Řez třešně - dvoupatrová koruna



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?)
24.2.2014 11:53

Já teda do toho nechci moc kecat, ale ty spodní větve se mi na založení koruny zdají moc nízko u země. Bude hrozit, že větve z takového "stromokeře" budou časem ležet na zemi. Výška kmínku 1,2 metru je řekl bych tak akorát (zlatý střed). Takže já bych spodní výhony ušmikl, pětku bych opatrně (postupně) narovnal do svislé polohy a tři boční výhony srovnal do symetrické pozice a možná je i ten terminálek lehce zastřihl na vybraný pupen.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 14.170 (?), 23.2.2014 19:56

OK 1,2 m je dobrý základ pro vřeteno.  Spodní "patro " bych zlikvidoval. V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.119 (?), 23.2.2014 20:26

Takto vypadají dvouleté sazenice určené pro výsadbu sadů (na zakázku). Co se neprodá, jde do maloobchodní sítě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.209 (?), 23.2.2014 22:16

Věřím, že Vy (a Chuck Norris) byste to dokázal.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 23.2.2014 22:30

Pane Josefe, nemáte náhodou schema nebo fotku, jak vypadá vřeteno u třešně? V SZ jsem dostal dotaz na rozdíl mezi mnou provozovaným řezem a tím co se nazývá vřetenem u třešně.

Chuck by to dokázal, ale já do toho panu Norisovi nebudu fušovat. wink

Bude stačit když to vyfotím v době květu dopoledne před řezem a odpoledne po provedeném řezu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.209 (?), 23.2.2014 22:49

Schéma ani fotku nemám, nikdy jsem vřeteno u třešně nedělal.

Diskuse se vede nyní, za dva až tři měsíce - kde bude tato rozprava?

Vložte, prosím, zítra fotku aktuálního stavu. Myslím, že když se Vám na fotku nevejdou okrajové části koruny, nebude nám to až tak hodně vadit. Hlavně, že bude vidět zapěstování kostry koruny, to je hlavní, důležitý údaj.

A v květnu pak vložte ostříhaný stromek a asi budu spokojen.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 23.2.2014 23:23

Ono to jsou stromky staré 14 až 36 let. To původní zapěstování z těch fotek nebude možná příliš patrné. Jinak řez se provádí obrok či dva podle toho jak se třešeň snaží vyhánět nové mladé vertikální výhony a jejich ohyb do vodorovna by korunku zahušťoval.

Když se korunka zakládá, vedou se kosterní větve z odbočení cca ve výši 1,2 až 1,5 m pod úhlem 45° a plošším do místa kde dosáhnou výšky cca 1,8-1,9 m. plodný obrost na těchto kosterních větvích se ohýbá do vodorovné nebo blízce k vodorovné (vždy méně než 45°). V tom 15 roce je průměr koruny kolem 6 m ale výška (bez výmladků) jen cca 2,3 m.

Pro višně mám úhly strmější, takže to vypadá jako smuteční forma broskvině (kotlová korunka s převislými konci). Výška kmínku je cca 0,9 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.2.2014 11:36

Neměl by se 1petr vyjádřit, jaký tvar stromku požaduje a jak vysoký kmínek chce mít?  Podle jeho přání bych pak ponechal po výsadbě jen spodní patro nebo jen to horní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 24.2.2014 11:53

Já teda do toho nechci moc kecat, ale ty spodní větve se mi na založení koruny zdají moc nízko u země. Bude hrozit, že větve z takového "stromokeře" budou časem ležet na zemi. Výška kmínku 1,2 metru je řekl bych tak akorát (zlatý střed). Takže já bych spodní výhony ušmikl, pětku bych opatrně (postupně) narovnal do svislé polohy a tři boční výhony srovnal do symetrické pozice a možná je i ten terminálek lehce zastřihl na vybraný pupen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.2.2014 12:17

Nevím nakolik Gisela 5 bude brzdit růst odrůdy Sweet Early, ale s ničím bych se neohýbal. Třešně mají snahu vatvořit náhradní terminál velmi silnou a tím silnější, čím je korunka plošší. Pokud by panu Petrovi opravdu chyběl vysoký do dálky stínící strom, který bez žebříku nesklidí (nepostříká) tak stačí příští rok z některého výmladku zapěstovat terminál a další 4 patra po metru od sebe.

Ty větvičky v úrovni kolen jsou použitelné leda tak ustřihnout a naroubovat na pláně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 24.2.2014 12:44

 stačí příští rok z některého výmladku zapěstovat terminál a další 4 patra po metru od sebe...

Výmladek je výhon z podnože, nemáte obavu, že by z takového vymladku  vyrostla  podnožová gissela 5?a naočkovaná odrůda by zanikla?

Doporučíte mi někdo podle fotografií nějakou úpravu?...

 Možná bych na tomto paskvilu doporučil všechny boční větve odstranit, vyrobit si opět "špičák",výběrem ze dvou zakroužkovaných pupenů zvolit jeden,nejlépe ten spodní, a z něho zapěstovat korunku v požadované výšce s přihlédnutím k zakrslosti podnože.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika