rezistentní višně v České republice



host - 122.179 (?)
16.2.2009 9:39

S novými višněmi jsem dospěl k určitému zklamání.Mám známou Erdi Bötermö a žasnu, co vyvádí.Ještě že jsem nevykácel starou odrůdu(místní, méně výnosnou),která je samosprašná a žádnou monilií netrpí.Je aromatická, bezvadná pro výrobu vína.Netoužím po žádných favoritech. AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 108.4 (?), 8.2.2009 12:06, zobrazeno: 56675x

U nás v zahrádkářské osadě je tak silné napadení moniliózovou spálou, že v průběhu posledních 5 let odchází i silné vysokokmeny a ani opakované chemické ošetření nepomáhá. Zdá se, že jediné řešení je vše vykácet a zlikvidovat a nasadit nové rezistentní odrůdy. V Německu se již volně prodávají višně z tzv. drahokamové řady - Saphir, Achat, Karneol,  Rubellit. Jejich cena je však vysoká, kolem 7-800 korun za stromek a zrovna tolik za poštovné.

Má někdo prosím informaci, zda tyto nebo podobné višně pěstuje i některá školka u nás anebo zná někdo školku blízko hranic, kam by se dalo pro sazenice zajet osobně? Děkuji za radu, Zdeněk.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 9.2.2009 19:13

S těmito odrůdami bych si nelámal hlavu a vsadil bych třeba Favorit, se kterým mám já nejlepší zkušenost po všech stránkách, je dostupný a v našich podmínkách vyzkoušený.Stačí před květem a těsně po něm provést postřik přípravkem Rovral Flo, Horizon a nebo Sporgon.A je po úžehu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 124.207 (?), 11.2.2009 15:26

No ano, to jsem dělal, již 4 roky se snažím a tak o tom něco vím.

K postřiku potřebuji 2 balení před květem, 2x po květu, to je 400 korun. Přitom výsledek neuspokojivý, pouze se daří ten stromek udržovat v chátrání. Jedna 30-ti letá višně už loni lehla úplně, druhá má sesazenou korunu na polovinu. Mám dojem, že za postřiky či náklad za ně za 2 roky raději koupím stromek, který už postřiky nebude nikdy potřebovat.  A ještě k tomu žádná chemie. Tož tak. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 16.2.2009 9:39

S novými višněmi jsem dospěl k určitému zklamání.Mám známou Erdi Bötermö a žasnu, co vyvádí.Ještě že jsem nevykácel starou odrůdu(místní, méně výnosnou),která je samosprašná a žádnou monilií netrpí.Je aromatická, bezvadná pro výrobu vína.Netoužím po žádných favoritech. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 136.33 (?), 11.7.2013 22:59

Oživím diskuzi. Přece jen jsou višně neprávem opomíjeny ve srovnání s třešněmi.

Sehnal již někdo něco z těchto nových německých odrůd? Achat, Jade, Rubellit. Dle popisů se vyznačují velkými plody okolo 7g, velmi vysokou odolností vůči monilinii a bohatou plodností. Google narazil na článek, ze kterého plyne, že v Holovousech je srovnávali/srovnávají spolu s klasickými odrůdami a jinými novinkami. Nemá někdo celé znění článku?

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 231.173 (?), 12.7.2013 13:03

Taky mně ty višně velmi trápí. Stará výsadba klasických kyselek rychle řídne:-(( a nevím zda má vůbec cenu ji ještě obnovovat. Tak díky za tip. Bude to, ale chtít navštívit nějakou knihovnu a výsledky toho výzkumu z časopisu Zahradnictví 3/2011 oskenovat. Rafael

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 227.48 (?), 13.7.2013 21:21

Dobrý večer a čo hovoríte na nemeckú odrodu višne Gerema, mala by byť tiež odolná proti monilíoze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.254 (?), 24.7.2013 10:45

Vypátráno! cheeky

Cituji z odborného tisku Zahradnictví číslo 3 ročník 11:

V pokusné výsadbě založené na podzim 2006 ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., bylo sledováno celkem 16 odrůd višní českého a zahraničního původu. U odrůd byl hodnocen vstup do plodnosti, násada květů a plodů, kvalita plodů a zdravotní stav stromů. Intenzita růstu stromů byla stanovena dle plochy průřezu kmene, objemu koruny a délky jednoletých přírůstků. Podnož P-TU-2.

Ve výsadbě hodnocené v prvních letech po založení byly nejúrodnějšími odrůdami ´Rubellit´ a ´Morellenfeuer‘. Odrůdy ´Piramis´ a ´Érdi nagygyümölcsű´ byly nejranější a měly největší plody. Všechny nové odrůdy dozrávaly před ´Morelou pozdní´. Odrůdy ´Érdi nagygyümölcsű´ a ´Újfehértoi fürtös´ měly nejintenzivnější růst, naopak nejslaběji rostla odrůda ´Morava´.

Zdravotní stav

Odrůdy ´Fanal´, ´Piramis´, ´Samor´ a ´Bare´ byly citlivé k napadení skvrnitostí listů (Blumeriella jaapii). Nejcitlivější z nich byla odrůda ´Piramis´(5,4). Opakovaně téměř bez napadení byly odrůdy ´Morina´, ´Morellenfeuer´ a ´Rubellit´.

V roce 2010 jsme zaznamenali silné napadení květů houbou Monilinia laxa. Nejvíce byla postižena odrůda ´Morsam´, byla poškozena většina květů a následně u ní došlo k výskytu klejotoku na hlavních větvích i na kmínku. U odrůd ´Morava´ a ´Hana´ bylo napadeno 95 % květů. Jako citlivé se rovněž projevily odrůdy ´Samor´, ´Bare´ a ´Morela pozdní´ (poškození květů i větví). Bez výrazného napadení byly odrůdy ´Morellenfeuer´, ´Jade´ a ´Piramis´.

Moniliovou hnilobou plodů nejvíce trpěly odrůdy ´Rubellit´ a ´Bare´. Podle Hanke a Nachtingall (2009) jsou odrůdy ´Jade´, ´Achat´ a ´Rubellit´ málo náchylné k infekci Monilinia laxa, ke skvrnitosti listů je nejméně náchylná odrůda ´Rubellit´, středně náchylná ´Jade´a citlivá ´Achat´. V roce 2010 byl zaznamenán větší výskyt mšic, které silně napadly odrůdy ´Samor´, ´Bare´, ´Morela pozdní´, ´Morellenfeuer´, ´Morava´ a ´Érdi nagygyümölcsű´, naopak se nevyskytovaly na odrůdách ´Jade´,

Závěr:

Odrůdy ´Morsam´, ´Morava´ a ´Hana´ silně trpěly moniliovou spálou a naopak nejodolnější byly ´Morellenfeuer´, ´Jade´ a ´Piramis´. Nejvíce napadeny skvrnitostí listů byly odrůdy ´Piramis´, ´Fanal´, ´Samor´ a ´Bare´. Jako odolné se zatím projevily odrůdy ´Morina´, ´Morellenfeuer´ a ´Rubellit´.

Zdraví Mittwoch


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.254 (?), 24.7.2013 10:48

Mně se nejlépe souhrnem vlastností jeví 4 odrůdy: Jade, Rubellit jako univerzální (konzum, zpracování), Fanal, Morellenfeuer na zpracování.

Zdraví Mittwoch


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?), 24.7.2013 12:24

Len kde ich zozenieme?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika