Třešeň nebo sladká Višeň - hledám vhodnou odrůdu



host - 81.42 (?)
4.6.2013 19:17

Třešeňnebo sladká Višeň-hledám vhodnou odrůdu

Pane Václave Vinšálku. V žádném případě se s Vámi nechci přít, jak jste nazývali Vaši odrůdu. Leč v tomto řpípadě najdete hodnocení Ramon olivy v malé pomologii č 3(Vávra-Ferkl-Koch-Černík). Klasický pro tuto sortu je kratší pravý letorost-plodonoš na obrázku. Znám ji velice dobře, protože tak, jak i Vy píšete, nalozil jsem se při sklizni třešní po stromech více než bylo někdy zdrávo. A co se týká hodnocení v pomologii-vždy v našich podmínkách utekla vrtuli, habitus až skoro kulovitý-převislý, a praskání jsem nezažil. Ovšem na každém stanovišti se může chvat jinak. Pro toto všechno jsem se ji snažil znovu získat(snad ji má p. Peška v Bojkovicích) a zkusit ji na slabou podnož. Pochybuji, že tenkrát měli Giselu5, nebo P-HL-A. Ještě k uvedení na náš trh-ani s tím nesouhlasím, protože když mi bylo okolo 10r, stromy Ramon Olivy měly nejméně 50-60let. Byla to vlastně náhrada za vinice, které byly zničeny kolem Brna Mšičkou révokazem kolem r. 1900.

Wendy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 11.6.2013 15:39

Dík Petře, přišel jsem mezi lidi, kteří znaj, tak jsem zachovával uctivý odstup. I u mě Rivan dost praská a hnije, na té druhé třešni nejsou praskající plody vidět. Ještě pro srovnání další dvě odrůdy. Rychlice a nejspíše Kaštánka. V době, kdy u Prahy (Měšice u Prahy) zraje Kaštánka, u nás zraje Rychlice (Měšice u Tábora). 

Rychlice a Kaštánka
Rychlice a Kaštánka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 5.6.2013 8:52

No právě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 11.6.2013 13:13

Ale když se neřeže, tak sama stíní vydatně. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 4.6.2013 19:17

Třešeňnebo sladká Višeň-hledám vhodnou odrůdu

Pane Václave Vinšálku. V žádném případě se s Vámi nechci přít, jak jste nazývali Vaši odrůdu. Leč v tomto řpípadě najdete hodnocení Ramon olivy v malé pomologii č 3(Vávra-Ferkl-Koch-Černík). Klasický pro tuto sortu je kratší pravý letorost-plodonoš na obrázku. Znám ji velice dobře, protože tak, jak i Vy píšete, nalozil jsem se při sklizni třešní po stromech více než bylo někdy zdrávo. A co se týká hodnocení v pomologii-vždy v našich podmínkách utekla vrtuli, habitus až skoro kulovitý-převislý, a praskání jsem nezažil. Ovšem na každém stanovišti se může chvat jinak. Pro toto všechno jsem se ji snažil znovu získat(snad ji má p. Peška v Bojkovicích) a zkusit ji na slabou podnož. Pochybuji, že tenkrát měli Giselu5, nebo P-HL-A. Ještě k uvedení na náš trh-ani s tím nesouhlasím, protože když mi bylo okolo 10r, stromy Ramon Olivy měly nejméně 50-60let. Byla to vlastně náhrada za vinice, které byly zničeny kolem Brna Mšičkou révokazem kolem r. 1900.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.59 (?), 19.3.2021 19:48

Mám miesto na jednu čerešňu. Ktorá z odrod je odolnejšia na:

praskanie plodov a jarné mrazy.

Karešova alebo Kordia?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6526) - 9.2 (?), 4.6.2013 18:53

Když už se tady přemílají ty višnišně, což takhle Favorit? Mám ji asi 5 ti letou, letos prvně odkvetla a pár kuliček se tam zelená. Než zčervenají, ještě to potrvá. A jestli mi bestie kosi a kvíčaly nechají, snad i ochutnám. Jaká bude?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 227.2 (?), 5.6.2013 10:16

V prvni rade, by jste se mel rozhodnout, zda visen, ci tresen.Visen nebyva tak tuha duzninou, vetsinou nebyva tak sladka, jako tresen.Nejlepe ji miti, asi oboji, zalezi co kdo preferuje.Kdybych se mel rozhodnout pro jedno, asi bych volil, dal prednost tresni, po jejich plodech, kdyz je dobra, tak rado sahne vetsina lidi.Visen, uz prece jen byva takova korenitejsi, kyselejsi a ne kazdy jí rád jí.Ikdyz treba osobne dobrou sladkou visen korenenou chut mám moc rad.Ted nevim, mame visen, ted nevim presne nazev-kerezska, nebo keremska, sladka,vyborna.Pak je jeste myslím morellu, ale ta je dost kysela, ta nam moc nejede,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 6.6.2013 20:34

Pane Wendy,

Není žádný důvod se přít. Vy popisujete Olivu jako ranější odrůdu a úrodnou. Já jsem psal o pozdní chrupce Schneiderova, které v mé rodné vsi všichni tenkrát říkali Oliva.
Ono,  zejména u třešní, existuje k řadě odrůd spousta synonym a třeba Schneiderova jich má hodně.
A také pan Vysloužil mi asi ozřejmil, proč tenkrát u nás říkali jedné z odrůd Morela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.107 (?), 11.6.2013 13:46

mám 20let třešeň Karešovu křupku a splňuje přesně to co popisujete.A jenom maličkost-za 20 let ani jednou nebyla bez úrody

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 11.6.2013 14:56

Karešova třešeň není křupka ani chrupka. Je to skorá srdcovka. Plody má velké, ale měkší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika