Začíná zrát, dozrává, zraje



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?)
22.7.2012 19:11

Když jsem vybíral odrudu ranné modré peckoviny, dal jsem přednost Topfirstu před Hermanem.Podle Německého webu by se zdálo, že odruda začíná zrát už v červnu, až začátkem července, a nemyslím si, že by tam měli o mnoho teplejší klíma.Podle jiných ale zraje, a je k jídlu až s Katinkou, nebo těsně před ní.Pak aby se v nich vyznal.Tyhle nepřesné údaje mně matou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 22.7.2012 17:36, zobrazeno: 4778x

Nevím jak vy, ale já těmto pojmům moc nerozumím, zápasím s nimi, matou mě.Co si mám pod pojmem "zraje"přesně přectavit někdy nevím-začíná vybarvovat?zaměkat?,nebo už je k jídlu, nebo teprve bude?,ale kdy!!!

Například v Zahradkáři 09/2005 Tomáš Ján uvádí u Katinky dobu zrání 58 dní před Domácí Velkoplodou, u Opálu 45 dní před Velkoplodou, ale např. p.Libor, jestli má opravdu Opál(zatím to je nepotvrzený Opál) říká, že jeho Opál je už skoro snědený, a Katinka ještě na stromě dozrává.Jak je to možné?

Josef Sus v Zahradkáři 11/2010 řadí Toptaste jako raně zrající pološvestku, ale i když jsem ji nechutnal, podle informací bude k jídlu za polovinou, až ke konci září pro svou tuhost.

Myslím si, že by měli pomologové uvádět u odrůd dobu, která vyjadřuje stav, kdy už plod zaměká, a je k jídlu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 184.146 (?), 22.7.2012 18:58

Já osobně to beru tak, že když píšu začíná zrát, tak měknou první plody. U odrůdy Toptaste jde o pravou švestku a měla by zrát zhruba na přelomu srpna a září. O ranou švestku se nejedná.  Není mně jasné o jakou odrůdu se jedná u Libora. V okolí Bratislavy zraje ovoce určitě tak o 10 dnů dříve, než tady. A letos bylo zrání ještě uspíšené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 22.7.2012 19:11

Když jsem vybíral odrudu ranné modré peckoviny, dal jsem přednost Topfirstu před Hermanem.Podle Německého webu by se zdálo, že odruda začíná zrát už v červnu, až začátkem července, a nemyslím si, že by tam měli o mnoho teplejší klíma.Podle jiných ale zraje, a je k jídlu až s Katinkou, nebo těsně před ní.Pak aby se v nich vyznal.Tyhle nepřesné údaje mně matou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 69.2 (?), 22.7.2012 22:42

Podle údajů Stana, bych typoval zrání Topfirstu kolem poloviny července v teplých polohách, při odpovídajícím počasí. Záleží na tom, kde Stano bydlí. Třeba já tady mám Katinku už na otrhání, i když není tak pěkně vybarvena, jako u Libora, ale už měkne. Podle toho bych musel mít Topfirst už otrhaný a Herman taktéž. Minulý rok myslím, dozrávala Katinka o něco déle. Ale ten dovezený Opál Katinku chuťově zastínil. Jeho velká výhoda je, že zraje před renglódami, jinak později v srpnu by se mezi nimi již tak neprosadil. Pomologicky je to sice slíva, ale jeden z jeho rodičů je Oullinská renglóda, takže proto ta renglódová chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 23.7.2012 21:33

I pro středně vyšší nadmořskou výšku 420mnm jsou pro mě údaje o době zrání pro mě zavádějící.Pro svou potřebu ve většině případů k udávané době zrání připočitávám 7-10dní už pro to, protože plody neskladuju, tudíš nepottrhávám, a raději počkám, až opadnou.Zralou švestku raději seberu ze země, než bych ji utrhnul.Stává se mi, že na zemi nic není, proto jakoby náhodou zavadím o kmen, když nic nespadne zavadím vícekrát, rozhodně moc netřesu, když už, tak trochu víc.Postačí mi pár spadaných plodů během dne vícekrát.U mne tudíš Katinka je k jídlu až v srpnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.9.2012 17:40

Asi se znovu zaměřím na odrůdu Opál, protože bych potřeboval takovou odrudu před Katinkou.Je mnohými vychvalována, a také na eshopech ji hodnotí jako výbornou.Někde může opravdu zrát před Katinkou, jak uvádí p.Libor od Bratislavy, nebo p.Honza okolo 15-20.července, kdy Katinka teprve barví, a bude dozrávat.Zatímco např. p.Vysloužil říká, že u nich Opál zraje po Katince..Zase v literatůře udávají zrání Katinky 49 dnu před DV, tak u Opálu je to 40-45 dnů před DV.Jediné vysvětlení mě napadá, že v teplejších oblastech stačí odrudě Opál mnohem méně k dojití, než v chladnějších, což je logické, ale jiné odrudy potřebují standard.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika