Mezištěpení třešní



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?)
2.5.2016 8:36

Ano, očkovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Z - (27) - 7.13 (?), 1.5.2016 9:12

Moc děkuji za informace.

Pokud jde o odrůdu, asi naroubuji stávající - nejspíše je to Troprichterova. A časem si ještě asi do rokuny naroubuji i jiné (Kordia?). Dlouho jsem hledala jinou odrůdu, ale až na to, že nám stávají třešeň praská v době zralosti v děšti a pak hnije, je asi nejlepší. Popis Troprichterové my na ni sedí nejlépe.

Doma mám jak podnož ptáčnici F12/1 - již hotový kmínek - stačí naroubovat potřebnou odrůdu. 

Podnož Colt mám také, ale malou - teď akorát tak na naroubování (naočkování) u země (průměr cca 1 cm a výška 1m). Mohu zkusit najít na starém stromě nyní nějaké očko, nebo do léta dopěstovat kmínek a pak naočkovat pod korunkou. Je lepší na Colt očkovat dole, nebo pod korunkou? Nebo je to jedno? Na Coltu bude asi rodit i dříve, že? Na Cooltu mám již viseň Erdi Botermo a že by rostla nějak slabě se říci nedá, tak do těch 5 m by snad třešeň mohla dorůst. Máme ji jako clobu proti sousedovi v kopci nad námi - proto těch 5 m.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 1.5.2016 14:51

Co se týče výšky očkování na slaběji rostoucích podnoží, jsou možné oba způsoby. Tedy ve výšce 10-20 cm nad zemí, nebo ve výšce uvažované korunky.
Vyšší očkování má výhodu v tom, že zvyšuje brzdící účinek podnože na vzrůst naštěpované odrůdy.

Nižší štěpování má zase jinou výhodu.Když mi kdysi vnuk sekačkou přelomil u mladého stromku terminál a z korunky zbylo jen torzo, tak jsem ji silně setříhal. Následující rok vyrazil nad místem očkování nový výhon. Ten jsem potom vyvázal jako budoucí nový terminál. Torzo původní korunky jsem udržoval několik let a sklízel z něho úrodu. Během toho jsem nad ním zapěstovál korunku novou. Po několika letech jsem spodní větve původní korunky odřezal. Dnes má Těchlovan 13 let a výšku asi 3,5 m.
Colt také urychluje nástup naštěpované odrůdy do plodnosti a asi o 2 dny urychlí i zrání plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.13 (?), 1.5.2016 22:05

Moc děkuji. Tak já tedy zvolím tu "spodní" variantu, aby strom rostl více.

Asi očkovat, že?

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 2.5.2016 8:36

Ano, očkovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Z - (27) - 7.13 (?), 2.5.2016 8:58

Děkuji. Jdu hledat očko:)- nevyrašená bývají u začátku větví (u patky). Když se nezadaří, tak pak v létě. Podnože mi přišly v pátek. Mají krásné kořeny. Tak nasadím a naočkuji. 

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 2.5.2016 9:43

Nechci býřt váločný štváč, ale troufám si říci, že se Vám to neujme. Jestli budete vybírat očko z živého - narašeného - výhodu a štěpovat budete na nezakořeněnou podnož, byl by to zázrak. Já odobně bych podnože zasadil, seříznul, zaléval a v létě naočkoval (případně v předjaří narouboval)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.13 (?), 2.5.2016 14:45

Já vím, že máte pravdu. Ale chci to jen zkusit. Podnoží mám 5. Naočkuji jen 2 a výše, aby šlo později přeroubovat, nebo přeočkovat v létě níž. Ty dvě mají výborné kořeny a vůbec nevadnou - jsou již s obrostem. Ty zbývající jsou s horšími kořeny a trochu vadnou.

Dám vědět, jak pokus dopadl.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika