Roubování třešně



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?)
31.7.2018 8:16

Jestli Vám vychází síla roubu a podnože na kopulaci jen ve starším dřevě podnože, nedá se nic dělat. Ale vždycky je lepší roubovat na jednoleté dřevo. Vše v něm pracuje rychleji, i srůstání. Lépe vychází zlepšená kopulace. Ještě bych tak 14 dnů počkal. Co kdyby začalo pršet. Pak by nejspíše přirostlé rouby prorašily. Píšete o kopulaci ve výšce 2 m do staršího dřeva, nemyslíte spíše roubování za kůru? Ve dvou metrech máte starší dřevo v síle tužky nebo max. malíku? I za kůru bych volil zlepšený způsob roubování. Hojí se a narůstá rychleji, vytváří mnohem lepší závaly, což se u peckovin cení.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.7.2018 22:45

V minmulosti jsem párkrát letní roubování za kůru zkusil, vesměs neúspěšně. Princip je podobnmý jako s očkováním. Roub se přihojí - řapíky upadnou. Akotrát na jaře nevyrašily. Jestli zmrzly, uschly nebo nepřirostly, nevím. 
   Pokud bych dostal vzácný roub, naočkoval bych ho na letorost a pro jistotu si zamluvil další v zimě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
JirkaS - (15) - 139.55 (?), 31.7.2018 7:33

Děkuji za rady. To co řeším jsem už popsal ve vláknu o očkování - před 3,5 lety jsem zakládal sad, mám v řadě 5 třešní a až letos po zaplození jsem zjistil, že ta nejlépe rostoucí je podnož (ptáčnice) a tudíž bych jí potřeboval přeroubovat. Je to krásný stromek výšky ca 3.5 m s korunkou nasazenou v ca 1,6 m. Kdybych měl jistotu, že se mi všechny rouby chytnou, naroubovat bych kosterní i terminál a bylo by to, ale když se mi z 5 roubů chytne jen 1 nebo 2, bude z toho pahýl (jednoleté dřevo je samozřejmě jen na koncích letorostů a terminálu). Nejradši bych tedy rouboval někde v místech nasazení korunky t.j. na terminálu ve výšce 1.6 - 2 m a z toho bych pak vedl novou korunu. Protože s roubováním jsem letos teprve začal (jádroviny), nemám dost zkušeností - říkám to správně, že za kůru lze roubovat i do starší podnože? Když říznu terminál kolem 2 m výšky, je to tak 4-5 leté dřevo. Kopulace je asi nejlepší do letošního letorostu nebo se chytne i na 2-3 letém?

Tak jako tak nechci otálet a zkusit naroubovat už letos a když to nevyjde, srazím příští rok korunku tak na 20 cm a z nově vyrašených větví bych pak zkusil buď zase v srpnu nebo další jaro kopulaci, která by měla být pro třešně nejjistější.

Díky moc za vaše cenné rady.

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 31.7.2018 8:16

Jestli Vám vychází síla roubu a podnože na kopulaci jen ve starším dřevě podnože, nedá se nic dělat. Ale vždycky je lepší roubovat na jednoleté dřevo. Vše v něm pracuje rychleji, i srůstání. Lépe vychází zlepšená kopulace. Ještě bych tak 14 dnů počkal. Co kdyby začalo pršet. Pak by nejspíše přirostlé rouby prorašily. Píšete o kopulaci ve výšce 2 m do staršího dřeva, nemyslíte spíše roubování za kůru? Ve dvou metrech máte starší dřevo v síle tužky nebo max. malíku? I za kůru bych volil zlepšený způsob roubování. Hojí se a narůstá rychleji, vytváří mnohem lepší závaly, což se u peckovin cení.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 31.7.2018 12:06

Zaznamenal jsem náznak obavy, že se z většího počtu roubů uchytí-jako na potvoru- pouze některý na kost.větvi. Při roubování na větší ránu je z více důvodů lepší tuto osadit více rouby RŮZNÝCH odrůd-větší šance přichýlení alespoň jednoho.SPCH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 31.7.2018 13:41

Pár připomínek.
1. Jestli chcete něco naštěpovat do koruny stromu, musíte celou korunu seříznout. Roub ukrytý uvnitř koruny je odsouzen - když ne k neujmutí, tak k nerůstu, podle zákona apikální dominance.
2. Chápu, že nechcete otálet. Z tohoto hlediska je ovšem úplně jedno, jestli korunu ořežete nyní nebo na jaře. Beztak poroste až příští rok.
3. Já bych postupoval následovně: V prosinci bych nařezal co nejsilnější rouby. Na jaře v době květu nebo lépe po něm v době silného toku mízy bych přerouboval za kůru všechny větve. Pokud možno se zachováním tažných větviček. Kdyby se rouby neujaly, nevadí. Z tažných větviček a spících oček vyraší silné výhony (jako vlky), které můžete naroubovat další předjaří kopulací.Tam je úspěšnost téměř jistá. Místo toho jarního roubování za kůru můžete totéž udělat i nyní. Ale jak jsem už psal, nemám s tím dobré výsledky. Hrozí uschnutí či vymrznutí v zimě a žádný čas tím nezískáte.
4. Přeroubování třešně je - na rozdíl od jabloně, která Vám leccos odpustí - taková štěpařská vyšší dívčí. Není to pro úplné začáítečníky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JirkaS - (15) - 139.55 (?), 31.7.2018 14:31

Děkuji moc za vaše reakce - asi jsem to nenapsal jasně - ano ve výšce korunky už jsou větve i terminál silnější takže jsem chtěl roubovat za kůru. Je fakt, že není rozdíl jestli budu roubovat teď nebo ja jaře. Úplně původně jsem chtěl zkusit očkovat ale nikde jsem se nedočetl, jestli se mi uchytí očko v tak staré kůře na kmeni (5 let) - předpokládám, že to ani nemá cenu zkoušet.

Můžete prosím vysvětlit pojem zlepšené roubování?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 31.7.2018 15:53

Zlepšené roubování za kůru se provádí odchlípnutím jen jedné poloviny kůry (např. napravo od svislého řezu) a přiložením srovnané hrany roubu ke kůře, která není odchlípnutá.

Já jsem vám však připravil instruktáž jak naroubovat pětiletou peckovinu do boku v libovolném místě mladým roubem. Řez podnože je stejný jako u Forkertova očkování. Místo očka se však použije roub. Řez silné podnože je širší než řez mladého roubu. Proto se přiloží jeho rovnější hrana k okraji řezu podnože. Celé zabalím na 1 měsíc do mikroténu a na 80% se to chytne. Pokud to nezabalím, je tady šance 5%, že se to chytne i tak. Rouby peckovin vysychají rychleji než srostou. Nejsou to jabloně. Tímto způsobem mám naroubovaný i 30 letý grapefruit.

Roubovanec před zabalením do mikroténu
Roubovanec před zabalením do mikroténu
Řez roubu
Řez roubu
Zářez na podnoži
Zářez na podnoži
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 1.8.2018 7:57

Mrkněte na téma Roubování ze stromu na strom, jsou tam obrázky. Tedy jestli nestačilo vysvětlení od kolegy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JirkaS - (15) - 49.10 (?), 1.8.2018 23:02

Děkuji pánové, děkuji! Asi zkusím teď v srpnu naroubovat kmínek 2 rouby podle foto-návodu pana Mimmo a k tomu zkusím ještě naočkovat forkertem - třeba se očko ujme lépe než roub. Když to nepůjde, seříznu na jaře korunku a naroubuji za kůru větve a terminál.

Děkuji za vysvětlení pojmu zlepšené roubování - letos jsem rouboval za kůru jabloň způsobem okoukaným od místního ovocnáře, který se specializuje na staré odrůdy a přeroubovával nám 2 stromy - teď vidím, že se to jemnuje Tittelův způsob - ten mi připadá podobný tomu zlepšenému roubování - roub má po obou stranách podnož s neodchlíplou kůrou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.8.2018 9:53

Tittelův způsob je samozřejmě nejlepší, ale je pracnější - vyžaduje trefit šířku jazýčku stejnou jako šířka roubu. Zlepšené roubování za kůru je mnohem rychlejší. Poznáte to, když budete přeroubovávat větší stromy, kde na silné větve budete dávat víc roubů dokola.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika