Červíky v čerešniach, ako sa tam dostanú?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.156 (?)
21.5.2017 19:59
U nás už kvitne baza čierna. Klasický to signál pre tých, čo chcú postriekať čerešne proti vrtivke. Ale iba neskoršie odrody, vhodný je napr. Mospilan, prípadne ak máte ešte v zásobe Calypso (u oboch je ochranná - čakacia - doba 14 dní). IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 213.111 (?), 26.6.2012 15:15, zobrazeno: 22663x

Dobry den, kedze som nenasiel v diskusiach klasicky problem ohladom červikov v čerešniach, rád by som ako záhradkár amatér vedel, ako je to možné, že v niektorých čerešniach sú také malé biele červíky. Ako sa tam dostanú? Žeby z ničoho nič sa tam objavili sa mi nechce veriť. Máme 2 čerešne, prvá je taká skorá, nepoznám odrodu, ale sú krásne veľké a oni ich nemávajú, aspoň som si nevšimol. Ale tá 2. stredne neskorá, tak tam v niektorých sú.  Tej názov poznám - Těchlovan. Údajne keď sa čerešne pred spracovaním namočia na 1hodinu do cukrovej vody, tak vyplavaju. Ale zavárať, resp. jesť čerešne po červíkov sa mi teda 2 x nepáči. Dá sa vôbec nejakým postrekom na jar, alebo neviem kledy zabrániť tomu, aby tam červíky neboli?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 26.6.2012 15:45

Cervivost spôsobuje Vrtivka ceresnova (Vrtule tresnova).

Veci ohladom doby osetrenia, volby pripravku, a pod. si najdite napr. na tomto fore, v sekcii tresne, alebo pouzite vyhladavanie. Prajem pekny den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.111 (?), 26.6.2012 16:19

DAKUJEM, konecne poznam "pachatela". Na fóre som nenasiel, ale na gogly áno, tak pre ostatnych:

Vrtivka čerešňová
Vrtivka čerešňová (Rhagoletis cerasi) je mucha, ktorej belavé a beznohé larvy spôsobujú známu červivosť plodov neskorších odrôd čerešní a višní. Škodca prezimuje v štádiu kukiel pod čerešňami a višňami plytko v pôde. K hlavnému rojeniu dospelých vrtiviek dochádza približne v polovici mája. Približne 7 až 10 dní po párení začínajú samičky zapúšťať vajíčka do plodov. Vrtivka čerešňová má jednu generáciu za rok.
MOŽNOSTI OCHRANY: Ochrana ohrozených odrôd čerešní a višní spočíva v dvoch alebo troch postrekoch stromov v 10-dňových intervaloch v čase rojenia imág a na začiatku kladenia vajíčok. Na prvý postrek možeme použiť Decis, na druhý a tretí Sumithion. Na presnejšie určenie termínu postreku môžeme využiť poznatok, že k hlavnému rojeniu vrtivky čerešňovej dochádza na začiatku kvitnutia bazy čiernej. Termín rojenia škodcu môžeme sledovať aj pomocou žltých lepových doštičiek natretých nevysychajúcim lepom. Do korún stromov ich treba zavesiť začiatkom mája. Ak použijeme väčší počet týchto vizuálnych lapačov, poslúžia nám na priamy odchyt múch vrtivky čerešňovej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 26.6.2012 17:59

Sumithion už není, Decis má dlouhou ochranou lhůtu. Já na třešeň Stellu požíván jeden postřik Mospilanem nebo Calypsem několik dní před Medardem. HK. OL je 14 dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 26.6.2012 21:28 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 10.6.2013 12:09

Včera jsem stříknul třešeň Stellu Mospilanem proti červivosti. Kvete černý bez a začínají dozrávat první třešně - je to vhodná doba pro postřik pozdnějších odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.6.2013 18:24

Ano, teprve v těchto dnech nastala vhodná doba ošetřit proti vrtuli. Indikace zapalování nejranějších třešní a začínající kvetení černého bezu tu byly už minulý týden. Ale chyběly odpovídající teploty a sluníčko.
Vrtule, aby se pářila a následně kladla, potřebuje slunné dny, alespoň kolem poledne a teploty nad 20°.
Já jsem letos poprvé proti vrtuli použil přírodní Spintor, ale bohužel, protože se tam objevily i mšice, musel jsem přidat aficid Plenum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.156 (?), 21.5.2017 19:59
U nás už kvitne baza čierna. Klasický to signál pre tých, čo chcú postriekať čerešne proti vrtivke. Ale iba neskoršie odrody, vhodný je napr. Mospilan, prípadne ak máte ešte v zásobe Calypso (u oboch je ochranná - čakacia - doba 14 dní). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika