalky, teď už kvete máčka a bělotrn, chrpa, no a na podzim zápleváky, astry, nejoblíbenější asi rozchodníky a plus, jak píše pan Stanislaw, v místech, kde se mi nedaří některým kytkám, či jsem budovala nový záhon a ještě není zapojený, vysévám svazenku. I v zeleninové části na všech volných místech, do dýní a melounů(než se rozrostou a pokryjí půdu) atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 9.143 (?), 5.7.2018 14:55

Kromě jmenovaných ještě kyprej vrbice a okrasné česneky. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Berbucha - (11) - 32.37 (?), 5.7.2018 15:36

Komule je na mojí zahradě největší hit. Ale kromě těch, které tu byly zmíněny je u nás dost živo u máty, šalvěje, řebříčků a afrikánů. Vím že to není trvalka, ale užitečný a nenáročný je dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 5.7.2018 16:10

Afrikány jsou taky super, vloni jsem dělala nový záhon - rehabilitační pro ronďáky těsně před smrtí, z většiny už zbyly jen pahýly. A aby mi tam mezi nima nerostl jen a jen plevel, tak jsem tam rozházela semínka afrikánů, sesbíraných rok předtím po zahradě. Vyrostlo superafrikánové houští, ač to nebyly ty vysoké(které nesadím) vyrostly v té nové zemině do superobřích rozměrů a plevely tam fakt nepustilyyes

Normálně jsem si říkala, že půjdu tedy zahradou a budu ještě sledovat, na co jsem zapomněla a co se hmyzákům líbí. Ale je tak strašné vedro, že jsem zalezla a jezdila na vysavači, ač úklid není zrovna moje hobbywink A všechny kytky letos tím horkem odkvétají tak strašně rychle, že už polovina je jich zapomenuta. Momentálně bouřka nad náma, bouřka pod náma...sad a my jen doufáme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika