Jerab moravsky



Stránky: 1,  2   
dafa - (48) - 8.42 (?) 
8.4.2014 22:52, zobrazeno: 11674x

Dobry den,

      poridil jsem si Jerab Moravsky, ale jsem zmaten z pojmu. Casto je oznacovan jako sladkoplody, ale take velkoplody. Latisnky nazev, podle toho co jsem nasel na internetu, je u obou shodny (Sorbus aucuparia var.moravica) tedy predpokladam, ze je to jen ceske slovickareni, ale ve skutecnosti se jedna o stejny strom. Je to opravdu tak nebo jde o dva ruzne druhy a na kompoty apod. se ten velkoplody nehodi? Ja ho totiz zakoupil zrovna jako Jerab moravsky velkoplody.

Dekuji mnohokrat za pomoc

David

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.29 (?), 8.4.2014 23:07

Sorbus aucuparia Edulis = S.a.var.Moravica = S.a.var.Dulcis... jedlé plody mají hvězdičku

Sorbus melagocarpa (velkoplodý) - pokud vím, je pro okrasu a ptáky, na nejedlých plodech je křížek           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
dafa - (48) - 8.42 (?), 8.4.2014 23:12

Lido, dekuji moc, ale nejsem z toho stale prilis moudry. Co je tedy jerab moravsky velkoplody? z toho vaseho vyctu?

D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.29 (?), 8.4.2014 23:36

Moravský velkoplodý je smíšenina dvou názvů... Moravský jeřáb vznikl náhodou z normálního jeřábu ptačího (S.aucuparia) na Moravě, proto "moravský". Je sladký, proto "dulcis". Je jedlý, proto "edulis". Má velké plody. Ale jeřáb velkoplodý - S.melagocarpa je něco jiného (a nevznikl na Moravě). V dendrologii píšou, že je pro ptactvo, jinde i že ho lze zpracovávat. Mrkněte pak na plody, jedlé mají hvězdičku. Ale tipla bych si, že to máte ten jedlý, moravský a protože má velké plody, napsali tam velkoplodý...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 8.42 (?), 9.4.2014 19:58

Diky moc, jen se prave trochu bojim, ze budu cekat nekolik let nez zjistim jaky to tedy vlastne Jerab je a pak budu treba shanet ten spravny, ktery je dobry na zpracovani.:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 4.115 (?), 9.4.2014 20:13

Napiste si o rouby do Sempry Velké Losiny, budete mít jistotu.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 18.68 (?), 9.4.2014 20:20

Dobrý den. Ale to určíte velmi snadno. Moravský jeřáb má pilovité lístky jen v horní polovině. Počkejte, až Vám vyraší a narostou listy a pak se mrkněte do vhodné knížky či na webu jak vypadá ten který potřebujete a budete hned v obraze. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 8.42 (?), 9.4.2014 20:33

Soused mi prave rikal, ze s tatou kdysi sbirali plody Jerabu a ze si pamatuje, ze byly dva druhy. Maly sladky a pak vetsi, ktery byl udajne take jedly, ale nebyl moc dobry. Ty mensi udajne pouzivali misto brusinek a byly vynikajici. Bojim se proto aby to nebyly ty velke nedobre namisto tech sladkych o ktere mi slo. Trochu by tomu prave odpovidalo to, ze jsou to oba Javory Moravske, ale jeden se jmenuje sladkoplody a druhy velkoplody. Ale jak jsem psal, latinske nazvy jsem nasel oba stejne. Je mi to proste zahadou. Dnes jsem se ptal v tom zahradnictvi a nemeli tuseni, ktery to tedy vlastne prodavaji. Tak jsem si pri te prilezitosti alespon koupil Aronii o ktere jsem presvedceny, ze vim, ktera to je.:-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 8.42 (?), 9.4.2014 20:36

Ale oni jsou prave podle nazvu oba moravske. Proto se obavam, ze podle listu nepoznam nic.:-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.29 (?), 9.4.2014 21:17

Fotky listů:

jedlý
jedlý
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika