Valjevka



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?)
1.11.2010 21:02

Letos dozrálo několik plodů a celkem se jim nedá nic chuťově vytknout. Ale u mne je tlak šarky veliký a i ta druhá má na listech šarku. Jinak co mne vadí je divná tvorba koruny a to dlouhé šlahounovité větve.

Valjevka a první plody 2009
Valjevka a první plody 2009
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 29.34 (?), 25.10.2008 15:14, zobrazeno: 17660x

Dobrý den, zná někdo odrůdu Valjevka?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 25.10.2008 15:42

Ve starších příspěvcích se o ní dočtete dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 26.10.2008 8:57

Vysadil jsem Valjevku ve dvou kusech a zklamala mne co se týče deklarované toleranci k šarce. Tak hnusně poškozené listy šarkou a ještě drobné jsem neviděl. Nastalo to asi třetím rokem. Plody nějaké sice dozrály ale odstranil jsem již jednu a u druhé uvidím co se z toho vyvine. Mám to víceméně na pozorování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 170.6 (?), 1.11.2010 18:48
Dobrý den, zajímalo by mne jak jste s ní spokojen.Zasadil jsem ji včera a bylo mi při prodeji sděleno, že se jedná o výbornou odrůdu.Děkuji za Vaši odpověď.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 118.231 (?), 1.11.2010 18:56
No pokud nechytne šárku tak je to jedna z tech lepších odrud
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 1.11.2010 21:02

Letos dozrálo několik plodů a celkem se jim nedá nic chuťově vytknout. Ale u mne je tlak šarky veliký a i ta druhá má na listech šarku. Jinak co mne vadí je divná tvorba koruny a to dlouhé šlahounovité větve.

Valjevka a první plody 2009
Valjevka a první plody 2009
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.38 (?), 1.11.2010 21:34

Tvorba koruny z velké části závisí na tom kdo ji tvaruje, a kolik času, a úsilí tomu věnuje.Mám taky Valjevku, i jiné slivoně, a tvatuji všechny s hlavním terminálem, a postranímí větvemi rovnoměrně rozmístěnými po obvodu koruny.Tam kde se větévce nechce vyrašit, tak ji pomohu.

Jako nejhorší práce v tomto ohledu schledávám tvarování Katinky-v mém případě umocněno na bujném myru.Postranní větve rostou kolmo vzhůru, a jsou extrémně tenké a dlouhé.Natrápila se mě hodně, něž jsem ji zkrotil.Teď, stromek v plné plodnosti a vytvořeným základem habitu už tak bujně neroste.Je to o vyvazování, ohýbání,tvarování, né jen ponechání stromů svému osudu.I když někteří sadaři počítají, že když stromek dojde do plodnosti, váha plodů přihne větve do šikmé polohy.Mají částečně pravdu, ale to pár roků trvá a stromek si roste svou cestou, i když nepravou.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 3.11.2010 20:36

Valjevku, podobně jako ostatní švestky tvaruji jako vřetenovitý zákrsek na podnoži St.Julien. Plodí pravidelně, výše úrody (podle roku) průměrná až vysoká. Loni byla úroda velmi vysoká, ale část plodů byla napadena. Chuťově je podle mne velmi dobrá. Letos byla úroda průměrná, všechny plody zdravé, ale chuť nevýrazná podobně jako u dalších odrůd zrajících v září. Je to důsledek počasí v našem kraji v období srpna a září. Naproti tomu raná odrůda Herman měla leros výbornou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.38 (?), 3.11.2010 20:55

Taky mám Valjevku na St.julianu teprve druhým rokem.Ještě neplodila, ale díval jsem se, že už je vytvořeno plodonosné dřevoa trny, tak první úrodu čekám napřezrok.

Letos jsem měl první pořádnou úrodu na Hamanově, sazenou 2004.No jak ta mě zklamala! To se nedá popsat, plody kyselé jak citron, popraskané od deště, bez chuti.Asi to bylo letošním extrémně studeným, a deštivým počasím.Už jsem ji vykopal, stejně byla nakažená šarkou.Pudu jsem vyhnojil, prokypřil,a budu čekat, jestli nějakou novou odrudu ulovím.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 5.11.2010 21:03

Valjevku jsem měl možnost ochutnat. Menší, baňkovitě zúžená, světle modře ojíněná švestka pravá! - Srbská. Při rozloupnutí žluťoučká dužnina s dokonalou oddělitelností od pecky s charakteristicky paprsčitými vlákny. Středně tuhá štavnatá, sladká. K šarce pouze tolerantní. Takže jak píší někteří zde v místech silnějšího výskytu šarky, budou napadeny i Valjevky.  JK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika