Přemnožení špačci na třešni



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?)
7.7.2014 7:07

To jou duchaplné rady.

Na Valašsku nikdy špačci nebyli a dnes likvidují všechno. Není nad "rovnováhu" v přírodě. Sady se prodají a pak tam stojí fotovoltaika. Je to "nádhera" a všechno spěje do "brusele".  A třešně, jahody nebo rybíz a nebo borůvky vozíme "ekologickými" kamiony z opačného konce světa.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 180.241 (?), 27.6.2014 17:14, zobrazeno: 18217x

Máme na zahradě třešeň Napoleonku od nepaměti. V posledních několika letech ale z ní nic nemáme, protože na ni vždy naletí hejno špačků a než třešně dozrají, do posledního je oklovou. Zrovna dneska tam jsou, je tam plno hluku, pod třešní je místama bílo z jejich exkrementů, na zemi se válí polorozklované třešně a na listech pod stromem jsou samé fleky z třešňové štávy z naklovaných plodů. V posledních několika letech mi rovněž ničí všechny višně a v posledních dvou letech dokonce likvidují polozralé myrobalány a mirabelky.

Chtěl jsem se zeptat, jestli něco existuje proti těm škůdcům, jestli se dají nějak odehnat nebo jestli se část těch plodů nedá nějakým prostředkem otrávit a těch špačků se tak zbavit.

Už toho mám skutečně dost, na zahradě máme stromy, třešně, višně mirabelky atd a nic z toho, maximálně tak dneska můžu toto ovoce nakupovat někde v supermarketu za 60 Kč za kilo. Všechno na zahradě zničí tyhlety ptačí vyžírky.

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 183.177 (?), 7.7.2014 1:31
Nejlíp sám sebe... Stromy zakrýt sítí, ale když je vám líto dát pár korun tak tu zahradu radši prodejte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 7.7.2014 6:01

Nejlíp by Vám mohli poradit vinaři.Ti se stejným problémem mají dostatek zkušeností.Bagatelizovat tento problém není umění.Na stromy a víno budeme házet záchranné sítě, hrušně (rez z jalovců)budeme pěstovat ve sklenících.Jen nevím, jak si počít v boji s lidskou hloupostí.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 7.7.2014 7:07

To jou duchaplné rady.

Na Valašsku nikdy špačci nebyli a dnes likvidují všechno. Není nad "rovnováhu" v přírodě. Sady se prodají a pak tam stojí fotovoltaika. Je to "nádhera" a všechno spěje do "brusele".  A třešně, jahody nebo rybíz a nebo borůvky vozíme "ekologickými" kamiony z opačného konce světa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 7.7.2014 8:35

Ptáci nemají rádi pro ně obtížně viditelné překážky. I natažené nitě jim překáží natolik, že radši jdou tam, kde jim při vyplašení nebude nic překážet v odletu. Nebojte se proto použít i ty nejlevnější sítě, co podle lidského rozumu mají oko tak velké, že jím špaček proletí a vlákna tak tenká, že při troše snahy se pták vyprostí. Oni přeci nebudou riskovat těch cca 8 sekund, které by je sít zdržela a nějaký predátor místo vyrušení ulovil. Pak stačí jen nahrávka vyrušeného hejna - oni nepoznají jastli poplach vyhlašuje jejich člen nebo ten z nahrávky (zejména pokud MP3 dává v náhodném pořadí různé skladby... 10 sec poplach + 180 sec ticha).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 194.106 (?), 7.7.2014 9:31

Mám stejný problém, sítě jsou dobré, obvzlášť uvázne-li jeden špaček a uhyne v síti, kolegové se přece jen trochu bojí. Kachňáři mi vykládali, jak za komančů žrali racci kachnám žrádlo na metráky, tak postřelili racka a uvázali ho na kraj rybníka a soukmenovci si to rozmysleli. To je dnes nemyslitelné.

Koupil jsem neskutečně drahý plašič ptáků nejmenované firmy z USA Bird Ga.d, který má na kartě nahrávky dravých ptáků a funguje to dost dobře, špačci vždy vyslali jen průzkumníka, který při zvuku poštolek a sokolů znechuceně zahodil třešni a odporoučel se, něco sezobali, ale v řádu procent. Bohužel plašič je tak drahý, že sám musí být v nějaké kleci na řetěz u stromu, myslím že lidského škůdce nevyplaší. Bohužel cena je taková, že moje tři třešně by musely rodit plody se zlatými peckami, aby se někdy vrátila investice.

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 7.7.2014 9:37

S těma nitěma máte pravdu. Rybízy omotané nitěmi nechají vrabci na pokoji a neoštípou. Ovšem rybízový keř není třešeň zvíci stodoly. Už se vidím, jak kupuji krabici stehovky, objednávám plošinu a dva dny trávím v koruně třešně s cívkou v zubech. Pokud jde o ten křik, daleko nejúčinnější je křik smrtelně raněného ptáka, ať to zní sebehrozněji, pro citlivky. Pokud se ozve častěji, ostatní vyhodnotí prostor jako nevhodný k pobytu a postupně odtáhnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 7.7.2014 10:15

On totiž špaček co narazí byť na jedinou nit, tak poplašně zakřičí a všichni odlétnou. Na kosáky samotáře jednotlivé niti neplatí, ale alespoň je donutí sednout k jedinné třešni a dokud z ní není holá pecka, tak nepřelétat. Není většího naštvání, než mít každou kuličku klovnutou pouze jednou někde u pecky. Každou pak utrhnete a zahodíte, protože po 20-30 plodech už to do huby nevezmete "aby boží dárek nepadl nazmar".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 7.7.2014 9:59

To o těch sítích jsou pěkné hlouposti. Kdo tu má velkou vzrostlou třešeň obalenou sítěmi? Nejspíš nikdo.

Možná si někdo obalil pidi stromek v pidi zahrádečce někde u řadovky. Ale nikdy jsem neviděl 5-10 metrovou třešeň obalenou sítěmi. A ani si nedovedu představit jak by se balila a kolik sítě by na to bylo třeba a kolik by to stálo.

Sice jsem viděl celé sady zahalené do sití, ale to nebylo v ČR a nebyly to velké stromy ale zákrsky vysoké dva tři metry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.13 (?), 7.7.2014 11:52

Mohu jen potvrdit, že špačků a jejich drzosti podstatně přibylo.  Ze tří mohutných třešní jsem sklidil asi 5 % úrody. Existovaly náboje do pušky " ptáčnice" - myslím, že to byla jen kapsle a kulička, kalibr zhruba jako vzduchovka. Je vidět, že to není problém nový, ale naši předkové to řešili razantněji. Když pak přičtu ke špačkům hryzce a slimáky (ti se mně nyní pustili nejen do natí, ale i do hlíz brambor), tak mám pocit, že jsem na své zahradě ten poslední, kdo z ní má užitek. A rady typu " nechte je žít", nebo " prodejte to" vedou k tomu, že na farmářských trzích lidé přeplácejí zboží často původně nakoupené ve velkoobchodu. Okusil někdy takovýto radil rajče vypěstované na zahrádce, aby poznal rozdíl s kupovanýmv obchodě?Jirka    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika