Uzravani tresni



host - 200.188 (?) 
10.6.2008 13:40, zobrazeno: 6136x

Zdravim vsechny milovniky tresni! Mam dotaz ohledne uzravani tresni. Jestli mate taky pocit ze se velmi zkracuji intervaly mezi uzranim jednotlivych druhu tresni. Abych to rozvedl. Za meho detstvi vzdy byly prvni tresne v poslednich majovych dnech. Myslim tim Kastanky, Rychlice jeste o tyden drive. Potom zhruba za tyden az 10 dni nasledovala Vlkova a zase tak za 10 dni i dele Napoleonova. tu jsme vzdy sbirali a zavarovali zacatkem cervence. Ovsem v poslednich letech je to jinak. Treba letos. Prvni tresne zhruba jako obvykle mozna o par dni drive. Jeste ani nestacily poradne uzrat a uz se zacinala vybarvovat Vlkova. Ta taky jeste neni ani uplne uzrala a uz se zacinaji nalevat a zloutnout ojedinele i cervenat Napoleonovy! A to mame 10 cerven. Jiste, pamatuji rok kdy jsme sbirali chrupky uz 15 cervna. Rozhodne uz dle me neplati rozdeleni na tresnove tydny, tedy maximalne to ze prvni tresnovy tyden je Rychlice, ci Rivan. Napoleonova ale uz urcite neni 5. tyden, ale aspon o tyden drive. Co vy si o tom myslite? Jeste jeden dotaz. Taky jste loni nemeli vrtule? U nas loni ani jedna cerviva tresen. Bude to mit souvislost s tim ze 2 roky pred tim tresne nebyly a byl prerusen cyklus mnozeni. Jeste k vrtuli. Za dob meho detsvi vrtule bylo minimum, i proto sse asi daly sbirar tresne tak pozde. Loni ackoliv vse byl drive, se daly tresne jist jeste v cervenci, kdyz jsou vrtule dosti rychle shniji.

           Ondra Dovala

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 10.6.2008 14:29

Sledoval jsem to několik desetiletí, ze začátku jsem to i zapisoval. Rozdíly mezi jednotlivými roky jsou velké (až 4 týdny!), ale myslím, že jasný trend, ukazující třeba na globální oteplování,  není. Velmi záleží na počasí v červnu. Je-li studené, intervaly se natahují, když je teplo, zrají jedna po druhé.
   S tou vrtulí to nepozoruji. Červivé mám třešně skoro každoročně, tlak se samozřejmě liší. Ale jsou to taky jen mé dojmy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 10.6.2008 14:49

 Víte jaký já mám problém s třešní?

Mám na zahradě strom již asi 17 let. Třešně jsou každoročně zralé nejdéle do konce května - spíš dřív. Zpočátku byl stromek malý a taky málo plodil. Ale te´d je to strom jak hrom a já jsem už 5 let neochutnala ani třešničku.

Jeden víkend odjíždíme ze zahrady a než přijedu za týden - kosáci mají sklizeno. Tento rok byly třešně zralé ve čtvrtek. Sousedi obdivovali naši úrodu a v pátek při našem příjezdu nebyla na stromě ani pecka...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.35 (?), 10.6.2008 15:06

Řekla bych, že ta   neznámá je druh krotonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 10.6.2008 20:06

Jestli třešně dozrévají v jeden den a hned je sklidí kosáci či špačci a vy jste na chatě každý víkend, tak vaše šance, že dozrávání vyjde na víkend je 2/7, takže nezoufejte, podle statisiky byste měli sklizet vy během každých sedmi let dvakrát. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 172.106 (?), 10.6.2008 20:30

super - tak příští rok by to mohlo zase přijít...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 10.6.2008 20:36

Pěstovat nejranější třešeň v přírodní oblasti, kde jinak jiné nerostou, je krmením ptactva. Pozdní chrupky ptáky málo zajímají, navíc mají podstatně delší sklizňovou zralost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika