Copak nám to bydlí v plůdcích višně a třešně?



host - 23.220 (?)
29.4.2020 17:57

Tak začíná už třetí sezóna, kdy jsem objevil (děkuji za určení hmyzáka) na višni květopase peckového. Letos jsem si dával pozor a zase jsem ho objevil. Ale dříve, takže plůdky vypadají nepoškozené a postřik mospilanem to snad napraví.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 154.30 (?), 10.5.2018 22:27

Tak abyste v tom nebyl sám:)... Zobonoska zřejmě zavítala i k nám :(. Těšila jsem se na první slušnou úrodu u 4-leté třešně, protože nádherně a bohatě kvetla, teď tam ale zbývá jen pár plodů (a to s černými tečkami) a většina nedovyvinutých plodů s dírkou opadala na zem.  V jahodách pro změnu řádí Květopas, za 2 dny jsem jich pochytala 43!... z toho cca 10 i na malinách a ostružinách. Doposud jsem se chtěla vyvarovat chemických postřiků, ale asi to bez nich nepůjde... Hodně zdaru a bohatou úrodu všem! Dana :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.122 (?), 4.6.2018 17:13

Takže jak to se zobonoskou dopadlo? Stříkal jsem jednou Mospilan a jednou Calipso 480 proti ní a 2x Horizon proti monilióze. Stopky nebyly nakousnuté a snad brouk ani nestačil naklást vajíčka (snad si nejprve dělají dírky a až později je obcházejí, kladou vajíčko a nakousnou stopku). Višně jsou zralé, esteticky poškozené od vpichů, ale dobré a nečervivé a zatím bez moniliózy. Takže ještě v srpnu nachytat zbylé brouky do úkrytů v lepence omotané na kmenech.

Višeň - estetické poškození plodů od zobonosky
Višeň - estetické poškození plodů od zobonosky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 3.12.2018 14:29

Ano, měl jsem pravdu. Na obrázku je to, co jste sklepal právě květopas peckový, ne zobonoska. Oldřich PULTAR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 3.12.2018 14:24

Dobrý den, přišel jsem na Váš dotaz se zpožděním a náhodou, ale protože jde o problém z mého oboru, mohu Vám s jistotou sdělit, že jde o vpichy (požerky) květopase peckového (Anthonomus rectirostris). Ty úzké jsou úživné, do těch rozšířených klade vajíčko. Larva vyžere jádro v pecce a když třešně a višně zrají, vyhlodá se ven brouk. Na plodu po něm zbyde kráter a v pecce dírka. K ochraně lze použít Mospilan nebo Spintor hned při svlékání kalichů (prstence na půdku). Obrázek brouka najdete na www Biolib.Pokud z dírek něco vybíhá a je to malé, bílé a rychlé, pak jsou to nymfy třásněnek, které tam zalézají druhotně, aby se ukryly a nasály šťávy z poškozených pletiv plůdku. S úctou RNDr. Oldřich PULTAR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.122 (?), 5.4.2019 17:23

Děkuji za upřesnění. Když oni ti broučci vypadají tak podobně. Příště už budu vědět, že mě navštívil květopas peckový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 23.220 (?), 29.4.2020 17:57

Tak začíná už třetí sezóna, kdy jsem objevil (děkuji za určení hmyzáka) na višni květopase peckového. Letos jsem si dával pozor a zase jsem ho objevil. Ale dříve, takže plůdky vypadají nepoškozené a postřik mospilanem to snad napraví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika