Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Mam zahradu na rovine, poda je fluvizem - ilovita, s vyssim obsahom vapna a mierne zasadita. Vrchnych cca 50 cm sa pri vhodnej agrotechnike (pravidelne kyprenie, nestupanie na podu, obzvlast nie zamokra) da udrzat v dobrej az velmi dobrej strukture, ale pod tym mi to uz pride takmer ako cisty il. Spodna voda je cca 1,5 az 2 m pod povrchom. Je to tepla oblast pri Trnave, 140 m.n.m.

Nechcem sadit slabo rastuce ceresnove podpniky, lebo tato poda im velmi nesedi a potrebuju neustalu starostlivost, ktoru im nemozem venovat. Chcem vyssie stromy, lebo tu na rovine neodteka dostatocne studeny vzduch pocas pripadnych jarnych mrazikov. Tiez chcem radsej prebytok ceresni, lebo ich jednak vela zjeme a jednak vela znicia aj skorce. Preto sa rozhodujem medzi vtacnicou a mahalebkou. Kedze moja poda je vcelku vyzivna a netrpi suchom, predpokladam, ze ceresna na mahalebke oproti tej na vtacnici bude iba zanedbatelne mensia. Tu sa vsak pise, ze vtacnica je viac narocna na podu, teplo a vlahu ako mahalebka. Teplo aj vlaha by tu bola, len ta poda nie je pre ceresne idealna, lebo je tazka, spodne vrstvy su horsie prevzdusnene a aj vrchne su nachylnejsie na ulahnutie. Tu sa odporuca mahalebka len do suchych, vapenatych, piescitych pod s nedostatkom zemitych castic, co nie je moj pripad, az na to vapno.

Ma zmysel pouzit mahalebku namiesto vtacnice? Viem, ze tie ceresne tu nevydrzia viac ako 30 rokov, ale chcel by som minimalizovat problemy s glejotokom a chlorozou. Myslel som, ze vtacnice sem vobec nepatria, lebo mne aj susedovi nedavno nahle odisli cca 20 rocne stromy. Ta moja navyse velmi biedne plodila a nebolo to sposobene zlym opelenim. Po vykopani bolo vidiet zhnite a poskodene korene. No do 100m na kazdu stranu su 2 velke ceresne, ktore su kazdy rok krasne zelene a s mnozstvom plodov, pricom nepredpokldam, ze by boli sadene na niecom inom ako vtacnici, maximalne tak spravokorenene po hlbokom zasadeni.

Chcem zasadit Burlat a nejaku chrupku, asi Kordiu. Nemal by byt problem s opelenim, pokial ale bude, tak pristepim do koruny dalsie odrody.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 20.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika