Callistemon - štětkovec



host - 228.66 (?)
11.9.2007 15:42

Koupila jsem štětkovec s českým popisem v arboretu v Bukovci u Olomouce. Jeho nároky na světlo: Dostatek světla i přes zimu. Teplo: přes léto na světlém vzdušném místě. Zimní teplota se má pohybovat 4-8 C. Krátkodobě snese i několik stipňů mrazu. Přesazujeme na jaře do lehce kyselého substrátu pH 4,5-5,5. Během vegetace vydatnou zálivku, v zimě méně. Hnojit začínáme na jaře při rašení a přestaneme v září.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4   
racer - (7), 9.7.2007 9:48, zobrazeno: 91656x

Tato nádherná australská rostlina mi letos skutečně překrásně kvetla a nejsem si jist, co udělat pro to, abych se z téhle krásy mohl těšit i příští rok

Po odkvětu a postupném opadání červených štětiček tvořících květy se neobvykle nad nimi vytvořily pupeny a rostlina se v těchto místech  začala rozvětvovat a nyní již zde jsou vyvinuté listy, i když zatím vizuelně jiné, než ty staré. Naštěstí (alespoň si to myslím) jsem odkvetlé květy nestihl odstranit tak, jak jsme zvyklí u "našich" okrasných rostlin. Má někdo s dlouhodobějším pěstováním štětkovce zkušenosti? Stříhat, či nestříhat? Pokvete opět za rok? Říkám si, že když roste bez řezu někde v australské buši a kvete, že bych to mohl nechat na přírodě... Co myslíte?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 164.127 (?), 10.7.2007 7:17
No to jste mi dal ránu! Také jsem si štětkovec koupila a řídila se - byť německými - radami na rubové straně cedulky: Odkvetlé květy odstranit. Tak jsem odstranila. Máte pravdu, že teď vyrazily nové listy jakoby jiné, ale to mne neznepokojuje. Tiše doufám, že třeba ještě letos jednou vykvete. Také tam píší - udržovat vlhké a tu a tam hnojit. Tu a tam si vykládám jako jednou za měsíc :-) Vy myslíte, že letos už se červených štětiček nedočkáme? A dal jste do země, nebo máte /jako já/ v květináči?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
racer - (7), 10.7.2007 11:56

Tak to máte štěstí na podrobnější cedulku, než jsem měl u rostliny já  Mám ji před sebou a rovněž v němčině se dočítám pouze to, že se jedná o rostlinu stálezelenou, vyžadující i při přezimování teploty nad 0 st.  C, a kvetoucí v době od března do června.

Štětkovec mám v květináči na terase na plném sluníčku a vypadá, že prosperuje. Kdyby kvetl dvakrát do roka, byl bych hoodně mile překvapen - atraktivitou květů jen těžko hledá konkurenci. Uvidíme...

Takže tady máme dva protikladné způsoby péče po odkvětu - necháme se překvapit, který povede ke květům

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 164.127 (?), 10.7.2007 15:55
Můj německý návod přímo říká: Péče: Slunečné místo. Udržovat dobře vlhké. Odkvetlé květy odstranit. Tu a tam hnojit. Určeno pro dekorační účely, není vhodný ke spotřebě /Verzehr/. Jak vidíte, v tomto příkazovém manuálu jakoby z válečného filmu :-) dokonce pamatují i na větší pěstitelské tupce, než jsem já a píší jim, aby štětkovec nejedli. Ale aby napsali, že pod nulu mu to nebude dělat dobře, to ne! Ještě že máme toto fórum, určitě bych ho nechala venku. Dobře, dám na zimu do garáže - ale budeme střihat i listy? Aha... Už takhle máme honičku s květy ...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 140.1 (?), 10.7.2007 20:41

Štětkovec jsem koupila loni, krásně kvetl. Přezimovala na světlé studené chodbě cca 8 st. Celsia. Po odkvětu jsem ostříhala a letos opět pěkně vykvetl. Sice ne tak bohatě jako v roce, kdy byl koupen, ale přece pěkně. Asi jsem málo přihnojovala. Na jaře jsem jen očistila (listy zůstaly) zastřihla co moc vyčuhovalo a bylo hotovo. Přesadila jsem do substrátu na balkonovky s přídavkem říčního písku. To jsem ale jen tak zkusila, protože vlastně nevím, jakou potřebuje zem.
Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
racer - (7), 14.7.2007 21:04
Tak  tedy  dobrá - přizpůsobím se většině a nebudu trhat partu  Ještě ho asi střihnu. Je vidět, že když dáme těch německých ceduliček dohromady více, dobereme se nakonec úplných informací. Takže - stříhat, na zimu schovat a ani v době největší bídy nebaštit
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 159.128 (?), 16.7.2007 8:42

Tak jsem byla kluka jednoho ještě očíhnout, košatí a košatí, ale po náznaku dalšího květu ani památka. Holt přání otcem myšlenky. Zima je ještě daleko, ale před jejím příchodem sešikujeme řady a on-line rozhodneme, co s ním a kam s ním. Možná garáž nebude to pravé, není tam moc světla - jak už tak v garážích bývá...

Musím ale uznat, že Váš pěstitelský i češtinářský styl je mi velmi sympatický, mrknu se podle autorů, kde ještě diskutujete, třeba se taky chytím :-) Ovšem jak zjistím, že jste v oblasti složení ph půdy, tak se pokorně opět vrátím ke štětkovci a "banálním" starostem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.42 (?), 22.9.2007 20:29

Zem pro přesazování má být stejná jako se používá pro rododendrony.

Usnadní to práci, protože substrát prodávají v obchodech.

Mám doma taky tenhle krásný keřík, ale bojím se zda přezimuje, protože nemám možnost ho umístit do chladnější místnosti. Tak zkusím co to udělá, když bude doma

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 128.187 (?), 7.3.2009 14:07

zajímalo by mě jak se vede Vašemu štětkovci

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 228.66 (?), 11.9.2007 15:42

Koupila jsem štětkovec s českým popisem v arboretu v Bukovci u Olomouce. Jeho nároky na světlo: Dostatek světla i přes zimu. Teplo: přes léto na světlém vzdušném místě. Zimní teplota se má pohybovat 4-8 C. Krátkodobě snese i několik stipňů mrazu. Přesazujeme na jaře do lehce kyselého substrátu pH 4,5-5,5. Během vegetace vydatnou zálivku, v zimě méně. Hnojit začínáme na jaře při rašení a přestaneme v září.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika