Višně na marmelády



vendule - (2) - 147.230 (?) 
7.5.2015 18:33, zobrazeno: 5400x

Dobrý den.
Chci vás požádat o rady. Chci si pořídit višně, ovoce chci na výrobu marmelád. Jsem v mrazové kotlině s potokem, 4m od lesa v 425m n. m. Brdy. Jižní svah, ale hrozně tam fouká. Nemám s višněmi zkušenosti, v okolí jsou pouze třešně. Netuším, kolik kg višní mi může jeden strom zaplodit. Nevím, zda 3 nejsou moc. Zda zvolit víc kultivarů nebo jen jeden. Vím, že se na marmelády hodně prodává morela pozdní. A všude k prodeji jsou maďarky prý taky dobré. Co říkáte na Pandy, Sabina, Morela pozdní, Morellenfeuer, Erdi debrecini, Oblačinka. To jsem pročítala knihu a tyto mne zaujaly. Ale dám dle vašich rad. Každá zkušenost je k nezaplacení. Podloží je opuka, šotolina, místy skála. Ovocné stromy tu jsou švestky, hrušky, třešně, jabloně, broskev a ořešáky. Předem moc děkuji. Vendula

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.7 (?), 7.5.2015 21:11

Nejraději mám Morellenfeuer nebo Morelu (kompoty, džem, višňovka), ale do vašich podmínek vhodnost posoudit neumím.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 7.5.2015 21:38

Souhlasím s Lídou, že kyselky jsou pro marmelády a jiné slazené zpracování (griotka, kandované ovoce,...) vždy lepší než skleňovky (kompoty, mošty, rozsoly, do buchet, bublanin a na metýnku...).

Počet stromů je dobré volit v závislosti na tom, v jakém časovém období je potřebná sklizeň. Pro delší sklizňové období bude potřeba vícero stromů s různou dobou zrání. V mrazové kotlině bych radši volil mohutnější vysokokmen na třešňovém pláněti, což při sklizních 50-70 kg ze stromu nahrává volbě jediného stromu samosprašné odrůdy (Morela a dcery). Pokud by ale třešně ve Vaší oblasti dozrávaly dosti pozdě, pak asi budete muset zvolit odrůdu Bare či Morava, nebo jinou rannou kyselku. Maďarské jsou většinou skleňovky a Jugoslávské nejsou do Vaší polohy vhodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 7.5.2015 21:16

Samosprašná Morela pozdní se mi po zkušenostech s jinými (i maďarskými) jeví jako nejvhodnější otužilou odrůdou.Plodí okamžitě, v daných podmínkách je oproti maďarským nevybíravá a netrpí tolik úžehem. Počet stromků je odvislý od podnože, dá se pěstovat i na třešňovém semenáči, kde rovněž ihned zaplodí a nebojím se, že doroste do obřích rozměrů. Letošní rok je pro třešně i višně nadějný.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 7.5.2015 21:33

Také doporučuji Morelu, je to vděčná odrůda.
Morellenfeuer jsem nikdy nepěstoval, ale reference na ni jsem slyšel od ovocnářů velice příznivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.230 (?), 9.5.2015 21:25

Dobrý večer.

Všem Vám moc a moc děkuji. Rozhodnuto bude to Morela. Až zaplodí a bude dost ovoce na marmelád, y tak máte u mne každý sklenku.Všichni jste hodní, díky za čas. Vendula

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.47 (?), 1.3.2023 22:06

Pestuje niekto Pándy? Niektoré ovocné školky píšu o nej že je to kyselka, ďalšie píšu že je to višňa so sladkou chuťou. Je to teda kyselka alebo je to sladkovišňa?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika