Začíná zrát, dozrává, zraje



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?)
23.7.2012 21:33

I pro středně vyšší nadmořskou výšku 420mnm jsou pro mě údaje o době zrání pro mě zavádějící.Pro svou potřebu ve většině případů k udávané době zrání připočitávám 7-10dní už pro to, protože plody neskladuju, tudíš nepottrhávám, a raději počkám, až opadnou.Zralou švestku raději seberu ze země, než bych ji utrhnul.Stává se mi, že na zemi nic není, proto jakoby náhodou zavadím o kmen, když nic nespadne zavadím vícekrát, rozhodně moc netřesu, když už, tak trochu víc.Postačí mi pár spadaných plodů během dne vícekrát.U mne tudíš Katinka je k jídlu až v srpnu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 22.7.2012 17:36, zobrazeno: 4785x

Nevím jak vy, ale já těmto pojmům moc nerozumím, zápasím s nimi, matou mě.Co si mám pod pojmem "zraje"přesně přectavit někdy nevím-začíná vybarvovat?zaměkat?,nebo už je k jídlu, nebo teprve bude?,ale kdy!!!

Například v Zahradkáři 09/2005 Tomáš Ján uvádí u Katinky dobu zrání 58 dní před Domácí Velkoplodou, u Opálu 45 dní před Velkoplodou, ale např. p.Libor, jestli má opravdu Opál(zatím to je nepotvrzený Opál) říká, že jeho Opál je už skoro snědený, a Katinka ještě na stromě dozrává.Jak je to možné?

Josef Sus v Zahradkáři 11/2010 řadí Toptaste jako raně zrající pološvestku, ale i když jsem ji nechutnal, podle informací bude k jídlu za polovinou, až ke konci září pro svou tuhost.

Myslím si, že by měli pomologové uvádět u odrůd dobu, která vyjadřuje stav, kdy už plod zaměká, a je k jídlu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 184.146 (?), 22.7.2012 18:58

Já osobně to beru tak, že když píšu začíná zrát, tak měknou první plody. U odrůdy Toptaste jde o pravou švestku a měla by zrát zhruba na přelomu srpna a září. O ranou švestku se nejedná.  Není mně jasné o jakou odrůdu se jedná u Libora. V okolí Bratislavy zraje ovoce určitě tak o 10 dnů dříve, než tady. A letos bylo zrání ještě uspíšené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 22.7.2012 19:11

Když jsem vybíral odrudu ranné modré peckoviny, dal jsem přednost Topfirstu před Hermanem.Podle Německého webu by se zdálo, že odruda začíná zrát už v červnu, až začátkem července, a nemyslím si, že by tam měli o mnoho teplejší klíma.Podle jiných ale zraje, a je k jídlu až s Katinkou, nebo těsně před ní.Pak aby se v nich vyznal.Tyhle nepřesné údaje mně matou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 69.2 (?), 22.7.2012 22:42

Podle údajů Stana, bych typoval zrání Topfirstu kolem poloviny července v teplých polohách, při odpovídajícím počasí. Záleží na tom, kde Stano bydlí. Třeba já tady mám Katinku už na otrhání, i když není tak pěkně vybarvena, jako u Libora, ale už měkne. Podle toho bych musel mít Topfirst už otrhaný a Herman taktéž. Minulý rok myslím, dozrávala Katinka o něco déle. Ale ten dovezený Opál Katinku chuťově zastínil. Jeho velká výhoda je, že zraje před renglódami, jinak později v srpnu by se mezi nimi již tak neprosadil. Pomologicky je to sice slíva, ale jeden z jeho rodičů je Oullinská renglóda, takže proto ta renglódová chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 23.7.2012 21:33

I pro středně vyšší nadmořskou výšku 420mnm jsou pro mě údaje o době zrání pro mě zavádějící.Pro svou potřebu ve většině případů k udávané době zrání připočitávám 7-10dní už pro to, protože plody neskladuju, tudíš nepottrhávám, a raději počkám, až opadnou.Zralou švestku raději seberu ze země, než bych ji utrhnul.Stává se mi, že na zemi nic není, proto jakoby náhodou zavadím o kmen, když nic nespadne zavadím vícekrát, rozhodně moc netřesu, když už, tak trochu víc.Postačí mi pár spadaných plodů během dne vícekrát.U mne tudíš Katinka je k jídlu až v srpnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.9.2012 17:40

Asi se znovu zaměřím na odrůdu Opál, protože bych potřeboval takovou odrudu před Katinkou.Je mnohými vychvalována, a také na eshopech ji hodnotí jako výbornou.Někde může opravdu zrát před Katinkou, jak uvádí p.Libor od Bratislavy, nebo p.Honza okolo 15-20.července, kdy Katinka teprve barví, a bude dozrávat.Zatímco např. p.Vysloužil říká, že u nich Opál zraje po Katince..Zase v literatůře udávají zrání Katinky 49 dnu před DV, tak u Opálu je to 40-45 dnů před DV.Jediné vysvětlení mě napadá, že v teplejších oblastech stačí odrudě Opál mnohem méně k dojití, než v chladnějších, což je logické, ale jiné odrudy potřebují standard.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika