Jak říznout špatně rostlou třešeň



host - 99.250 (?)
28.3.2017 11:53

Pan I.H. má pravdu, nemá 4 roky. Myslela jsem si, že na tu třešeň na zahradě koukám už roky, ale není to tak. Dohledala jsem, že jsme ji vysadili na podzim 2015. Do velké díry vysypané zahradnickým substrátem, protože původní zemina, co tu máme, je velmi špatná (jíl a kamení). Na jaře a na podzim k ní přidaváme kompost. Jsme 450 m.n.m, jarní mrazíky míváme vydatné. Skoro celý den má slunce, je na jižní straně zahrady, přistíněná jen od západu, v létě zaléváme všechno, co jsme vysadili. To spodní patro je 40cm od země.

Děkuji za vaše názory, Irena

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 99.250 (?), 27.3.2017 10:43, zobrazeno: 9877x

Dobrý den,

prosím poraďte, jak střihnout tuto třešeň. Je asi 4 roky stará, Regina na podnoži Colt. Roste jen na jednu stranu a dole má nasazené jedno patro větví hodně nízko. Sice jsme nechtěli vysoký strom, ale ty větve dole se mi zdají příliš nízko. A netuším, co říznout nahoře, aby založila nějakou korunku.

Děkuji, Irena.

Třešeň Regina, podnož Colt
Třešeň Regina, podnož Colt
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.117 (?), 27.3.2017 20:23
Colt je slaborastúci podpník, ale myslím že tento stromček má menej ako 4 roky. Aj tak by ale mal vyzerať lepšie. Stará známa chyba ktorá sa tu opakuje stále - jedno poschodie prinízko a druhé privysoko, ani jedno nie je ideálne. Máte 2 možnosti: Prvá (foto 1) je zachovať to nižšie poschodie a z neho tvarovať korunku, skrátením terminálu pôjde horné poschodie preč. Druhá (foto 2) je odstrániť dolné poschodie a korunku tvarovať z toho horného. Jeden z tých paralelných konkurenčných najvrchnejších výhonkov budete musieť odstrániť. Potom bude treba dobudovať kostrové konáre, lebo zatiaľ ich je tam málo. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 27.3.2017 21:44

Hlasuji pro 2), řezat by bylo možno i se sklizní.

Budovat spodní patro je nejen krok o rok zpět, ale s nejistým výsledkem, protože terminál je výrazně silnější a stále bude dominovat nad tenkými postranními větvičkami...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 28.3.2017 6:33

Spodní p. pryč, nechat větev u cedulky+dvě nad ní, dvě nejvyšší pryč-zbydou tři kosterní s dostatečným odstupem, z nejvýše postavené vypukne ze spáče nový terminál. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 28.3.2017 7:39

Jen aby vypuknul. Myslím, že rada IH. je dobrá. Které patro zvolit si musí tazatelka rozhodnout sama, v dobré poloze a dostatkem místa to spodní, v mrazové nebo s požadavkem na místo to horní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.86 (?), 28.3.2017 8:23

Já jsem taky pro variantu 2 - tedy ponechaní horního patro a odstranění obrostu dole. Představme si strom v dospělosti a jeho výšku kmene - kmen se během života stromu neprodlužuje!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 99.250 (?), 28.3.2017 8:40

Děkuji moc za rady, zkusím variantu 2 pana Hlavatého, zrušit spodní patro a zkrátit horní. Ten nejhornější zbylý výhon máme vyvázat rovně? Nevím, jak vybudovat další kosterní větve. To bude chtít nějaký další řez v příštím roce? A ještě poslední dotaz, je už teď vhodná doba na řez? Přikládám ještě jednu fotku, kde je vidět, že to spodní patro je opravdu slabé a ještě k tomu roste jen na jednu stranu.

Irena


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 28.3.2017 9:50

Doba vhodná, ideální? Z kloubu vymknutá... Pan I.H. se lehce podivil nad věkem Vaší tř.-snad pro loňské polepšené srážky se po počátečním stagnování tzv. rozjela, narazila na výživový zdroj...? Kde roste, co jí bylo dáno do vínku-od matky Přírody, od Vás...? I dle těchto faktů se může odvíjet přesnější verdikt pro současné chování-jak hluboko štříhnout, aby se dostavil požadovaný efekt, jak sladit požadavky na tvar a plodnost. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.250 (?), 28.3.2017 11:53

Pan I.H. má pravdu, nemá 4 roky. Myslela jsem si, že na tu třešeň na zahradě koukám už roky, ale není to tak. Dohledala jsem, že jsme ji vysadili na podzim 2015. Do velké díry vysypané zahradnickým substrátem, protože původní zemina, co tu máme, je velmi špatná (jíl a kamení). Na jaře a na podzim k ní přidaváme kompost. Jsme 450 m.n.m, jarní mrazíky míváme vydatné. Skoro celý den má slunce, je na jižní straně zahrady, přistíněná jen od západu, v létě zaléváme všechno, co jsme vysadili. To spodní patro je 40cm od země.

Děkuji za vaše názory, Irena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 28.3.2017 13:23

Já bych si tipnul termín výsadby na podzim 2014
   Pokud by se sázela na podzim 2015, byla by v podstatě jednoletá - rostla jen jednu sezónu - 2016.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika