Jilovity svah pod lesem na sever



host - 174.134 (?)
20.6.2012 9:10

Já jsem použil keře Rosa Rugosa. Jsou nenáročné na údržbu a kořenovými oddenky zpevní svah. Navíc od začátku léta do podzima kvetou a nevypadá to špatně.

libor

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 19.6.2012 22:48

Mám něco podobného, udělal jsem to tak, že jsem svah přikryl mulčovací geotextilií, do té jsem na jaře napíchal proutky zlatých dešťů, svíd, ptačího zobu atd, prostě keře které spolehlivě zakořeňují z řízků. Předpokládám, že během dvou tří let ty keře tak vzrostou, že pokryjí celý svah a udusí pod sebou případnou trávu a plevele. Ta fólie je tam proto aby tam nevypučely nějaké ty byliny a trávy, když jsou ty keře malé, protože by je to nejspíš rychle přerostlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.202 (?), 20.6.2012 1:03

Dobrý den, mám 4 menší podobné stráně. Záleží na celkovém charakteru pozemku a jak ho chcete udržovat a na druhu lesa. My máme kolem bukový les a tím všude plno listí, které je nutné shrabat. Přes barvínek i břečťan plevel proroste.

První stráň je na hranici s lesem a bývalý majitel tam vysadil ptačí zob, vedle je zlatý déšťi dalš keře.  V keřích se zachytává listí, které jde velmi obtížně vyhrabat, a je ho tam velká vrstva, což nevypadá zrovna nejlíp, kopřivy prorůstají, vyrůstají i jasany a javory. Přijde mi to nepraktické a nevzhledné (kvůli listí).

Další dvě stráně postupně osazuji denivkami, bergéniemi, floxy, s přídavkem čemeřice a kapradí. Dle mé zkušenosti všechny tyto rostliny téměř nedovolí růst plevelu, floxy je nutné na podzim ostříhat, jinak péče žádná, v zásadě je lze vyhrabat.

Třetí stráň o něco víc na sluníčku zarostly janeby.

Použít je možné všechny silné trvalky, měla jsem výhodu, že uvedené druhy byly víceméně přemnoženy a nic jsem nekupovala. Rychle by se rozrostl pitulník - není moc lidový, ale velmi rychle roste - barevné zeleno- stříbrné listy, na jaře žlutě kvete jako hluchavka, na podzim jde posekat a listí vyhrabat.

Jako kompromis by bylo možné použít kopretinovou louku - tráva, která se seká jen 3x ročně a kvete. To bych podle fotek asi použila já.

Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 18.33 (?), 22.6.2012 10:44

tak tohle se mi zatim libi nejvic... s tim listim je to presne tak, mam nad tim smiseny les, primo nad lipy, takze listi jsou hromady. jeste me napadly konvalinky ve spojeni s nejakymi keri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 174.134 (?), 20.6.2012 9:10

Já jsem použil keře Rosa Rugosa. Jsou nenáročné na údržbu a kořenovými oddenky zpevní svah. Navíc od začátku léta do podzima kvetou a nevypadá to špatně.

libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 20.6.2012 6:47

Nedávejte tam nic, jen trávník. Když byste chtěl být pečlivka, kupte tam trochu směsi pro stín. Dvakrát ročně to předjedete vyžínačem a máte pokoj. Ještě včas uřízněte ten malý smrček pod mezí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.6.2012 12:48

Já tedy nevím. Mluví se tu o severním svahu, ale podle stínů na fotkách na něj slunce svítí ostošest. 
   Taky by bylo dobré vzpomenout, kudy teče voda při prudkém lijáku. Možná by se pak hodily nějaké keře bránící splavení půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 20.6.2012 12:51

To mě taky zaujalo. Možná je to jediná slunečná chvilka během dne nebo se tazateli rozbil kompas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.33 (?), 22.6.2012 10:45

je to tak kolem 7 navecer, tak proto to slunce :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 18.33 (?), 22.6.2012 10:47

k te vode - nahore jsou odvodnovaci prikopy, takze voda nehrozi a k te orientaci - viz nize - sever to je opravdu skoro presne

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 18.33 (?), 22.6.2012 10:52

takze jsem se nakonec rozhodl asi pro tu lucni variantu, svah je docela pevny, je tvoren kameny a jilem, tudiz zborceni nehrozi. do travy kopretiny, na louce za chajdou je fura vstavacu a podobne, casem se to premisti asi i sem. k okrajum nejaky keriky, floxy a bude vymalovano. ono tam jeste bude schodiste z prazcu, tak kolem neho taky nejaky obruby z keriku. kazdopadne diky za rady, porad jsem osciloval mezi travou a kerema, ale uz jsem pevne rozhodnut

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika