Řezat třešeň po výsadbě na podzim?



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?)
25.10.2010 23:31

Někdy jsem stromky "říznul" už v prodejně aby ty vyšší tvary jsem snáze převezl autem ale s vidinou rezervy, že to na jaře přikrátím ještě o 5-8 cm níže, ostrým nožíkem a na správný pupen. Je pravdou, že občas se mne u peckovin stalo, že vzorně zaříznuto na jaře těsně za očkem, zamáznuto voskem, očko vysleplo. To jabloň neudělá. Není nic špatného na jaře zaříznout na čípek a po narašení pár lístků opravit řez těsně za výhonkem a zavoskovat. To je tak z mé praxe.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 70.139 (?), 24.10.2010 18:43, zobrazeno: 28504x
Dobrý den, zasadil jsem dnes třešeň (Kordia na ptáčnici, Praha, jižní svah) a nevím, zda je lepší řez po výsadbě provést hned, nebo až na jaře. Díky za rady. David
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 191.35 (?), 24.10.2010 19:13

Až na jaře. Kordia je cizosprašná, potřebuje pro opylení jinou odrůdu. Jsou blízko jiné třešně? Mně se vůbec neosvědčila, měla vždy jen pár třešní, tak jsem ji vykopal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.139 (?), 24.10.2010 19:38
Jiné třešně okolo jsou, i když jaké odrůdy, to jsem ze sousedů nedostal. Já jsem původně chtěl Těchlovan, ale v dojezdové vzdálenosti jsem ho neobjevil. Možná dopadnu stejně, tak ho holt taky vykopu. Za radu díky. David
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.10.2010 9:27

Mohl byste sdělit PROČ až na jaře? (Bylo by to vhodné, aby informace byla komplexní).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 25.10.2010 10:34

Přes zimu se řezné rány špatně hojí.
Pokud zakrátíte příliš dlouhé výhony, aby se Vám stromek vešel do auta, nic hrozného se nestane. Možná je lepší, když správný řez provede školkař při prodeji stromku, než když ho pak pěstitel na jaře neprovede vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.10.2010 16:12

Trošku bych zapolemizoval o té "správnosti řezu školkaře při prodeji stromku". Co jsem já osobně několikrát viděl, jak se zastřihávají stromky při prodeji, tak je to takové rychlé šmik-šmik, jako u holiče. Jedno mrknutí na kořeny, druhé na větvě a už hbitě kmitají nůžky. Nikdy jsem si nevšiml, že by prodávající pečlivě prohlížel postavení pupenů na výhonech a bral v úvahu i úhlové postavení a výškový rozpon větví. Dojde k prostému zakrácení a na nějakou odbornou střihací péči nebývá při prodeji čas (pochopitelně). Rovněž zastřihnutí poškozených a nahnilých kořinků se zřídka provádí. Proto, pokud si někdo nechá ve školce sáhnout nůžkami do stromku, radil bych se na to, jako na konečné řešení příliš nespoléhat a raději to brát opravdu jenom jako hrubé a předběžné zaklácení pro snadnější transport. A doma to zkontrolovat a dokončit pečlivě a s rozvahou.

Jinak s podzimním řezem po nákupu nového stromku jsem nikdy neměl sebemenší problém a nikdy jsem si nevšiml jakékoli újmy na zdraví stromku. To platí i o třešních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 25.10.2010 20:55

   Jistěže, pokud pěstitel ví, jak správně řezat, nenechá si na stromek sahat nějakým prodavačem a tuto zodpovědnou činnost se vší péčí provede sám.
   Bohužel ve svém okolí vídám mnoho zasazených stromků, které nůžky či nůž nikdy neviděly a pilku poprvé až když hustý zababčený a nepřirůstající stromek majitel likviduje jeko nevhodný pro jeho zahradu (byť častěji nejde o třešně nýbrž jabloně na M9,).
    Řez na podzim nepovažuji za žádný průšvih, ostatně jsem to výše napsal. Ale nedělám ho. Párkrát se mi totiž stalo, že zvěř či mráz mi přes zimu poškodily vysazený stromek, že jsem při tvorbě korunky musel použít výhony,  které bych jinak odstranil.  Výhony ze zasazených stromků se taky díky své síle dají použít jako kvalitní rouby, proto se jich na podzim nezbavuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 103.20 (?), 25.10.2010 21:12
To já ho na jaře skutečně ostříhám, o horším hojení právě u třešní jsem tušil, ale raději jsem to chtěl potvrdit od zdejších odborníků. Zvěř u nás nehrozí, ale co kdyby opravdu přišla ta zima tisíciletí, že ano. Prodavač se mi na stromek skutečně v rychlosti vrhal, ale nějak se mi nezdál... David
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.10.2010 22:58

Dobře, přijměmež postulát, že rány, způsobené řezem, provedeným v době vegetačního klidu se hojí "hůře". A s vizí jarního střihu zasaďme čerstvě zakoupený stromek do své zahrady. Typickým představitelem takového stromku, je stromek s plně nasazenou korunkou a fatálně poškozenými (orvanými) kořeny. Pokud nastanou nepříznivé klimatické podmínky, tedy sušší podzim a mrazivá zima, máme zaděláno na to, že na jaře místo rašícího stromku na zahradě shledáme suché koště a střihat už nebude co. To je argument postavený proti argumentům : riziko okusu zvěří, "horší" hojení a možnost odběru roubů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 25.10.2010 23:31

Někdy jsem stromky "říznul" už v prodejně aby ty vyšší tvary jsem snáze převezl autem ale s vidinou rezervy, že to na jaře přikrátím ještě o 5-8 cm níže, ostrým nožíkem a na správný pupen. Je pravdou, že občas se mne u peckovin stalo, že vzorně zaříznuto na jaře těsně za očkem, zamáznuto voskem, očko vysleplo. To jabloň neudělá. Není nic špatného na jaře zaříznout na čípek a po narašení pár lístků opravit řez těsně za výhonkem a zavoskovat. To je tak z mé praxe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika