Mezištěpení třešní



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?)
1.5.2016 8:38

Ono také záleží na odrůdě. Většina u nás pěstovaných starších odrůd vytváří mohutné koruny. Relativně menší koruny vytváří třeba Van, Vanda, Napoleonova a v prvním třešňovém týdnu zrající Winklerova raná. Ty by se asi řezem daly na ptáčnici udržet do 6m. U mě to u Napoleonovy bylo (5m).
Také je dobré v prvních letech při tvarování koruny dbát, aby budoucí kosterní větve nesvíraly s kmínkem příliš ostrý úhel. Ideální je trochu nadvodorovná poloha.
S těmi novými cizími odrůdami, které nyní školkaři nabizejí téměř žádné zkušenosti nemám.

Odrůdy na mahalebce také tvoří menší koruny, než na ptáčnici. Mahalebka však nepatří do suchých písčitých půd. Což váš případ není.
Do vašich půdních podmínek bych přesto doporučoval jako podnož Colt, bez nějakého mezikmenu. To by stromy byly do 5 m. Colt rodivost nesnižuje a nevím o tom, že by podrůstal. U mne tedy ne.

Bezpečně se dají udržet do výšky 3m koruny na podnoži Gisela 5. Ta v dobrých půdách také nesnižuje rodivost. Je obtížné ji však sehnat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Z - (27) - 7.13 (?), 27.4.2016 9:16

Nevím, proč jste vážený "P" tak arogantní. Navíc vůbec nevíte žádné detaily a reagujete naprosto trapně. Mám v Holovousích větší objednávku, toto je jen detail. A nenapsala jsem ani, jak dlouho čekám na odpoveď:). Jest-li jste z toho pochopil, že nějak dlouho, tak jste na omylu:). Oni reagují celkem promtně. Včera večer jsem odpověď neměla, tak v ten moment jsem tedy logicky na ní čekala:):).

Ale pokud jsou například takoví jako Vy ve Fytosu, tak se pak není čemu divit, že místo toho, aby si i obyčejní lidé mohli legálně koupit jednoduše podnože, které potřebují, bud si množí licenční podnože ze zakoupených stromků (jde u některých celkem dobře:), nebo roubují na to co seženou a výsledky nejsou ideální. 

V čem by byl problém, kdyby podnože prodávali za cenu stromků? Já si je klidně koupím, na rozdíl možná od Vás. Prostě mám radost, když si mohu naroubovat stromek podle svých představ.

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 27.4.2016 10:54

No, téma se nám trochu posunulo, ale já bych se ještě kousek vrátil. Nikdo se k podnožím P-HL-A, B,C neozval, není zkušenost, takže asi skutečná novinka.
Před léty mi byla k smíchu řeč staršího pána k třešni, že „co je výš jak 3(4) m už není moje“. Ale už není. Starší třešně jsou většinou velké, jak na výšku tak i na prostor. Nejlepší ovoce (nahoře) se těžko trhá a celý strom jedné odrůdy se často nedá spotřebovat.
Představa třešňové houštinky, lesíka, cca 7 malých stromů třešní místo jedné veliké, je zajímavá. Trhalo by se ze země nebo jen ze schůdků. Různé, postupně zrající odrůdy, po řadu týdnů. Mám velikánskou třešeň, léta nahoře nikdo nebyl, 7 malých by se pod ni lehko vešlo, asi bych to vyměnil. Třeba to někdo vyzkouší.
Letos jsem štěpoval cca 10 ks (višeň, třešeň) na silně i slaboulince rostoucí semenáče. Podnože a rouby, a pak by to už nebyl takový problém. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Z - (27) - 7.13 (?), 27.4.2016 11:28

Ty rouby třešní mají právě např. v Holovousích - a celkem i výběr. A co je výborné - mají je ještě teď. Kromě toho slivoně a jabloně (dostupnost jabloní jsme neověřovala). Pokud netrváte na určité konkrétní odrůdě, dá se myslím vybrat. Přehled mají na webu.  Budu ještě přeroubovávat starší třešně a tak jsem si jich objednala víc různých, aby se dalo otestovat. Jsou to plané třešně na velké zahradě, tak na pokusy výborné:). Na každou větev dám jiný roub:).

Zuzka

P.S. jen doufám, že se zase neozve někdo, že to dávám na špatnou podnož, že mám mít ptáčnici z Holovous:). Ano, měla bych mít ověřenou ptáčnici, ale když není, tak není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Z - (27) - 7.13 (?), 27.4.2016 11:34

Podnože P-HL-A, B,C zase taková novinka nejsou. Určitě již existují cca 10 let. Testovali je i v Polsku a nenašla jsem, že by byl problém.

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 27.4.2016 13:26

... a vzhledem k malé mrazuodolnosti zvítězila GiSeLa 5 a 6

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Z - (27) - 7.13 (?), 27.4.2016 13:57

Asi v Polsku mají větší teplo. Na P-H- A mají sady třešní.

podkładki dla wiśni i czereśni

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 27.4.2016 14:41

Starší stromky na podnožích P-H-L prosperují dobře ale mladé podnože ve školkách v některém roce vymrzají . To samé platí u Ptačky, proto školkaři upřednostňují Colt. . Starší stromky na Ptačce také rostou bez problémů.

Také záleží na regionu. Máte ale pravdu některé regiony v Polsku jsou teplejší (např u Waršavy).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 28.4.2016 21:00

Mám dvě dvanáctileté třešně a jednu višeň na ptáčnici s mezikmenem P-HL-A. Výška stromků okolo 3m, šířka do 2m.
P-HL-A redukuje vzrůstnost stromů více než Colt. Bohužel, redukuje také, na rozdíl od Coltu, rodivost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.13 (?), 30.4.2016 9:09

Když chci třešeň vysokou 5-6,tak s mezikmen P-HL-A asi nebude ono:). To už jsem vyloučila.

Co bude nejlepší? Půdu máme výživnou, vlhkou. Staré třešně mají okolo 10m.

- ptáčnice (a počítat s řezem) - dá se udržet do 5(6)m

- podnož Colt - do jaké doroste výšky bez řezu- máte někdo zkušenost? V jaké výšce roubovat třešeň?- pod korunkou nebo dole u země? Colt prý podrůstá, je to pravda?

- ptáčnice a mezikmen Colt - v jaké výšce mezikmen naroubovat a jak dlouhy?

- podnož P-H- B - špatně se shání

- mahalebka - do jaké by dorostla výšky?

Jak je to s plodností na uvedench podnožích?

Děkuji za rady

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 1.5.2016 8:38

Ono také záleží na odrůdě. Většina u nás pěstovaných starších odrůd vytváří mohutné koruny. Relativně menší koruny vytváří třeba Van, Vanda, Napoleonova a v prvním třešňovém týdnu zrající Winklerova raná. Ty by se asi řezem daly na ptáčnici udržet do 6m. U mě to u Napoleonovy bylo (5m).
Také je dobré v prvních letech při tvarování koruny dbát, aby budoucí kosterní větve nesvíraly s kmínkem příliš ostrý úhel. Ideální je trochu nadvodorovná poloha.
S těmi novými cizími odrůdami, které nyní školkaři nabizejí téměř žádné zkušenosti nemám.

Odrůdy na mahalebce také tvoří menší koruny, než na ptáčnici. Mahalebka však nepatří do suchých písčitých půd. Což váš případ není.
Do vašich půdních podmínek bych přesto doporučoval jako podnož Colt, bez nějakého mezikmenu. To by stromy byly do 5 m. Colt rodivost nesnižuje a nevím o tom, že by podrůstal. U mne tedy ne.

Bezpečně se dají udržet do výšky 3m koruny na podnoži Gisela 5. Ta v dobrých půdách také nesnižuje rodivost. Je obtížné ji však sehnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika