Stanley - jedna z nejužitečnějších odrůd minulosti



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
3.9.2017 14:44

Ochutnám-li Stanley, musím říci - velioce chutná švestka.  V té souvislosti mě napadne jedna myšlenka. První stromek Stanley jsem vysadil přesně púřed 40 lety roku 1977.  Hodnocení odrůdy bylo jednoznačné. Velikostí plodů a plodností se jí žádná kolem rostouci švestka vyrovnat nemohla. Jednu vadu však Stanley měla - fádní podprůměrnou chuť.  Jsou tedy jen dvě možnosti: Buď se chuť Stanley za ty roky zlepšila nebo (a to spíš)  naše chuťové nároky po ústupu Domácí švestky značně polevily.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 48.249 (?), 3.9.2017 22:04
Nemyslím si. Podle mě to souvisí s vyšší sumou teplot v posledních letech. I Althanova je chuťově lepší jak před lety. Dřív jsem ji do sudu se švestkami dával jen kvůli naplnění sudu. Dnes s cukernatostí 23Brix je to skvělý doplněk k modrému ovoci. Podobně je to u hroznů. Nejsem vinař, ale z doslechu vím, že kvalitativně to jde nahoru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 4.9.2017 7:21

MV, porovnáváte naprosto rozdílné pěstovatelské podmínky. U vás na Svitavsku, ve vyšší poloze může mít Stanley chuť podprůměrnou, v nižších polohách, ve stejném roce může, a většinou i bývá velmi dobrá. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 4.9.2017 13:45

MV, porovnáváte naprosto rozdílné pěstovatelské podmínky.

Porovnávám přesně stejnou zahradu, na níž mi Stanley - jako všechny ostatní "bosenské" švestky před lety nechutnala, zatímvo dnes její chuť na stejném místě Svitavska chválím.
   P. Votrubec může mít pravdu, ale s tím globálním oteplením to nevidím tak výrazné. Třeba cukernatost jablečných moštů (měřeno stařičkým moštoměrem) se za stejné období nezměnila prakticky vůbec.
   Ano, kvalita vín se lepší, ale změna podnebí v tom hraje malou roli. Spíš lepší technologie - pěstitelské i zpracování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 1.6.2020 19:51

Kdysi jsem považoval Stanley za podřadnou odrůdu a chabou náhradu za zavirovanou Domácí švestku. Dnes je situace jiná. Stanley je naprosto bezproblémová pološvestka s širokým využitím, pravidelnou a vysokou plodností. 

Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 23.8.2021 11:24

No jo, Stanley to je dříč k neutahaní.

Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.165 (?), 23.8.2021 13:10
Strikate proti monilioze a pilatce? Mně letos na monilioza zničila hodně větviček a i květů. Hned vedle Herman byl bez problémů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 23.8.2021 13:40

Jen proti pilatce. Hodně monilie přechází z napadených plodů na porost. Vesměs u všech peckovin. Moniliová hniloba řádí nebývale. Moniliový úžeh po odkvětu v menší míře. Hlavně na Toptaste. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.8.2022 17:20

Já mám Stanley jen dva stromy a téměř nic na nich není, tak tam ani nemá co hnít

STANLEY je dříč k neutahání, pane z Buchlova. A hodí se pro všechny možné způsoby využití.

Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Stanley
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 25.8.2022 20:34
Pane Petře, měl jsem koupených 5 stromů Stanley a to hlavně z důvodu pro lepší opylení Toptastů. Z těch 5 stromů zustaly dva, ty tři zašly ještě mnohem dřív před tou záplavou. Mám od nich už jen štítky na památku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika