Stanley - jedna z nejužitečnějších odrůd minulosti



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 45.252 (?) 
9.3.2014 15:47

Ano napadá peckoviny, ale i jádroviny. 100% mě ji zjistili a potvrdili ve stát. rostlinolékařské laboratoři. Prý je to už na jabloních rozšířený jev, napadení monilia laxa. V červnu zkrátka hromadně vadnou a zasychají nové letorosty, podobně jako u spály. Liší se to ale odrůdu od odrůdy. Některé odrůdy to viditelně nenapadá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 9.3.2014 16:39

Nějaké info o napadení moniliovým úžehem peckovin (monilia laxa) na jádrovinách-jabloních jsem našel.Nevím zda se příznaky o mnoho liší, tedy mohou zaměňovat s bakteriální spála růžovitých. Je to bakteriální choroba růžovitých způsobená bakterií (Erwinia amylovora).Nejcitlivější jsou hrušky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 9.3.2014 17:37

Společné mají hákovité ohnutí mladých zavadlých letorostů.(aspon u mé odrůdy jabloně byly ještě zelené letorosty zavadlé a hákovitě ohnuté jakoby u SR. Rozdíl je hlavně v tom, že u ML nejsou typické příznaky na červnových plodech. U SR jsou na plodech kapičky tuším mléčné tekutiny či tak podobně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.8.2014 10:02

A jsem tady opět z nejužitečnější odrůdou minulosti. Ano, je to můj oblíbený Stanley, který jsem si původně ani nechtěl pořizovat a dostal se ke mně záměnou, když jsem stromek kupoval jako zcela jinou odrůdu. V letošním roce zřejmě tolik nevynikne spolehlivou plodností, protože bude dosti jiných švestek, ale zbavovat se ho rozhodně nechci. Na obrázku je vzpřímená větev, která se zatím jako jediná neprohnula pod tíhou úrody, snad i proto, že je na ní plodů méně. Ostatní větve, které nebyly ve zcela svislé poloze se prohnuly až k zemi. Nevím, jestli je to tím, že Stanley má tak pružné dřevo, ale spíše si myslím, že je to dobřým zapěstovaním, čili výchovným řezem, kde je cílem dosáhnout právě pevného dřeva, které unese větší úrody plodů. Protože větve přehradily příjezdovou cestu k domu, bylo nutné je znovu zvednout. Člověk by řekl, že švestek je dost, takže větve uříznu a hotovo, ale když člověk vidí ty pěkné Stanlejky, tak to prostě udělat nemůže. Druhá věc je, jestli plody "pana Stanleye" opravdu najdou po dozrání mezi tolika jinými švestkami nějaké uplatnění.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 20.8.2014 15:01

Stanley jede v plodnosti na plný plyn i letos. To je panečku držák, to je držáček. V tomto ohledu půjdou palce rozhodně nahoru, nikoliv dolů. Tento rok byl ve vybarvování některými odrůdami předstižen. Mám ale dojem, že "konec" léta už po 12. srpnu mu na kvalitě rozhodně nepřidá.

Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 20.8.2014 20:24

Letos nám tu hrozně řádí monilie, více než polovina plodů odrůdy Stanley je zničená. Udělal jsem probírku poškozených plodů, ale každým dnem se objevují nové.  Jojo je na tom stejně. 

Stanley
Stanley
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 21.8.2014 13:24

I Stanley je na tom z hlediska moniliové hniloby výborně. Ale to chladné počasí se jistě podepíše na kvalitě plodů. Myslím si, že ta moniliová hniloba napadá poškozené plody a to převážně obalečem švestkovým. Bylo třeba se na něj více zaměřit. To platí i pro mě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 155.121 (?), 21.8.2014 13:42

Červivé je nemám a hnijí stejně. Prostě Stanley hnije. Jeden rok více, druhý méně. Chycené plody jsem obral a ošetřil Horizonem. Zatím to vypadá dobře. Ještě ale nejsou zdaleka zralé a jsou i menší, než vloni. Asi suchem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 31.8.2014 21:01

Zdravím. V letošním roce s nadměrnou úrodou jsem předpokládal, že se "dechovka za dobrou práci Stanlejkám hrát nebude". Ale protože vyzrálé plody přijdou v práci k chuti, tak neříkám nic. Nakonec se zdá jejich chuť přirozenější a tradičnější, než u některých nových odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.130 (?), 31.8.2014 22:09

Len keby tak netrpela moniliózou plodov pán Petr, tohtoročný daždivý august urobil svoje, skoro všetko zhnilo, mám na nej naštepenú Elenu tá moniliózou plodov vobec netrpí aj mi prijde chutnejšia ako Stanley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika