Granát - vhodná odrůda zrající mezi rannými a pozdními třešněmi



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?)
12.1.2014 12:58

Nevím, zda je Kordie odolnější vrtule třešňové, ale asi né.Jen mě napadá, že ponoření třešní do vařící vody zabije červa dříve, než stačí vylézt ven z třešně-proto nevyplaval ani jeden.Funguje ponoření třešní do slané, i neosolené vody.Pak červíci vylezou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 16.6.2011 22:41, zobrazeno: 26420x

Chtěl jsem udělat přesně stejnou věc, jako pán, který psal, že vykácel nerodící Kordii. To samé jsem chtěl udělat s Granátem. První roky měl totiž málo plodů nevalné chuti. Letos poprvé má i větší plody, než dříve, a jsou přijatelné chuti. Je to chrupka, která dozrává právě teď, tedy po už dost přezrálých srdcovkách. Má to být náhrada za Troprichterovu, která pravděpodobně zrála ještě o něco dříve. Dobře by se měla opylovat s Napoleónkou a Skořicovkou velkou (Hedelfingenská). Granát je dobrá volba právě svou dobou zrání, kdy přímo navazuje na srdcovky a kdy pozdnější chrupky ještě nejsou zralé.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.6.2011 23:15

Granát jsem kdysi míval, zrál u mne ve4.třešńovém týdnu, když se nenechal přezrát, částečně unikal larvám vrtule třešńové. Nevím, kterou zimu u mne silně namrzl, trpěl poté dost klejotokem   a jelikož jsem ho měl vysazený na ne zrovna vhodném stanovišti, musel jsem se s ním posléze rozloučit.

Jinak ho můžu jenom doporučit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 17.6.2011 8:54

Jako odrůdu vyplňující mezeru meri ranými a pzdními třešněmi jsem vysadil novou Kassandru. Na plody zatím čekám. Vrtuli asi neunikne, červy nacházím i v přezrálých Kaštánkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 30.6.2013 13:27

Stejně jako kdysi pan Václav, tak i já, nepohrdnu "navíněnou" chutí Granátu, který dozrává koncem 4. a počátkem 5. třešňového týdne. Jeho úroda není letos závratná, ale mnohem vyšší než u nedaleko stojící Kordie, kde není skoro nic. Granát dozrává před Kordií.
 

Granát (27.6. 2013)
Granát (27.6. 2013)
Granát (27.6. 2013)
Granát (27.6. 2013)
Granát (27.6. 2013)
Granát (27.6. 2013)
Granát (27.6. 2013)
Granát (27.6. 2013)
Granát (27.6. 2013)
Granát (27.6. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 196.169 (?), 30.6.2013 23:54

Kordiu som dnes musel dooberať, nenásytní kosi súťažili, kto z nás bude prvý. Čierne chrumkavé a sladké mäsko Kordie im chutí viac ako svetlejšie a menšie plody opeľovača Hedelfingenskej v korune. Tých si nevšímajú. V máji som tu na fóre zúfal, že takmer všetky čerešňové kvety opadli, ale keď tak pozerám na kýble plné obrovských plodov, musím sa Kordii ospravedlniť. Zrejme si holka bohatým kvitnutím zazichrovala úrodu.laugh Rozmýšľam, komu všetkému lákavé čerešne podarujem, zakiaľ nezvädnú.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 10.6 (?), 1.7.2013 15:55

Jak jste dopadl s vrtulí - jsou už červíci??? J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 14.226 (?), 2.7.2013 0:58

Pretože plodov Kordie bolo rekordne veľa, skúsil som dnes pol kýbla zavariť. Po odstopkovaní som čerešne zalial vrelou vodou a nechal asi hodinu stáť. Nevyplával ani jediný "červík". Vrtule u nás v tomto roku zrejme nemali na poletovanie extra počasie. Alebo je Kordia odolnejšia? Kladne u nej hodnotím aj odolnosť k pukaniu. Napriek častým dážďom pri dozrievaní som v celej korune Kordie našiel cca do 20 popráskaných plodov. Nahnitých bolo iba o trocha viac. Čerešňu nestriekam ničím, ani listovým hnojivom. Listy má všetky zdravé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.45 (?), 12.1.2014 8:00

Vie niekto porovnať Granát a Vegu?Mala by byť tiež v 4 čerešňovom týždni.Dik.N.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 12.1.2014 12:58

Nevím, zda je Kordie odolnější vrtule třešňové, ale asi né.Jen mě napadá, že ponoření třešní do vařící vody zabije červa dříve, než stačí vylézt ven z třešně-proto nevyplaval ani jeden.Funguje ponoření třešní do slané, i neosolené vody.Pak červíci vylezou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 228.112 (?), 12.1.2014 17:21

Autori L.Bakša-L.Smatana v brožúre Čerešne a višne uvádzajú o Kordii: "...Ovocie sa pri doprave neotláča, dopravu znáša dobre. Je náchylná na zmrzávanie v dreve. Proti červivosti je potrebná ochrana. Za dážďa nepuká, alebo len málo. Vhodná je najmä do chránených teplejších oblastí a polôh...." Červivú čerešňu poznáme nielen podľa malej vpichovej dierky, spravidla v blízkosti stopky, ale na pohmat je mäkšia, ako keby vnútri bola dutinka. Po rozlomení je to jasné. Napriek absencii insekticídu som červivé plody nenašiel. Musel by som každý rozlomiť a hľadať červíka. Voda pred zaváraním ponorených čerešní bola teplá, nie vrelá- opravujem údaj z minulého príspevku. 50-stupňová voda by nemala húseničku vrtule čerešňovej usmrtiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika