Staré slivky - záchrana



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
17.4.2018 15:06

Já tam žádné vlky nevidím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Luboš16 - (17) - 142.100 (?), 17.4.2018 13:25, zobrazeno: 13810x

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na radu ako čo najviac zachrániť a zmladiť starý slivkový sad. Kúpili sme záhradu na ktorej je asi 25 starých sliviek, predpokladám okolo 30 možno aj viac rokov. Slivky sme očistili od lišajníku, presvetlili, povyrezávali uschnuté konáre. Každý rok ale uschne na stromoch nejaká ďalšia vetva a bojím sa, že stromy pomaličky odchádzajú. Na zvyšných vetvách sa ale objavujú aj nové výhony. Teraz ako postupovať, ak je to vôbec možné, aby stromy ešte zopár rokov vydržali, resp. ako ich zmladiť. Nerád by som za 5 rokov mal len vyschnuté stromy a prázdnu záhradu. Sused mi radil zarezať do kmeňa, vraj to vyprovokuje strom k tvoreniu miazgy a spamätá sa, ale to sa mi moc nezdá. Odrody neviem presne, ale podľa toho čo mal kedysi dedo, tak sú tam bystričky a durandzie. Ďakujem

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 17.4.2018 13:35

Třicet let není pro velké slivoně žádný hrozný věk. Těžko radit, pokud stromy nevidíme. Každopádně odstraňovat suché větve a dodat stromům výživu, tím nemůžete nic pokazit. Razantní zmlazení ani sousedovy zářezy bych dělat nedoporučil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Luboš16 - (17) - 142.100 (?), 17.4.2018 13:49

Našiel som jednu foto, ten vek je možno iný, len som ho odhadol aj podľa toho čo hovoril sused... Poprípade či nejako skrátiť vetvy, tie nové rovné výhony všetky povylamovať? 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 17.4.2018 13:51

O tom řezání do kmene mi říkal jeden zahrádkář ale s úplně jiným výsledkem. Údajně se tím má omezit růst nových vlků a směřuje to strom ke tvorbě květních pupenů.

Nějak jsem k takovým technikám skeptický a neprováděl jsem to, raději jsem začal hledat v literatůře jak stříhat starší stromy. Úspěch je zatím nijaký, ale raději takový něž volit drastické, nevyzkoušené metody wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Luboš16 - (17) - 142.100 (?), 17.4.2018 14:03

Tak mi to prezentoval aj on, že začnú viacej rodiť... Vraj mám motorovkou vyrezať taký tenký klinek... Ale popravde, do toho by som nerád išiel, aby mi neostali len oči pre plač...:) Tie nové vlky čo sa teraz tvoria by som mal všetky vylamovať?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Stachys - (22) - 146.125 (?), 17.4.2018 14:06

Slivky vyzerajú dobre, aj keď ich odchadujem na viac rokov. Sú v dobrom stave, len majú prehustené koruny. Postup vyrezať suché, opatrne preriediť prehustené by som volila ja. Povedie to k výmladkom, ktoré treba v budúcom roku prebrať a na tých čo necháte budete mať o dva roky úrodu, alebo s nimi budete nahrádzať staršie vetvy.  Prehustenie a následne malé prírastky len na koncoch vetvičiek je zdá sa jediný problém a slivky si ho riešia svojim spôsobom - vysychaním neiktorých vetiev.

Drastické riešenia nemám rada u ľudí ani u rastlín, zvierat. Vedú k šokom a na šok sa reaguje neprirodzene.

BTW Krásny sad, veľa zdaru prajem.

A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Luboš16 - (17) - 142.100 (?), 17.4.2018 14:16

Ďakujem pekne... Tak tak, prírastky sú na koncoch tých dlhých vetiev, poprípade vyrážajú vlky... Nejaké vetvy čo smerovali dovnútra sme už vyrezali, chceme to spraviť vo viacerých krokoch a rokoch... Mal som trošku obavy, lebo sve slivky vyschli na kompletku, ale je možné že tam bol aj iný problém, boli v inej časti záhrady... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 17.4.2018 14:27

náhodou neviete ako sú od seba ďaleko zasadené? ospravedlňujem sa za offtopic. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Luboš16 - (17) - 142.100 (?), 17.4.2018 14:32

Myslím že nejakých 4-5 metrov... V niektorých miestach sa koruny prekrývajú... Preto som sa aj spýtal či je možné aj skrátiť korunu a nechať mladé výhonky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.4.2018 15:06

Já tam žádné vlky nevidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika