Hedelfingenská versus Kordia



host - 59.254 (?)
10.7.2013 10:25

Díky za zajímavý příspěvek obohacený kvalitními fotografiemi (Petrovo oko zaplesá nejen nad Leskorou). Máme-li obě výše zmíněné porovnat, tak v neprospěch Hedelfingenské hraje i další známý fakt, a to nižší odolnost k praskání v době dešťů.

Zdraví Mittwoch

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 225.51 (?), 9.7.2013 23:47, zobrazeno: 25955x

Keď nakukneme do staršej aj novej literatúry, v stati o vhodných opeľovačoch Kordie pravidelne nechýba sorta Hedelfingenská. Preto som ju pred 3 rokmi naštepil do koruny nerodiacej Kordie. Najmä v tomto roku sa mi potvrdilo, že vzájomná kompatibilita funguje. Je zaujímavé, že aj keď pravdepodobne obidve sorty kvitnú súčasne, Hedelfingenská v čase úplnej zrelosti tmavej chrupky Kordia je zatiaľ iba svetločervená. Chuťovo mi Hedelfingenská v porovnaní s Kordiou pripadá šťavnatejšia a mierne horkastejšia. Veľkosťou výrazne zaostáva za Kordiou. Prvých 20 plodov na kontajnerovom stromku Schneiderovy chrupky vysadenom 1.6.2013 dozreli ešte neskôr ako Hedelfingenská, veľkosťou boli na úrovni Hedelfingenskej, ale v tvrdosti zrelej dužniny boli najlepšie.

Hedelfingenská po obratí úrody
Hedelfingenská po obratí úrody
Kordia dozrela o týždeň skôr. Plody z chladničky sú orosené.
Kordia dozrela o týždeň skôr. Plody z chladničky sú orosené.
Mravec v blízkosti 3 plodov Kordie na váhe vytvára dojem, že Kordia je veľká ako mirabelka. Displej váhy nás však vráti do reálu.
Mravec v blízkosti 3 plodov Kordie na váhe vytvára dojem, že Kordia je veľká ako mirabelka. Displej váhy nás však vráti do reálu.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 59.254 (?), 10.7.2013 10:25

Díky za zajímavý příspěvek obohacený kvalitními fotografiemi (Petrovo oko zaplesá nejen nad Leskorou). Máme-li obě výše zmíněné porovnat, tak v neprospěch Hedelfingenské hraje i další známý fakt, a to nižší odolnost k praskání v době dešťů.

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 10.7.2013 11:13

Hedelfingerská, přestože normálně zakvetla, jako jediná z mých šesti odrůd třešní nedala v letošním antitřešnovém roce ani jednu jedinou třešinku. Všechny plůdky postupně zakrněly a opadaly.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 217.52 (?), 10.7.2013 13:45

Tak len slintam nad tou Kordiou Palo. Co uroda - bola dobre zarodena?  Schneiderova by mala zabezpecit dobre opelenie, len papierovo je nachylna na praskanie... U mna je zial uz davno po ceresniach i visniach. Burlat s pristepenou Kordiou mali bohatu urodu oboch, dazd pri konci sposobil rozpukanie plodov Burlatu, Kordia ostala bez ujmy s vacsimi a chutnejsimi plodmi ale zase na rozdiel od Burlatu aj s cervikmi. Bohuzial mi opakovane zreju hned za sebou - akosi neovladaju poriadne svoje tyzdne zrenia angry. Dalsia Kordia na Gisele ledva zivori - nasada plodov ktoru mala ocervenela a opadla, Blumeriela ci dierkovitost v kombinacii so slabou podnozou a zlou zemou jej asi nesedia, postreky a hnojiva nepomahaju - pila je uz pripravena podobne ako vyliecila minuly rok chradnucu Reginu na Gisele. Novo zasadena Regina na vtacnici ma zatial nulovy rast, spasi to hadam Rivan na vtacnici s pristepenym Burlatom, ktorej sa 4 rok dari, ale nasada ktora bola tiez po dazdoch opadla. Zaujmave je, ze dazde a chlad nevadili Burlatu a Kordii na nom, pricom materskej Kordii na Gisele, Rivanu a Favoritu ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 233.190 (?), 10.7.2013 16:48

Zdravím "čerešniarov", najmä p.Mittwocha a Libora!

K nectnostiam Hedelfingenskej by som pridal väčšiu náchylnosť k monilii, ale pukanie plodov po dáždi som nepozoroval. Vlani aj v tomto roku mali konáre Hedelfingenskej viac plodov ako Kordia, takže úrodnosťou a nenáročnosťou v čase kvitnutia je na špici. Dierkovitosť listov sa mi našťastie vyhýba, takže po fungicídoch netúžim a teším sa z konzumácie zdravého bio- ovocia bez reziduí postrekov. Tento rok Kordia ukázala, "čo dokáže".wink Napriek obrovskému opadu suchých kvetov ostala v korune 10- ročného stromu na vtáčnici nádherná úroda. Schneiderova chrupka bude už iba na "okoštovanie z iného súdka". U nej si cením udržanie tvrdosti dužniny až do posledného štádia zrelosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
D@VID - (1) - 86.254 (?), 12.7.2013 19:54

Dobrý den, tak přidávám taky foto letošní úrody, vypadalo to bledě, hodně jich popadalo ze začátku, ale i tak jich nakonec bylo až až. Ze dvou stromů cca 500lt.:-)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 164.79 (?), 30.3.2014 21:48

Vlani som do blízkosti vydareného českého kultivaru Kordia (Těchlovická 2) na vtáčnici prisadil kvalitnú Schneiderovu chrupku na podložke Gisela 5. Dnes som si všimol, že Schneiderova rozkvitá, zatiaľ čo Kordia o kvitnutí zatiaľ len sníva. Predpokladám, že rozkvitne pri teplom počasí tak o týždeň. Schneiderova je odporúčaná spomedzi opeľovačov Kordie. Ak už však bude v čase kvitnutia Kordie Schneiderova takmer odkvitnutá, opelenie Kordie už zrejme neovplyvní. Alebo začala Schneiderka kvitnúť vďaka Gisele? Môže podpník urýchliť rozkvitanie naštepenej sorty?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?), 31.3.2014 21:43

Myslím že je to kvoli podnoži. Mám jednu Kordiu na Gisele 5 a tá už má asi 3/4 kvetov rozkvitnutých. Prečo je to tak to neviem ale mám jednu teóriu. 

Silno rastúci podpník asi najskôr pumpuje do rastových púčikov. (odsledoval som si to) Čerešňa odrody Van na vtáčnici mala rozvinuté najprv rastové zatial čo kvety ešte ani nevykúkali. No na Kordii boli rastové a kvetné v rovnakom štádiu čiže asi týždeň alebo 2 ako hovoríte popredu.

Možno túto teóriu niekto vyvráti alebo bude mať lepšiu. A možno je to len odrodou.

JK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 228.55 (?), 31.3.2014 22:21

Ďakujem za Vaše skúsenosti pán Jakub! Zrejme sa potvrdzuje vplyv podpníka na čas rozkvetu. Keď som Schneiderku vlani kupoval, tvrdila mi Ing. Ďurišová z Plantexu, že aj Schneiderova Kordiu opelí. To ale pani inžinierka netušila, čo urobí s kvitnutím opeľovača podložka Gisela. Ak by sa obidve sorty s kvitnutím minuli, mám našťastie v korune Kordie Hedelfingenskú. Je zaujímavé, že napriek veľmi skorému kvitnutiu kvalitná a tvrdá Schneiderova chrupka dozrieva zo spomínaných odrôd najneskôr.

Schneiderova chrupka už mi kvitne.
Schneiderova chrupka už mi kvitne.
Kordia si s kvitnutím dáva na čas. Opelí ju Schneiderova?
Kordia si s kvitnutím dáva na čas. Opelí ju Schneiderova?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 10.7.2014 15:52

Hedelfingenskou jsme kupovali před lety se sousedem společně nedaleko odsud. Už je z ní velký strom. Oproti Kordii mě překvapuje zřetelně menší velikost plodů. Protože Hedelfingenská zraje o něco později, nejsou plody ještě tak tmavé, jako u Kordie. V tomto tmavém zbarvení je Kordia opravdu výborná. Hedelfingenská v tomto stádiu zralosti je standartně dobrá, ale tak nějak nevybočuje z průměru chuti jiných chrupek.

Hedelfingenská
Hedelfingenská
Hedelfingenská
Hedelfingenská
Hedelfingenská
Hedelfingenská
Hedelfingenská
Hedelfingenská
Kordia (vpředu) a Hedelfingenská
Kordia (vpředu) a Hedelfingenská
Kordia (nahoře) Hedelfingenská (dole)
Kordia (nahoře) Hedelfingenská (dole)
Kordia (nahoře) Hedelfingenská (dole)
Kordia (nahoře) Hedelfingenská (dole)
Kordia uprostřed, Hedelfingenská vlevo a vpravo
Kordia uprostřed, Hedelfingenská vlevo a vpravo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika