Žluté trnky - "kulatější špendlík" bez příznaků šarky



krekaříček - (36) - 179.2 (?)
17.1.2017 22:13

Dobrý večer.

Velmi hezké plody. Díval jsem se na web pana Peška z Bojkovic a prodává tam Žlutý špendlík možná, že ta bílá barva je zapříčiněna nezralými plody. Ještě bych se chtěl vrátit k vaší fotce Katalonského špendlíku. Dle mého názoru je na fotce klasický Žlutý špendlík. Zkusím poslat foto Katalonského špendlíku jestli se mi to povedesmiley.

Špendlík katalonský
Špendlík katalonský
Špendlík katalonský
Špendlík katalonský
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 17.1.2017 21:27

Dobrý večer.

Děkuji za informace pánům Fialovi a Vysloužilovi, to jsem opravdu netušil, že když si seženu rouby ze zdravého stromu (testovaného ELISA testem) může hned po vyrašení mít příznaky šarky. Jsem z toho vcelku zklamán. Čím to může být, změnou stanoviště nadmořské výšky? Asi by nepomohlo kdybych si vypěstoval podnož z pecky dané odrůdy a na ni narouboval očka. Tak to vypadá, že šarka zlikviduje všechny staré odrůdy, nebo spíše žádné staré odrůdy nebudeme moct pěstovat, jelikož budou nepěstovatelné kvůli šarce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.1.2017 21:41

To trochu překrucujete, pane krekaříčku. Pokud naštěpujete roub testovaný na PPV na zdravou podnož, pak hned po vyrašení zřejmě příznaky PPV mít nebude.  Já jsem psal, že strom bez známek onemocnění neznamená odolnou odrůdu, pan Fiala pak uvedl, že rouby ze starého stromu nevykazujícího příznaky nemoci (což nemusí znamenat že ji nemá) může její známky ukázat záhy po naštěpování.
   Jinak s Vaší poslední větou souhlasím. Staré odrůdy náchylné k PPV nemá smysl pěstovat v oblastech šarkou plošně zamořených.

Čím to může být, změnou stanoviště nadmořské výšky?
Byly doby, kdy poloha nad 550 či 600 m n m. byla považována za lokalitu, kde se šarka nevyskytuje. To už ale neplatí. Rozdíly v tlaku choroby v závislosti na poloze však asi nějaké budou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 20.1.2017 19:09

Dobrý večer.

Nechci shazovat nově pěstované odrůdy, ale myslím si, že na některé staré odrůdy prostě nemají co se týče chuti a aromatu, at už se to týká švestek špendlíků, nebo jablek třeba při výrobě destilátu. Úplně zaostáváme co se týče výzkumu, nebo vývoje nějakých odolnějších typů švestek. Podle Německa jsme " 100 let " pozadu! Kdyby jste mohl doporučit nějakou novou odrůdu, která se chutově a aromatem blíží špendlíku a je tolerantní vůči šarce, Která by to byla?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.99 (?), 21.1.2017 10:08

taky vzpomínám nakrásne osypané stromy špendlíků měl jsem jeden stromek na zahradě byl to odkopek ktérý pocházel z Vyškovce a za sedm let jsem ho musel zlikvidovat nebo měl jasně šarku a ještě byl napaden rakovinou snažil jsem se ho léčit ale marně tet mám od pana Peška je to druhý rok uvidíme jak to dopadne jsem z Krhova u Bojkovic a myslím si že nové odrůdy nejsou tak chutné a ani aromatické ale asi nám nic jiného nezbude

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 17.1.2017 22:13

Dobrý večer.

Velmi hezké plody. Díval jsem se na web pana Peška z Bojkovic a prodává tam Žlutý špendlík možná, že ta bílá barva je zapříčiněna nezralými plody. Ještě bych se chtěl vrátit k vaší fotce Katalonského špendlíku. Dle mého názoru je na fotce klasický Žlutý špendlík. Zkusím poslat foto Katalonského špendlíku jestli se mi to povedesmiley.

Špendlík katalonský
Špendlík katalonský
Špendlík katalonský
Špendlík katalonský
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.1.2017 22:43

Já se obávám, že odrůdu špendlíku nelze podle fotky - a možná ani podle plodů samotných, rozeznat.
    Stromy v aleji přímo uprostřed města Gottwaldova (bylo to roku 1980, pamatuji to přesně, protože když jsme špendlíky chutnali, naši fotbalisté se stali olympijskými vítězi v Moskvě) byly "žlutými vajíčky" obsypány. Plody jednotlivých stromů se - sice málo, ale přece jen - lišily tvarem, velikostí, mírou zralosti i úrodou. Jestli šlo o víc odrůd špendlíků nebo variabilitu jedné odrůdy, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 18.1.2017 16:52

Foto Katalonského špendlíků pochází od doc.Josefa Suse (borec přes peckoviny),ten by ho snad poznat mohlwink. Žluté špendlíky jsem koupil v Uherském Ostrohu, myslím,že je tam mají dodnes (staré a krajové drůdy).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 20.1.2017 18:37

Mé foto pochází od Ing. Václav Tetera, CSc. a kolektivu pomologů, ovocnářů botaniků, školkařů. Něco o panu Teterovi: Po studiu na Zahradnické fakultě dnes Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici na Moravě nastoupil v roce 1972 do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Tam pracoval přes 12 let, apoložil zde základ sbírek tradičních užitkových i okrasných rostlin, zejména ovocných dřevin a zasloužil se také o záchranu původního typu valašské ovce. Je dlouholetým propagátorem ochrany starých ovocných stromů a odrůd. Spolupracuje s některými našimi i zahraničními nevládními organizacemi zabývajícími se studiem genofondu užitkových rostlin. Inicioval založení několika genofondových sadů. Uveřejnil více jak sto odborných článků a několik publikací, například Jabloně na Valašsku, metodiky: Ohrožené odrůdy ovocných dřevin a Záchranu starých a krajových odrůd ovocných dřevin. Pro potřeby ČSOP zpracoval CD - Pomologie jednou větou. Odborně působí především v oblasti Valašska, Moravského Slovácka, částečně na severovýchodní Moravě a na Hané.smiley  Možná že existují dva typy Katalonského špendlíkulaugh. Ta školka v Uherském Ostruhu je myslím si bývalá JUKKA. Mají tam obrovský výběr, ale Katalonský špendlík tam nemají:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.210 (?), 21.1.2017 8:18

Zdravím, opsal jste to tak říkajíc do puntíkůsmiley.Knihu Václava Tetery (a kolektivu) Ovoce Bílých Karpat mám taky.Ve vší úctě k její autorům, mě nikterak "nezvedla ze židle".Hodně se tam píše o Brněnské švestce, ale její přesnější popis, popřípadě samostatné zhodnocení mi tam schází.Podle mě je to zajímavější odrůda než Slíva Katalonska.           Brněnská švestka syn.(Aninka, Anička, Špendlík-Špendlíček modrý, Berneirská,Brněnská špička).Stará odrůda švestky neznámého původu, byla pěstováná na Uhersko Hradišťsku a v okolí Brna již v 16 století.Zpočátku roste bujně, v plné plodnosti slaběji.Jedná se o velmi plodnou odrůdu, plodit začíná nejdříve v třetím roce po výsadbě, celkem pravidelně.Je velmi odolná vůči mrazu, vyhovují jí teplejší polohy.Plody zrají v polovině července, jsou malé, podlouhlé na obou koncích skosené, tmavě modré až fialové, ojíněné.Dužina jemná, zelenožlutá,šťavnatá, aromatická,velmi dobrá.Pecka je snadno odlučitelná.Vhodná k přímemu konzumu i na zpracování. Jiří F-M

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.1.2017 9:29

Pěstoval jsem Brněnskou špičku před mnoha lety. U nás v chladnější poloze její ranost tolik nevynikla. Plody byly ale dobré na jídlo, obzvlášť proto, že šlo o první švestky. Na zpracování asi ne, kdo by se s těmi drobátky piplal. Po pár letech jsem ji zrušil pro výrazné projevy šarky na plodech. Myslím, že v době Hermana a zejména Katinky je to mrtvá odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika