Řez třešně - dvoupatrová koruna



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?)
24.2.2014 12:51

S vaším názorem bych si troufl polemizovat pane Stando, neboť pokud pan Petr letos ponechá horní patro bez dozoru a pokud sám neurčí, který ze současných šikmých výhonů má převzít dominatní roli a který z jejich pupenů se stane základem pokračujícího terminálu, zadělá si na problém konkurujících terminálů. U zastřižených třešní, ponechaných svému osudu je to úkaz velmi častý.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.2.2014 13:03

Omlouvám se za nesprávné pojmenování. Myslel jsem například svislý výhon z pupenu který jste zakroužkoval na výhonu č. 5, který bude zajisté silný, pokud se už v létě pan Petr nebude snažit jej odehnout do šikmé či téměř vodorovné polohy.

Jak píše pan doktor Vysloužil, představu o tom jak má vypadat finální strom musí mít předevšám pan Petr. Na plantážích se řeže tak, aby brigádníci najatí pro sklize%n fasovali pouze 5ti příčkové štafle a přitahovací háček 1 m dlouhý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 24.2.2014 12:51

S vaším názorem bych si troufl polemizovat pane Stando, neboť pokud pan Petr letos ponechá horní patro bez dozoru a pokud sám neurčí, který ze současných šikmých výhonů má převzít dominatní roli a který z jejich pupenů se stane základem pokračujícího terminálu, zadělá si na problém konkurujících terminálů. U zastřižených třešní, ponechaných svému osudu je to úkaz velmi častý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.2.2014 13:17

teď není co určovat, pokud se neodstraní dolní patro u kmínku a horní patro na poslední pupen pod patrem horním (u Rosti zeleně zakroužkovaný). tak věe ostatní je věcí letního zaštipovíní a odklánění výhonů (vlků) do stran.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
1petr - (42) - 96.38 (?), 24.2.2014 16:21

Neměl by se 1petr vyjádřit, jaký tvar stromku požaduje a jak vysoký kmínek chce mít?  Podle jeho přání bych pak ponechal po výsadbě jen spodní patro nebo jen to horní.

Strom chci menší, proto jsem volil podnož Giselu. Co se tvaru týká, žádnou preferenci nemám. Očekával jsem, že mi příjde stromek s terminálem a zapěstuji si nějakou "běžnou" korunu, jsem začátečník. Proto jsem nyní bezradný - také mne napadlo dát spodní patro pryč (zídka tam trochu stíní) a z horních větví udělat kotlovitou korunu. Ale odrazuje mne to, že horní větve jsou blízko sebe. Všude se píše, že mezi kosterními větvemi musí být rozestup. Ani orientace těch větví není ideální - pokrývají jen polokruh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.2.2014 16:45

Nasázel jste stromek podvědomě optimálně větví č.5 na sever. Větev č.6 zkrátíte na plodonosný čípek a obrost z větví č.7 a š.8 bude růst do volného prostoru na jih (možní na JV až JZ, podle stínu tu orientaci nepoznám).  Pokud by jste byl puntičkář, můžete budoucí kosterní větve maliko přihnout do požadovaného směru nad trávník aby 5-7-8 měly mezi sebou úhly blízké 120°, ale pak budete mít větve nad trávníkem a omezí Vám to možná průchod. Možná by to byla práce zbytečná nebo dokonce kontraproduktivní.

Pokud uděláte to co píši, první týden v srpnu dejte nové fotky a "uděláme" letní korekci.

jednopatrová korunka
jednopatrová korunka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
1petr - (42) - 55.186 (?), 4.8.2014 23:35

Dobrý den, rád bych se s vámi všemi opět poradil ohledně mé nešťastné třešně Sweet Early.

V květnu odstranil spodní patro. U horního patra jsem se nemohl rozhodnout, jak to střihnout, tak jsem rozhodnutí nechal na červen. A to byla chyba, protože jsem neměl čas a měl jsem porouchané auto, takže jsem se na zahradu nedostal. Kromě spodníha patra tedy třešeň nebyla nijak upravena - viz foto v prvním příspěvku z února.

Současný stav je na fotkách zde. Co s tím mohu nyní udělat? Je možné i v tuto chvíli provést nějaký zásadní řez? Hlavní starost mi dělá to, že všechny kosterní větve rostou z jednoho místa a hrozí to asi v budoucnu rozlamem. Nebo to nevadí?

Zepředu
Zepředu
Zboku
Zboku
Detail na rozvětvení
Detail na rozvětvení
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.8.2014 10:14

Já se u třešní řídím jednoduchým pravidlem. Když stromek roste, tak ho neřežu vůbec. On, kupodivu, umí vytvořit pěknou světlou korunu optimálního tvaru i bez řezu. Když se nějaká větev či výhon nepovede či zavazí, tož jde pryč. V přísných tvarech třešně nepěstuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.8.2014 10:33

Máte to dobrý, To hlavní bylo uděláno a ostatní počká na jaro. Dejte fotku v době nalévání květů (na třešních v okolí). Do té doby je nejlepší péče jen základní zalévání a hnojení (kompost na podzim).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 6.8.2014 16:55

Takže kotlovitá koruna zvítězila?

Bál bych se, že se rozčísne.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 6.8.2014 17:12

Třešeň sama od sebe kotlovitou korunu netvoří (a netvoří ji ani jiné ovocné stromy). Kotlovitou korunu je možno zapěstovat přísným řezem, ale tento tvar je vhodný pouze jen pro méně vzrůstné stromy, protože je více náchylný k vylomení větví, než klasické uzavřené tvary. Pokud svou třešeň nebudete úzkostlivě řezat, vytvoří si sama kulovitě protáhlou korunu přirozeného tvaru, bez ohledu na způsob založení spodního patra. Pozor však na "dvojáky" a "trojáky". Ty je třeba ohlídat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika