Správná výsadba pecek trnek a mirabelek



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?)
11.8.2011 0:23

Dobrý den. Těmi mirabelkami máte asi na mysli myrobalán (Prunus cerasifera), všudepřítomný to plevel mezí, železničních náspů...

Předně: pokud si pěstuju podnože, provádím selekci - ty co rostou slabě, krpatě apod. vytrhám v průběhu sezony. Nechávám jen ty bujné, zdravě rostoucí, odolné. Nepřesazuji - nemám na to čas, kořeny zakrátím na podzim prvního roku - naočkované podnože přesazuji.

Očkuji první rok většinou dvěmi očky (pracnější), ale mám 100% ujímavost (letos z 20 20) Tzn. vždy se aspoň jedno chytne a v případě ujmutí obou ponechám pouze jeden letorost.

Pásku nechávám déle (obecně se tuším doporučují 2-3 týdny), já nechávám klidně i měsíc a půl. Pupeny jsou pak sice pod páskou trochu napěchovanější, ale vzhledem k ujímavosti jim to asi tak moc nevadí.

Očkovat na ně (myrobalány) můžete téměř vše (semtam něco se nedoporučuje - bujný růst, malá plodnost apod.) - tzn. švestky, pološvestky, slívy, mirabelky, ryngle, durancie, špendlíky, velkoplodé myrobalány, meruňky, dokonce i broskvoně (nezkoušel jsem). Je to vděčný materiál - za 2 roky mám hotový stromek s předčasným obrostem bez zastřižení i 2,5m vysoký! Do budoucna bude asi problém s podrůstáním, ale co se dá dělat. Jo a k řapíku - ten neřeším - prostě ho odlomím a vše hermeticky zavážu roubovací páskou. Mezi stromky (rouby) je dobré desinfikovat nářadí - mohl byste si na všechny stromky přenést šarku. Používám 70ku líh, snad stačí.

M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 11.8.2011 0:23

Dobrý den. Těmi mirabelkami máte asi na mysli myrobalán (Prunus cerasifera), všudepřítomný to plevel mezí, železničních náspů...

Předně: pokud si pěstuju podnože, provádím selekci - ty co rostou slabě, krpatě apod. vytrhám v průběhu sezony. Nechávám jen ty bujné, zdravě rostoucí, odolné. Nepřesazuji - nemám na to čas, kořeny zakrátím na podzim prvního roku - naočkované podnože přesazuji.

Očkuji první rok většinou dvěmi očky (pracnější), ale mám 100% ujímavost (letos z 20 20) Tzn. vždy se aspoň jedno chytne a v případě ujmutí obou ponechám pouze jeden letorost.

Pásku nechávám déle (obecně se tuším doporučují 2-3 týdny), já nechávám klidně i měsíc a půl. Pupeny jsou pak sice pod páskou trochu napěchovanější, ale vzhledem k ujímavosti jim to asi tak moc nevadí.

Očkovat na ně (myrobalány) můžete téměř vše (semtam něco se nedoporučuje - bujný růst, malá plodnost apod.) - tzn. švestky, pološvestky, slívy, mirabelky, ryngle, durancie, špendlíky, velkoplodé myrobalány, meruňky, dokonce i broskvoně (nezkoušel jsem). Je to vděčný materiál - za 2 roky mám hotový stromek s předčasným obrostem bez zastřižení i 2,5m vysoký! Do budoucna bude asi problém s podrůstáním, ale co se dá dělat. Jo a k řapíku - ten neřeším - prostě ho odlomím a vše hermeticky zavážu roubovací páskou. Mezi stromky (rouby) je dobré desinfikovat nářadí - mohl byste si na všechny stromky přenést šarku. Používám 70ku líh, snad stačí.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 82.71 (?), 21.8.2011 16:20

Dobrý den.Tak mám naočkováno.Očkoval jsem hlavně Hanitu.

Předloni mi ji soused narouboval na podnož trnky a jsem z velikosti plodů nadšený.

Obrost mirobalánu nad očkem mám ustřihnout až na jaře jakmile se projeví ujmutí očka? A jak vysoko nad očkem? Řez zatřít určitě voskem?! Raději jsem dával očka dvě-pro jistotu... Přece jen jsem amatér.Hm moc od ruky mě to nešlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 26.3.2014 11:32

Sadba pecek-takže jak?..špičkou nahoru, nebo špičkou dolu?Já jsem letos po vzoru česneku sadil jádra ZR, broskvoní špičkou nahoru v domění, že to dělám správně.Začnou klíčit vždy ze špičky, a myslel jsem si, že to už je nový výhonek.A kořínky se začnou tvořit kde?...z bazální části výhonku, nebo ze zakulacené části pecky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.3.2014 11:41

no vidíte, a já je vždycky vysévám naplacato, špičkou na jih.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.3.2014 11:44

. Klíček vylízá ze špičky a je to vlastně hlavní kůlový kořínek. Takže jak vyleze z jádra (pecky),  automaticky zamíří geocentricky, tedy dolů. Opačným směrem vystrčí zbytek jádra a pecky nad povrch substrátu. Dvě půlky jádra se rozevřou a vytvoří  děložní listy. Teprve z  jejich úžlabí vyrazí vegetativní výhonek s prvními pravými listy.
     Je zcela lhostejné, jak se pecky (jádra) vysejí. Padající plody v přírodě se taky neptají. Optimální je to asi vysét naležato. Jednak je to nejpřirozenější, navíc klíček může dobře zamířit dolů a jádro, jak se napřimuje, snáze prorazí napovrch. Ale jak říkám, je to úplně jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 26.3.2014 12:50

Děkuji za rady.Tak to jsem neudělal moc dobře, pochopte tuto činnost dělám prvně.Nechť je můj omyl poučením pro ostatní.

Třetina až polovina jáder ZR,když jsem je vyrýpnul ze stratifikačního lože byla "vylíhnutá" z pecky, a měla dvoucentimetrový klíček.Zrovna ony mě chválit moc nebudou, když jsem je obrátil vzhůru nohama.Jsem zvědavý jak ty se budou otáčet.

Vhodných vitálních broskvoňových vylouskaných pecek jsem měl pouze 24 ks, tak i těch by byla škoda, kdyby jim to obrácení trvalo déle, a nestihly by srpnové očkování.

Všechny jsem pikýroval do 3-4 Cm hloubky, do kypré zeminy s pískem, tak nevím, zda bych měl obracet?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.3.2014 15:09

nic dalšího mimo zálivky nedělej-te

Pokud jsou klíčky, tak nejlepší prevencí je právě to položení naplacato - špička se ohne dolů sama, do stran naroste vlášení a hlava u pecky se vytlačí nahoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 26.3.2014 21:09

Rychlost klíčení je úžasná a výrazně ovlivněna vlhkostí, teplem a světlem. Nesprávně položená semena zbrzdí růst semenáčku pouze v řádu hodin, zato nedostatek vlhka a nízká teplota až v desítkách dní. Budou-li semenáčky již letos dost silné k očkování není jisté (mně se to většinou venku nepodaří), nicméně poloha jader při výsevu v tom nehraje žádnou roli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 27.3.2014 10:02

Nedalo mi to, včera jsem obracel.Broskvoňová jádra jsem dal centimetr pod povrch naležato.Všechna byla nenarašená, proto jsem to risknul.S jádry ZR jsem už nehýbal, protože polovina z nich má klíček.Jsou v jiné přepravce.

Zatímco ve skleníku ještě není plný provoz, umístil jsem všechny tři přepravky na tři týdny do skleníku, pro urychlení startu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika