Dlužicha - Heuchera - trvalka nejen do polostínu?



Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?)
26.10.2013 10:25

zkoušel jste někdo namnožit dlužichu řízkováním mám některé starší druhy dost rozrostlé malí delší jakoby šlahouny a jsou rozkleslé. Teď na zimu jsem k nim přihrnula kompost a na jaře bych je zkusila namnožit, vypadají dobře i na podzim v nádobách, tak bych je chtěla zkusit namnožit. Máte s tím někdo zkušenosti?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 29.9.2013 19:49

Také přidávám foto nových úlovků oblíbených Dlužich. Bohužel z nich znám jména jen u dvou: se světle zelenými listy - Heuchera ‘Lime Rickey’ a nejtmavší by měla být  'Palace Purple'. Nepoznali byste prosím i ty ostatní?

Heuchera...?
Heuchera...?
Heuchera ..?
Heuchera ..?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 1.10.2013 11:45

Vyfotte mi ji každou zvlášt, zeptám se Vám u odborníků na dlužichy wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 1.10.2013 18:56

Tulipanku, heuchery se z fotek určují těžko. Je jich velké množství kultivarů, v průběhu roku se mění (vybarvují). Na jaře mohou vypadat úplně jinak než v létě či po přejití prvním mrazíkem.  Navíc, záleží i na podmínkách v té kt. zahradě, množství slunce/stínu, kt. obdrží. I od toho se odvíjí intenzita vybarvení.

Zelená s bordo žebrem není heuchera, ale heucherella. Kultivar Tapestry.

Tmavě bordo, kudrnatá - tip Crimson Curls

Poslední dvě - jsou se značnou mírou chybovosti. Vypadá to, že byly dost ve stínu, nejsou probarvené. Za současného stavu bych tipla Encore (ale ta se prodávala u nás méně). I proto bych spíše řekla, že se bude jednat o Georgia Peach (následně by měla mít víc růžovou barvu).

Na druhé fotce - Marmalade. V létě více pomerančová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 1.10.2013 18:57

Nejen že mi zmizel příspěvek a psala jsem 2x  angry, ale jako obvykle - nepodepsáno

napravuji : Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 2.10.2013 9:22

Děkuji moc smiley

Máte pravdu, kultivarů Heuchery je tolik a já, ikdyž jsem si našla jednu anglickou stránku, kde mají přes stovku jejich fotografií, nebyla schopná k nim žádnou z těch našich přiřadit.

Také jsem si všimla, že se její barvy proměňují, ta nejtmavší z fotografie byla dřív více do vínova a nyní je zbarvená spíš do hněda.

S tou Heucherellou bych souhlasila na 100%, u ostatních si nejsem úúúplně jistá, ta do oranžova by mohla být nějaká Peach..ale i Ginger.., a to, že bychom měli Marmeládu, by mě potěšilo, protože je opravdu skvostná. heart

Našla jsem jim místo, kde by měly být trochu přistíněné větvemi staré třešně a pak i trvalkami. Myslíte, že umístění přímo ve stínu také není moc dobré pro vybarvení? A ty se světle zelenými listy jako ‘Lime Rickey’ snesou slunce asi méně, že?

Přidávám ještě fotky jednotlivé pro Renatu, pak třeba uvidíme, jestli se na názvech kultivarů shodneme.

Hechera 1 - kultivar?
Hechera 1 - kultivar?
Heuchera 2 - kultivar?
Heuchera 2 - kultivar?
Heuchera 3 - kultivar?
Heuchera 3 - kultivar?
Heuchera - Heucherella - kultivar?
Heuchera - Heucherella - kultivar?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 9.10.2013 17:37

zahradnictví Lukon Glads nabízí heucheru Stormy seas, údajně jedinou, kterou lze sadit na plné slunce.Já ji od nich mám, je na slunci a daří se jí skutečně dobře. Yvet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 17.10.2013 16:22

Tak mi paní Renata nechala ověřit jména těch našich Heucher a mám radost, že je máme pojmenované :-), paní Květa je znalec yes, protože jste  se shodly:
1. 'Marmalade'

2. 'Mahogany'

3. 'Georgia peach'

4. Heucherella 'Tapestry' 

určitě se názvy kutlivarů dají lépe určit též podle květu, které doufám na jaře uvidím smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 20.10.2013 19:34

Mohu se zeptat kým byly ony heuchery určovány?

Jako jít do polemiky s nějakým odborníkem je z mé strany nejspíše drzost.. přesto špitnu.

Určení č.2 jako Mahagony mne překvapilo. Měla jsem ji, vymrzla mi (s řádnou pomocí krťoura) přes zimu 2011/12.

Ona má vyjímečnou barvu -

v hlavě ji mám jako chladem hnědavou, v létě více purple (až s tóny oranžové, záleželo na přistínění). Povrch listů je lesklý, nicméně s jemným chlupem, takže působil sametově hladce. Opravdu barvou připomínala mahagonové dřevo, zvláště do doby květu.

Květ žlutavý.

Ale hlavně - nepamatuji si ji takto kudrnatou, spíše kulatý list s menším výkrojem, plošší. Pokud si vyjedete na googlu obrázky, pak nejvíce odpovídající je z Heucheradream.

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 20.10.2013 22:33

Odborník bylo možná trochu nadnesené i když... určovala to paní která má internetový obchod - dlužichy a hosty. Na foru kam jsem dávala fotky se jako odborník jeví... já sama jsem si tipla jen Marmalade kterou mám, jinak nejsem schopná rozlišit jemné detaily v různých podmínkách a obdobích.

I moje Georgia Peach vypadá jinak než 3)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 26.10.2013 10:25

zkoušel jste někdo namnožit dlužichu řízkováním mám některé starší druhy dost rozrostlé malí delší jakoby šlahouny a jsou rozkleslé. Teď na zimu jsem k nim přihrnula kompost a na jaře bych je zkusila namnožit, vypadají dobře i na podzim v nádobách, tak bych je chtěla zkusit namnožit. Máte s tím někdo zkušenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika