Copak nám to bydlí v plůdcích višně a třešně?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 154.30 (?) 
10.5.2018 22:27

Tak abyste v tom nebyl sám:)... Zobonoska zřejmě zavítala i k nám :(. Těšila jsem se na první slušnou úrodu u 4-leté třešně, protože nádherně a bohatě kvetla, teď tam ale zbývá jen pár plodů (a to s černými tečkami) a většina nedovyvinutých plodů s dírkou opadala na zem.  V jahodách pro změnu řádí Květopas, za 2 dny jsem jich pochytala 43!... z toho cca 10 i na malinách a ostružinách. Doposud jsem se chtěla vyvarovat chemických postřiků, ale asi to bez nich nepůjde... Hodně zdaru a bohatou úrodu všem! Dana :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 240.122 (?), 4.6.2018 17:13

Takže jak to se zobonoskou dopadlo? Stříkal jsem jednou Mospilan a jednou Calipso 480 proti ní a 2x Horizon proti monilióze. Stopky nebyly nakousnuté a snad brouk ani nestačil naklást vajíčka (snad si nejprve dělají dírky a až později je obcházejí, kladou vajíčko a nakousnou stopku). Višně jsou zralé, esteticky poškozené od vpichů, ale dobré a nečervivé a zatím bez moniliózy. Takže ještě v srpnu nachytat zbylé brouky do úkrytů v lepence omotané na kmenech.

Višeň - estetické poškození plodů od zobonosky
Višeň - estetické poškození plodů od zobonosky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 3.12.2018 14:29

Ano, měl jsem pravdu. Na obrázku je to, co jste sklepal právě květopas peckový, ne zobonoska. Oldřich PULTAR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 3.12.2018 14:24

Dobrý den, přišel jsem na Váš dotaz se zpožděním a náhodou, ale protože jde o problém z mého oboru, mohu Vám s jistotou sdělit, že jde o vpichy (požerky) květopase peckového (Anthonomus rectirostris). Ty úzké jsou úživné, do těch rozšířených klade vajíčko. Larva vyžere jádro v pecce a když třešně a višně zrají, vyhlodá se ven brouk. Na plodu po něm zbyde kráter a v pecce dírka. K ochraně lze použít Mospilan nebo Spintor hned při svlékání kalichů (prstence na půdku). Obrázek brouka najdete na www Biolib.Pokud z dírek něco vybíhá a je to malé, bílé a rychlé, pak jsou to nymfy třásněnek, které tam zalézají druhotně, aby se ukryly a nasály šťávy z poškozených pletiv plůdku. S úctou RNDr. Oldřich PULTAR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.122 (?), 5.4.2019 17:23

Děkuji za upřesnění. Když oni ti broučci vypadají tak podobně. Příště už budu vědět, že mě navštívil květopas peckový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 23.220 (?), 29.4.2020 17:57

Tak začíná už třetí sezóna, kdy jsem objevil (děkuji za určení hmyzáka) na višni květopase peckového. Letos jsem si dával pozor a zase jsem ho objevil. Ale dříve, takže plůdky vypadají nepoškozené a postřik mospilanem to snad napraví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika