Rez tresne



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?)
4.4.2021 9:09

Vždyť jsem to tu už psal. Všechny třešně bez výchovného řezu vytvoří korunku samy. Ovšem to dokážou jiné druhy taky. Přidaná hodnota třešní je v tom, že ony vytvoří ukázkový dvoják a jak píše kolega výše, zanedbáte začátek a prohráváte o 3 góly.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 240.42 (?), 4.4.2021 1:26, zobrazeno: 7881x

Dobrý den, 

chtěla bych se poradit zda a jak řezat tuto třešeň? Nebyla řezána 3 roky, a ráda bych to teď dala do pořádku.

Dále, stromek roste docela bujně, a nemáme tady úplně místo na plně vzrostlou třešeň  (stromek nám byl prodán s tím, že max výška bude 3 m, ale to má už teď, po 3 letech... Je nějaký způsob, jak ji řezem udržet v nižší výšce, nebo to bude trápení stromku?

Také roste dost kolmě do výšky - bylo by pro plodnost dobré, abych větve vyvázala spíše do vodorovné polohy?


Děkuji :). 


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 4.4.2021 6:55

Tak to vypadá, když např.v hokeji zmeškáte začátek a po cca deseti minutách prohráváte 0:3...Já vím, že i na tomto fóru občas někdo napíše, že se třešně neřežoucool, ale např.ta Vaše ukazuje potřebu takového výchovného-základy budujícího tvarování. Věřit prodejci, že max.výška bude Vámi tolerované, chtěné 3m... no, chce prodatsad. Takže uberte nadbytečný materiál co se týká výšky, hustoty, zbývající kosterní větve odkloňte ne do vodorovné úrovně, ale úhel cca 45st.mající od terminálu-to je pro představu polovina mezi vodorovnou a svislou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.163 (?), 4.4.2021 7:52
Hlavne čo sa týka rezu, rezať tesne pred nalievanim pukov a rany dôkladne zatrieť. Čo sa týka starších stromov, tak ideálne je rezať kôstkoviny v kvete, rany sa lepšie hoja, prúdi miazga. Hlavný rez je ale letný po zbere úrody. No vy stromčeku zoberiete značnú časť, tak bude ho treba znova naštartovať, čiže zimný rez je nevyhnutný. Príroda sa už rozbehla, už je naštartovaná i keď toto ochladenie to trocha zbrzdi, dôležité je dať stromčeku skorý impulz k tomu aby rástol. Ja mám rez za sebou, urobený minulý týždeň n.v. 430m. Prečkajte toto ochladenie a kľudne sa môžete do toho pustiť.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 4.4.2021 9:09

Vždyť jsem to tu už psal. Všechny třešně bez výchovného řezu vytvoří korunku samy. Ovšem to dokážou jiné druhy taky. Přidaná hodnota třešní je v tom, že ony vytvoří ukázkový dvoják a jak píše kolega výše, zanedbáte začátek a prohráváte o 3 góly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter.. - (7) - 168.103 (?), 4.4.2021 8:40

aby byla třešeň vysoká opravdu jen do 3 metrů, musela by být použitá nejméně vzrůstná podnož P-HL-C, která roste o 80% slaběji, než třešeň ptáčnice. Dá se koupit např. v prodejně v Holovousích. Na snímku třešeň Early Korvik na zmíněné podnoži 2 roky od výsadby. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.84 (?), 4.4.2021 12:12

Počkala bych tak cca 14 dní, až se víc probudí. Pak bych odstranila svislé výhony. Ponechané směřující do stran směrem ven z korunky bych spodní zakrátila tak o 1/3 a horní o 2/3 (aby nepřerůstaly ty spodní),obojí na pupen směřující ven z korunky, aby se korunka tzv. "otevírala". Ranky po odstranění výhonů zatřít štěp.voskem, aby netekly.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 4.4.2021 14:21

Není důvod čekat s řezem, střihem, okopávkou, přihnojením... Strom je dávno vzbuzený, mízu pumpuje nahoru-škoda té, která se při pozdějším odstranění nepotřebných větví stane odpadem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 26.4.2021 10:34

dvouletá třešeň na málo vzrůstné podnoži P-HL-C.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.42 (?), 5.4.2021 0:11

No to jsem si tím neřezáním zavařila :). 

Přidávám nový obrázek kde jsem vyznačila místa řezu - řezat na vnější pupen - získám terminál + 3 kosterní větve, a ty budu vést v úhlu cca 45 stupňů - je to tak ok? 

A moc všem děkuji za rady, nějakou teorii jsem se sice snažila předem nastudovat, ale pak je přede mnou skutečný stromek a ja nějak "nevidím" co s ním. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.43 (?), 5.4.2021 6:20

čím důraznější řez, tím (v této fázi)  větší přítuskty.

Doporučuji ostřídat až v době sklizně.

Když ji necháte plodit, přibrzdí se růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika