Jerab moravsky



host - 8.42 (?)
9.4.2014 19:58

Diky moc, jen se prave trochu bojim, ze budu cekat nekolik let nez zjistim jaky to tedy vlastne Jerab je a pak budu treba shanet ten spravny, ktery je dobry na zpracovani.:-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
dafa - (48) - 8.42 (?), 8.4.2014 22:52, zobrazeno: 11677x

Dobry den,

      poridil jsem si Jerab Moravsky, ale jsem zmaten z pojmu. Casto je oznacovan jako sladkoplody, ale take velkoplody. Latisnky nazev, podle toho co jsem nasel na internetu, je u obou shodny (Sorbus aucuparia var.moravica) tedy predpokladam, ze je to jen ceske slovickareni, ale ve skutecnosti se jedna o stejny strom. Je to opravdu tak nebo jde o dva ruzne druhy a na kompoty apod. se ten velkoplody nehodi? Ja ho totiz zakoupil zrovna jako Jerab moravsky velkoplody.

Dekuji mnohokrat za pomoc

David

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.29 (?), 8.4.2014 23:07

Sorbus aucuparia Edulis = S.a.var.Moravica = S.a.var.Dulcis... jedlé plody mají hvězdičku

Sorbus melagocarpa (velkoplodý) - pokud vím, je pro okrasu a ptáky, na nejedlých plodech je křížek           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
dafa - (48) - 8.42 (?), 8.4.2014 23:12

Lido, dekuji moc, ale nejsem z toho stale prilis moudry. Co je tedy jerab moravsky velkoplody? z toho vaseho vyctu?

D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.29 (?), 8.4.2014 23:36

Moravský velkoplodý je smíšenina dvou názvů... Moravský jeřáb vznikl náhodou z normálního jeřábu ptačího (S.aucuparia) na Moravě, proto "moravský". Je sladký, proto "dulcis". Je jedlý, proto "edulis". Má velké plody. Ale jeřáb velkoplodý - S.melagocarpa je něco jiného (a nevznikl na Moravě). V dendrologii píšou, že je pro ptactvo, jinde i že ho lze zpracovávat. Mrkněte pak na plody, jedlé mají hvězdičku. Ale tipla bych si, že to máte ten jedlý, moravský a protože má velké plody, napsali tam velkoplodý...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 8.42 (?), 9.4.2014 19:58

Diky moc, jen se prave trochu bojim, ze budu cekat nekolik let nez zjistim jaky to tedy vlastne Jerab je a pak budu treba shanet ten spravny, ktery je dobry na zpracovani.:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 4.115 (?), 9.4.2014 20:13

Napiste si o rouby do Sempry Velké Losiny, budete mít jistotu.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 18.68 (?), 9.4.2014 20:20

Dobrý den. Ale to určíte velmi snadno. Moravský jeřáb má pilovité lístky jen v horní polovině. Počkejte, až Vám vyraší a narostou listy a pak se mrkněte do vhodné knížky či na webu jak vypadá ten který potřebujete a budete hned v obraze. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 8.42 (?), 9.4.2014 20:33

Soused mi prave rikal, ze s tatou kdysi sbirali plody Jerabu a ze si pamatuje, ze byly dva druhy. Maly sladky a pak vetsi, ktery byl udajne take jedly, ale nebyl moc dobry. Ty mensi udajne pouzivali misto brusinek a byly vynikajici. Bojim se proto aby to nebyly ty velke nedobre namisto tech sladkych o ktere mi slo. Trochu by tomu prave odpovidalo to, ze jsou to oba Javory Moravske, ale jeden se jmenuje sladkoplody a druhy velkoplody. Ale jak jsem psal, latinske nazvy jsem nasel oba stejne. Je mi to proste zahadou. Dnes jsem se ptal v tom zahradnictvi a nemeli tuseni, ktery to tedy vlastne prodavaji. Tak jsem si pri te prilezitosti alespon koupil Aronii o ktere jsem presvedceny, ze vim, ktera to je.:-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 8.42 (?), 9.4.2014 20:36

Ale oni jsou prave podle nazvu oba moravske. Proto se obavam, ze podle listu nepoznam nic.:-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.29 (?), 9.4.2014 21:17

Fotky listů:

jedlý
jedlý
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika