Výsadba třešně do kompostu



1petr - (42) - 96.38 (?)
2.4.2013 15:50

Takže superfosfát. Děkuji.

S nějakým pískem počítám. Z té své půdy vyberu nejlepší kusy, nakouskuju je a budu házet na střídačku s kompostem do jámy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
1petr - (42) - 13.197 (?), 1.4.2013 20:00, zobrazeno: 41088x

Začátečnický dotaz: Budu pozítří sázet třešeň (Gisela 5). Protože mám mizernou půdu - žlutá, mazlavá (slín?) - chci vykopat větší díru a dát tam lepší materiál. Lepší půdu ale nemám, tak bych koupil koupil pár pytlů kompostu a zasadil to do něj. Nebude to problém? - příliš mnoho živin např.?

Pokud to problém je, tak co koupit? (něco pytlovaného v marketu - nemám vozík, abych jel někde pro hlínu).

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 1.4.2013 20:19

Já ji dával do kýble do obyčejného zahradnického substrátu, ale jen na jeden rok, pak šla i s balem do země a zatím se jí daří dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 1.4.2013 20:37

Nemělo by to být samý kompost, protože by se pak kořeny držely v té vyměněné půdě a odmítly by se rozrůstat do toho jílu. Chtělo by to pořádnou jámu (klidně 2m průměr) a kompost promísit s vykopanou zeminou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
1petr - (42) - 13.197 (?), 1.4.2013 20:52

Ano, to mísení s vykopanou zeminou je v každém návodu na sázení stromků. Proto se ptám, jestli to můžu obejít. Míchat se to bude těžko, rýčem se z té mé půdy dají nakrájet cihly, na kousky se to už moc nerozpadá.

No nějak to teda zkusím nasekat na menší kusy a promíchat.

A ještě dotaz na hnojivo, kdyby někdo věděl. Četl jsem, že se do jámy má dát zásobní hnojivo (kvůli P a K, které v půdě moc nemigrují) ale že se nemají dávat umělá hnojiva. Takže jen hnůj? Nebo co je zásobní hnojivo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.34 (?), 2.4.2013 15:40

Lze to vyřešit tak, že se jíl nechá vyschnout a vzniklé hroudy lze rozbít nějakou palicí. Za vlhka se opravdu mísit s kompostem bez hrozné dřiny nedá. Pokud se chcete tomu chcete vyhnout, smíchejte kompost alespoň s pískem. Pouhý kompost totiž obsahuje moc velké množství organických látek, což má určité nevýhody.

Hnůj k nově vysazenému stromku nedávejte - neprospívá růstu nových kořenů. Zásobním hnojivem se rozumí zásoba hnojiva (hlavně fosforečnanů), které by mělo vydržet 2 nebo 3 roky a mělo by být zapracované do půdy. V úvahu připadá superfosfát od různých výrobců. Já mám nějakou zásobu Silvamixu, a tak používám ten. Určitě je ale možno použít i jiných přípravků. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
1petr - (42) - 96.38 (?), 2.4.2013 15:50

Takže superfosfát. Děkuji.

S nějakým pískem počítám. Z té své půdy vyberu nejlepší kusy, nakouskuju je a budu házet na střídačku s kompostem do jámy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 1.4.2013 20:38

Z těch kupovaných substrátů je dobrý "zahradnický substrát B". Jinak v té díře bych smíchala původní zeminu se substrátem tak půl na půl a čistý substrát dala jen okolo kořenů. Dolů do jámy můžete naházet i případně sundané drny, listí, zbytky z hrabání trávy, ostříhané stonky trvalek (prostě všechno to, co se dává do kompostu), v zemi se to časem rozloží. Hlavně s tím stromkem při sázení mírně potřásejte, aby se zem dostala mezi kořínky, tak asi v polovině zasypání pořádně prolít, dosypat zem, přišlápnout a znovu zalít. Kolík se do jámy dává dřív než stromek, aby se neporušily kořeny.  Ať vám roste!    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.4.2013 20:52

Zahradnické substráty jsou směsi převážně drcené kůry a rašeliny, zeminy v nich je málo. Všichni výrobci u nich udávají poměrně široký rozsah pH, značící mírně kyselou reakci. Např. zahradnický substrát B by šel použít, ale i ty konkurenční. Na podzim by však bylo dobré kolem třešničky povápnit. Nebo hned po výsadbě rozhodit mletý dolomitický vápenec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
1petr - (42) - 13.197 (?), 1.4.2013 20:59

Mírná kyselost je OK, nebo ne? Navíc ta moje půda je neutrální či zásaditá, takže to se asi vyváží. Dnes jsem to měřil. Použil jsem test Neudorff, ale ten měří jen od 4 do 7 pH, takže nevím, jestli mám 7 nebo více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.252 (?), 1.4.2013 21:18

jestli máte možnost, zajeďte si do lesa a do pár kýblů nebo pytlů si dovezte i bez vozíku nějakou hrabanku z listnatého lesa.Za balenou tak ušetříte a v mnoha případech budete mít i kvalitnější substrát než jen rašelinu a drcenou kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika