Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Slivoně > Slivoně 2017

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.234.101 (?)
17.8.2017 17:14

a část se "scvrkne" na stromě.

Takže Gabrovská asi nemá rada sucho.

Pán Mikeš ako je to u vás so šarkou na Hanite a Čačanskej rodnej? Ja mám na Hanite silnú šarku na listoch aj na plodoch, inak je to výborná slivka. 

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Celkem nechápu reakci MV. Občas se stane, že..., Petr z Pardubic, 8.9.2017
viem, že dávam blbé otázky a čakám rozumné o..., bunny, 8.9.2017
Zpoždění ve vyšších polohách může být větší...., Petr z Pardubic, 8.9.2017
Nezlobte se, ale s takovým určováním odrůd b..., Miloš Vysloužil, 8.9.2017
103.9: dakujem pekne, toto je z popradu, to ..., bunny, 7.9.2017

Slivoně 2017

Mikeš13 (1460) - xxx.xxx.26.169 (?)
20.5.2017 21:18, počet návštěv: 22110
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Slivoně bohatě zakvetly a vypadalo to, že mají i slušně nasazeno, ale po dnešní revizi je všechno jinak - z nasazených plůdků zůstalo tak 10 %, dost, i přes postřik si bere pilatka a navíc na stromech místní Domácí, sloužící jako plniče úrody, je z těch pár zbývajících plodů dobrých 90 % napadeno puchrovitostí (se kterou jsem si letos nějak hlavu nelámal a tedy neošetřoval), navíc výskyt všemožných "listo- a plodožroutů" a mšic i u starších stromů, kde se doposud nikdy nevyskytovaly. Jako by nestačily letošní mrazy a značný výskyt moniliózy a kadeřavosti.

Obrázky:

Připojit reakci   

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.41 (?)
20.5.2017 22:12
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Mikeš13: Tak to tam máte doslova panoptikum všetkých možných chorôb sliviek... Taký grmaník slivkový (puchrovitosť) je skôr raritou, ochranu väčšina záhradkárov ani nerieši. Každopádne sa už teraz dá zrejme konštatovať, že nádeje vkladané do silných zimných mrazov ako eliminácie výskytu niektorých (aj závažných) chorôb kôstkovín (monilióza, kučeravosť, piliarka, vošky...) sa nenaplnili. Skôr to bude naopak, že stromy oslabené mrazmi budú na choroby ešte náchylnejšie... IH
Připojit reakci

Slivoně 2017

Petr z Pardubic (5895) - xxx.xxx.196.17 (?)
20.5.2017 23:20

Zajímavá věc, pane Mikeši. Silnější zimní mrazy jen poškozují pupeny ovocných stromů, na choroby ani škůdce nepůsobí, jak je vidět. Puchrovitost tady snad nemám. Nevím, jestli puchrovitost omezuje síra, ale já teď pravidelně na začátku rašení, kdy se má proti puchrovitosti ošetřovat, používám "kumulusovou" síru, jako prevenci proti roztočům na slivoních. Funguje výborně proti hálčivci švestkovému a dočasně i proti svilušce. Koukal jsem, že základem ošetření jsou podobné přípravky jako proti Taphrina deformans a to "měď" nebo třeba mancozeb.

Připojit reakci

Slivoně 2017

21.5.2017 7:37

Proti puchrovitosti jsem kdysi stromy Domácí ošetřoval, ale i bez ošetřování to nebyl nějaký velký problém. Po vysazení dravého roztoče byl dva roky klid od hálčivců, nyní je vše při starém. Letos vůbec se objevují choroby a škůdci, které jsem tu neviděl -  na jabloních a aróniích předivky, na jabloních a hrušních bodrušky, různé druhy píďalek, černání a opad květů hrušní... Asi se přeživší škůdci, poučeni letošní zimou, všemi silami soustřeďují na zachování svého druhu. A jde jim to. smiley

Připojit reakci

Slivoně 2017

Jiři FM (902) - xxx.xxx.137.210 (?)
21.5.2017 8:48

S těmi škůdci jste "trefil hřebík na hlavičku" pane Mikeši.Podle přírodních zákonu (hiearchie) přežily jen ty nejzdravější a nejsilnější kusy, které dají potomstvu ty nejlepší geny a budou dál škodit o "106".Puchrovitost se tady ve větším rozsahu objevila už vloni, v okolních sadech poškodila až 90% pravých švestek.Letos jsem to vzal Sulkou, Championem, Horizonem + Dithanem proti moniliovému úžehu.Slivoně jsou bez hálčivců (trnkového i višňového),monilie, puchrovitosti a hlavně bez ovoce!cryingNa ochutnání zbylo pár Toptastů a asi 30% na Domácích, ale ještě "nastoupí" obaleči a monilová hniloba.

Připojit reakci

Slivoně 2017

21.5.2017 10:42

Když se síra používá na Taphrina deformans, tak snad může mít nějaký účinek i na Taphrina pruni. U Kumulusu se v návodu k použití na agromanuálu můžete dočíst působení i na řadu jiných chorob než na padlí. Kupříkladu na strupovitost, monilii atd. Kumulus se oproti Sulce dá použít i za vegetace, například nyní, jako další preventivní postřik proti svilušce, jelikož má vedlejší akaricidní účinky i na roztoče. Co se týče Čačanské lepotice a Čačanské najbolji, oblíbených to odrůd inženýra Fidly, tak člověk by řekl, že to jsou nejobyčejnější odrůdy ze všech obyčejných, vždy k dostání i v obchodech s ovocem, přesto se staly takovými legendami, že si to bez nich už člověk nedokáže představit.smiley Vyloženě u nich zabírá i tvar, velikost a vybarvení, i když chuť není vždycky nejlepší.

Připojit reakci

Slivoně 2017

21.5.2017 11:02

Kumulus je jen slabý odvar, Sulka je vpodstatě listové hnojinovo, při správné koncentranci a teplotě se dá použít i v létě (pádlí, mšice atd.).

Připojit reakci

Slivoně 2017

21.5.2017 14:15

Silnější koncentrace Kumulusu se dá přeci namíchat stejně, jako slabší koncentrace Sulky. Že má Kumulus dobrý vedlejší účinek na roztoče jsem se přesvědčil absencí hálčivce švestkového a dočasně i svilušek. Používat ho samostatně proti houbovým chorobám, jak je monilie, nebudu, i když si to zřejmě na agromanuálu z prstu nevycucali, že.   

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.167.11 (?)
24.7.2017 21:36

Pôvodne som myslel, že dôvodom vysýchania Toptaste a Tegera bolo podhryzenie koreňov hrabošom, ale po vykopaní oboch sliviek boli korene v poridku, takže príčinou bola pravdepodobne moniliova spála. Prosím poradiť, čo stým. Ďakujem

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.189.156 (?)
21.5.2017 6:23
Letosní sezona bude co se slivoní týče zdá se dost poučná.- Vzhledem k počasí v době květu se ukážou slabiny mnohých odrůd. Už jsem o tom psal, vychvalovaná odrůdaTop taste zmrzl druhý rok po sobě beze zbytku a určitě pude... Stejně dopadla Wazonova rengloda. U ostatních mnoha odrůd je dost brutální propad zbylých plodů následkem špatného opylení předpokládám. Kupodivu nejhůř dopadly odrůdy mající něco společného s Domácí.. Tedy krom Domácí, Hamanova a Tuleu Gras. To co zbylo u Domácí napadla puchrovitost. Mimochodem puchrovitost není u většiny odrůd žádný problém, ale u Domácích může způsobit dost zásadní propad plodů hlavně v chladnějších oblastech, což ale Komárno samozřejmě není... Zdá se že téměř nic nebude ani z Těchobuzické.. Uvidíme co další odrůdy, ovšem poměrně slušně vypadají Wangenheimova a zde tolik haněná Lepotica.. Už jsem víckrát tady upozornoval, že tato odrůda má i své klady, ovšem samozřejmě bez úspěchu... Ing. Fidla
Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.97 (?)
21.5.2017 7:30
Ing.Fidla: Nem Komárom. Š-U-R-A-N-Y. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.189.156 (?)
21.5.2017 11:38

Myslel jsem to samozřejmě obrazně. Tady u nás se prostě říká, že je vedro jako v Komárně... To klima bude navíc nepochybně v šuranech velice podobné, nakolik je to stále Panonie...

Ing. Fidla

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.250.70 (?)
21.5.2017 8:46

U mě naopak odrůda Toptaste dodopadla úpně nejhůře, co se týče odolnosti vůči mrazu v květu. Na Toptaste pomrzlo v mojí poloze cca 1/3 plodů, takže ještě zůstalo celkem dost květů, naproti tomu, čačanská lepotice a nalbolja, zmrla skoro kompletně. Domácí, jak který strom, ale většinou zůstalo jen pár plodů. Gabrovká téměř bez poškození mrazem.
Moje zahrada je poblíž Vizovic.
Tom

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.68.110 (?)
21.5.2017 11:37

Puchrovitost už není takovou raritou jak by se mohlo zdát. Bohužel se vrátila. I já jsem jí loni měla na zahradě. Letos jsem stromy proti ní ošetřila, bohužel květy spálil mrazík, takže úroda stejně nebude.:-(

Připojit reakci

Slivoně 2017

21.5.2017 17:14

A jak u vás letos vypadají "Němky"? Tady by Hanita, po loňské malé úrodě, mohla něco dát, Katinka - tam toho bude oproti loňsku méně, Haroma - snad zbyde alespoň pár plodů na ochutnání (tady už násada byla slabá), desetiletá oblíbenkyně Elena se letos na jaře již neprobudila a čeká na žeh, Presenta a Haganta letos poprvé snad pár plodů ukáží, Toptaste by ty dva první plody také mohl donosit, i na Tegeře se možná něco najde. Ostatní německý dorost je zatím jen ve vegetativní fázi vývoje.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.168 (?)
15.7.2017 10:48
Katinka (foto). Odroda skorá, chutná, kvalitná. Vydarená. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

Petr z Pardubic (5895) - xxx.xxx.70.240 (?)
15.7.2017 15:26

Jako ze žurnálu, Ivánku. Kam já se hrabu. Mám na Katince asi tři plody. sad Ale mám radost z modrajících Topfirstů. Snad se konečně bude jednat o pravý Topfirst.

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.234.35 (?)
15.7.2017 23:02

Katinka (foto). Odroda skorá, chutná, kvalitná. Vydarená. 

Úplný súhlas, táto odroda sa naozaj vydarila, odolná chorobám a úrodná. Už je u vás pán Ivan zrelá?     Jano

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.209 (?)
16.7.2017 0:37
P.Jano: Katinka už je zrelá. IH
Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.172.9 (?)
21.5.2017 21:00

Takže v našej oblasti (okres Trenčín nadmorská výška cca 220m) to vyzerá asi takto: V záhrade pri dome mám 3 stromy slivky bystrickej cca 15-20 ročné po minuloročnej prekvapivej nadúrode tento rok iba minimálne zakvitla čiže sa prejavila striedavá plodnosť. Naviac začínajú vysychať a takisto zaberajú miesto pre novú garáž to znamená že na jeseň pôjdu zrezať určite minimálne 2 z nich. 2 stromy špendlíka žltého (belovice) tento rok konečne vyzerá že by z nich niečo mohlo byť. 2 stromy ringloty althanovej (cca 8-10 ročné) zasadené v nekvalitnej pôde akosi som zanedbal prihnojenie čo znamená že mali iba minimálne prírastky zakvitnuté boli krásne ale násada je biedna navyše na plodoch ktoré ostali si aj napriek postreku pochutnáva piliarka (počasie bolo také že sa takmer ani nedalo kedy striekať). 1 strom ringloty zelenej detto. Ďalej mám po dvoch stročekoch z odrody Topstar plus a Presenta asi štvorročné,  minulý rok sa ukázalo prvých pár plodov. Vyzerá že sú zatial z mojich stromčekov najodolnejšie voči škodcom aj chorobám, ale od takých mladých stromčekov sa veľké úrody čakať nedajú. Tento rok na jar som zasadil ešte 2 stromky Čačanskej rodnej. Na pozemku pri chate mám niekoľko mladých durandzií ktoré ešte neplodily, a 3 väčšie ktoré plodia už asi 5 rokov. Tam tiež vyzerá že by mohla byť tento rok aspon aká taká úroda. Celkovo stromy jarné mrazíky prežili takmer úplne bez škôd okrem orecha královského na chate ktorý vymrzol. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

24.5.2017 11:36

A jak u vás letos vypadají "Němky"?

Když moje babička pronesla slovo Němka, věděli jsme, že má na mysli krysu (německá myš), kterou opět někde venku u slepic zahlédla. smiley

Jináč, co se týče letošní násady, tak by se dalo použít rčení: "Zbal si svých pět švestek a vypadni". Co je toho příčinou? Velmi špatné počasí v době květu? Mráz? Každopádně tak špatné už to dlouho nebylo. Mirabelka Miragrande to nemůže vytrhnout. Asijské slivoně nemají vůbec nic. Nejvíc mrzí Toptaste.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Mikeš13 (1460) - xxx.xxx.224.84 (?)
24.5.2017 15:23

Doufal jsem, že alespoň v Pardubicích bude situace lepší frown.

K té puchrovitosti - letos poprvé jsem viděl napadení plodů puchrovitostí u   starého stromu myrobalánu.

Připojit reakci

Slivoně 2017

24.5.2017 15:30

Věřím, že puchrovitost lámu "sírou" na začátku rašení. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

24.5.2017 17:44

Zklamala trojica najlepších: Hanita, Toptaste a Gabrovská. Katinka to samé. Držáky za minulého režimu naopak nezklamaly: Stanley, Čačanská lepotica a Čačanská najbolja. smiley

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.235.143 (?)
24.5.2017 14:39

Švestka domácí 95% úrody spolkla puchrovitost, přestože jsem stříkal. Podle rady v jiné diskusi společně s potřikem broskví. Protože vidět tolik zkažené úrody je na prášky, tak se podělím o zjištěné. Jinak na zahradě švestka obecná, švestka bystrcká, dokonce i chrudimka jsou hotové banánovníky. Některé odrůdy jako Toptaste zůlstaly nepostiženy. 

Podle dnešní rady z Holovouské stanice: 

Postřik při rašení, kdy jsou pupeny 0,5 - 1 cm velké. Tedy ne současně s postřikem broskvoní, ale později. Opakovat ještě 1x až 2x vždy cca po týdnu. Použít měďnaté prostředky jako např. Champoin nebo jiné prostředky jako Delan Pro nebo Delan 700. 

Letos je lepší napadené plody otrhat, nebo je alespoň po čase oklepat, neboť se z nich šíří blastospory.  Základem úspěchu je však správný postřik ve správný čas.

Nedá se nic dělat, doufám, že alespoň napřesrok bude povidel jako máku!   :-)

Jarda

Připojit reakci

Slivoně 2017

24.5.2017 15:20

Dost plodů má Topgigant, Topfirst, Topstar, Haroma, Čačanská lepotica, neúnavný Stanley, Prezident. Ale Topfirst, Topstar a Haroma jsou malé stromky. Zklamaly Toptaste a Hanita. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.183.140 (?)
25.5.2017 7:20

Zajímavé počtení, u nás to je trošku jinak, než píší kolegové. U meruněk po dvou mrazících zaplodí pouze Tardicot a jedno novošlechtění, trošku Radka, ostatní odrůdy naprosté minimum. U švestek je na tom nejlépe- tzn. na normální úrodu Lepotice, Althanova, Katinka, Toptaste-ale pouze na Wag., na MY letos ani nekvetla, Rodna, Nancy, Domaci, Topking, dost propadla Hamanova, Valor, Haganta, Topend,vůbec nic nemá Stanley, Valjevka. U třešní silně pomrzla Kordie, zato Burlat, E. Korvik a Grace Star budou snad mít normální úrodu. david

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.98.90 (?)
26.5.2017 23:39

V horskej polohe 800 m. n. m. sliviek kopa, vďaka neskoršiemu kvitnutiu. Keď mrzlo boli ešte v zelenom puku. Niečo berie aj piliarka napriek postreku. Najviac tešia 4 zatiaľ obsypané Toptastky a Stanley aj Althanova, najviac sklamali domáce - grmaník slivkový=puchrovitosť.

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.123.101 (?)
27.5.2017 7:43

Valašsko 450m n. m.. Toptasty, Stanley, Wangenhejmova, Chrudimky, Hamanova a President tradičně obsypané, zvlášť Toptasty, Presidenti a Stanley plodí pravidelně a hojně. Durancie v době květu měly studeno a deštivo = vůbec nic. Domácí něco málo mají, poslední velkou úrodu měly před 5 lety. Mrazíky byly  -1 až  -2°C.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Pavel Vacín (31) - xxx.xxx.45.40 (?)
27.5.2017 7:38

Taky jsem stříkal a nevím jestli je to puchrovitost nebo něco jiného, ale nezůstalo mi skoro nic, tak 10% plodů. Přikládám pár fotek. To nemůže být normální propad. Plody některé zežloutnou jiné jakoby fialoví...??

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.89.238 (?)
27.5.2017 22:07

asi Vás nepoteším

zožltnuté = neopelené, to odpadne

fialové = pomrznuté, tiež odpadne

Připojit reakci

Slivoně 2017

Pavel Vacín (31) - xxx.xxx.225.181 (?)
29.5.2017 10:12

Dotaz na p. Mikeše 13: Mohu-li se zeptat, co Vám na puchrovitost zabírá? Kuprikol v únoru?

Připojit reakci

Slivoně 2017

29.5.2017 20:15

Ano, Kuprikol na počátku rašení - jestli to je v únoru nebo v březnu záleží na průběhu počasí v daném roce.

Připojit reakci

Slivoně 2017

sadař82 (76) - xxx.xxx.90.70 (?)
17.6.2017 19:42

Přidám také pár svých postřehů z Kroměřížska. Stromy v sadě jsou ještě mladé, zasazeny před 2 roky, ale i tak bude pár prvních plodů na Stanley. Katastrofou jsou pro mě letos špendlíky u domu. Po loňské první úrodě stromy letos obsypané. 2 x jsem stříkal proti pilatce a na stromě není jediný napadený plod. Pak se ale objevila puchrovitost - 60-70% plodů je pryč. Teď jsem objevil pár plodů s klejotokem, zřejmě obaleč 1.generace. Proti 2.generaci budu stříkat, doufám, že to letost nevyjde už na konec června. Do toho všeho první projevy šarky na listech a zřejmě i na pár plodech. Vypadá to na konec experimentů a návrat k osvědčeným odrůdám slivoní... které to ale jsou...? Jen meruňka je obsypaná, ale plody neustále padají, doufám, že jde jen o červnový propad a brzy se zastaví a nejde o opad kvůli suchu.

Připojit reakci

Slivoně 2017

26.6.2017 7:40

Nějak se mi stále nedaří vychytat správnou dobu zásahu proti obaleči, takže stromy jsou opět plné "usmrkanců". Vzhledem k tomu, že se na zahradě objevím jednou za týden, tak nějaký pravidelný monitoring pomocí lapačů by asi neměl význam. Jak to letos s obaleči vypadá u vás?

Připojit reakci

Slivoně 2017

Tom Tom (55) - xxx.xxx.129.168 (?)
26.6.2017 12:48

Ahojte,

chodia mi emaily z floraservisu, pripajam obrazok k obalovacovi

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

Mikeš13 (1460) - xxx.xxx.83.84 (?)
26.6.2017 20:38

Používám informace aktuálního stavu SET z Rostlinolékařského portálu, kde je přímo uvedena i má lokalita, ale stejně to nějak nevychází.

Připojit reakci

Slivoně 2017

KUKY (3329) - xxx.xxx.38.136 (?)
29.6.2017 20:01

Budu stříkat proti obaleči švestkovému (2.generace), jakmile to počasí dovolí (zítra?) a za 10 dnů zopakuji. V HK byl konec kladení 25.6. Letos jsem to nějak pustil z hlavy s tím, že je ještě dost času. V mých podmínkách to bývalo cca 5. - 10. 7.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.98 (?)
29.6.2017 21:10
Kuky: Ja som chcel dať dnes postrek proti obaľovačovi broskyňovému, ale počasie bolo proti (najprv silný vietor, teraz zasa - chvalabohu - prší). Cez víkend som plánoval postrek proti obaľovačovi slivkovému, tak to zrejme vezmem jedným vrzom, broskyne+slivky (Mospilan alebo Calypso - ešte z neho trochu mám - a pridám aj fungicíd proti klasterosporióze). Prekvapivo tento rok nie sú takmer vôbec vošky. IH
Připojit reakci

Slivoně 2017

29.6.2017 21:26

Pitval jsem nějaké plody s "plivanci" a ty předčasně zmodralé (Topfirst), ale jako vždy jsem žádné larvy obaleče švestkového 1. generace nenašel. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

29.6.2017 21:51

V Žatci byl konec kladení také 25. 6., ale dnes pršelo (konečně), tak stříknu snad o víkendu.

Připojit reakci

Slivoně 2017

6.7.2017 19:05

Herman - první plody dozrávají, první ochutnávky.

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

6.7.2017 23:07

Taky jsem dnes chutnal první švestku a taktéž to byl populární Herman. Předčasně zralý plod, samozřejmě díky červivosti, o které už u Hermanu psal kdysi pan Vinšálek ve vlákně obaleč švestkový - 1. generace = nevychytatelná generace.smiley I když byl plod předčasně zralý, chuť byla již částečně příjemně švestková. Mám takový dojem, pane Mikeši, že máte Herman na myrobalánu, a i Vám více roste než plodí, že. 

Obrázky:
Herman
Herman
Herman
Herman
Herman
Herman
Herman
Herman
Připojit reakci

Slivoně 2017

7.7.2017 8:34

Pane Petře, stávající plodící Herman je naroubovaný na asi 20 letém švestkovém odkopku - jsou to dvě větve. Letos ho také probral obaleč a snad i mrazy. To "okolí" je Chrudimská naroubovaná na stejném odkopku.

Hermana na myrobalánu jsem vysadil na podzim (takže ještě neplodí).

Připojit reakci

Slivoně 2017

casino (51) - xxx.xxx.54.241 (?)
7.7.2017 11:32

U nás (200m n. m. 70 stromků, 9 odrůd) se urodilo pouze a jen pouze na HANITĚ. Jinak ani ň!!!

Připojit reakci

Slivoně 2017

7.7.2017 11:50

Některé odrůdy slivoní se i na myrobalánu můžou s úrodou "přetrhnout" už od druhého roku po výsadbě. Letos například dvouletý Topfirst, pokud to je skutečně Topfirst, protože čekám první úrodu. S prvního falešného Topfirstu se vyklubala Toptaste. Co se týče těch nejranějších slivoní tak Ruth Gerstetter nemá nic, Herman jako vždy něco má a Juna má asi čtyři plody, které jsou větší než minule.

Připojit reakci

Slivoně 2017

katoo (190) - xxx.xxx.167.81 (?)
8.7.2017 17:52

Po dnešní vlně bouřek obsahujících i kroupy jsem obhlídl zahradu a mám po náladě.

Kroupy poškodily dýně, okurky, cukety, melouny, saláty a taky švestky.

Na švestkách je asi 80% plodů s vyteklým klejotokem. Má cenu ještě nějak zasáhnout proti obaleči a zachránit aspoň část úrody?

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.23 (?)
21.7.2017 20:35
Aprimira - násada plodov bohatá (ako vždy - viď foto), listy čisté, trafil som aj postrek proti obaľovačom. Len tá kvalita odrody keby bola o level vyššia... IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

23.7.2017 21:36

Tak z ranějších švestek je letos kupodivu nejchutnější Tegera. Herman dobrý, Katinka aromatická, ale u Tegery jsem našel tu "chuť pozdních švestek".

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.234.109 (?)
23.7.2017 23:03

Tak z ranějších švestek je letos kupodivu nejchutnější Tegera. Herman dobrý, Katinka aromatická, ale u Tegery jsem našel tu "chuť pozdních švestek".

Tak to je zaujímavý poznatok pan Mikeš.Bola chuť vašej Tegery taká dobrá aj v iných rokoch alebo je to len v tomto roku? Ja mám z ranných sliviek len Katinku.Tegera u vás zreje až po Katinke?    Jano

Připojit reakci

Slivoně 2017

23.7.2017 23:08
To je zajímavý. Ale jak řekla Libuše Šafránková Petru Čepkovi ve filmu Vesničko má středisková: "Pro tebe je všechno zajímavý". Každopádně první taková to chvála Tegery.
Připojit reakci

Slivoně 2017

Miloš Vysloužil (15093) - xxx.xxx.11.138 (?)
24.7.2017 8:01

Ona ta Tegera připomíná pozdní švestky nejen chutí, ale bohužel i citlivostí k PPV.

Připojit reakci

Slivoně 2017

24.7.2017 9:54

"Ona ta Tegera připomíná pozdní švestky nejen chutí, ale bohužel i citlivostí k PPV".

To jo, povrch plodů je pravidelně hrbolkatý - trochu jinak než ty propadliny třeba na Domácí (vloni se to ukázalo na Katince, letos ne), ale zatím se to na chuti nějak neprojevuje. Tegera je přiroubovaná na virózním stromu z odkopku.

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.234.72 (?)
24.7.2017 19:00

Ona ta Tegera připomíná pozdní švestky nejen chutí, ale bohužel i citlivostí k PPV.

Neviem ako je to u vás s neskorými-pozdními odrodami sliviek s odolnosťou na šarku ale u mňa sú veľmi odolné Gabrovská a Presenta. Gabrovská mi ale málo plodí a Presenta u mňa nedozreje každý rok do potrebnej kvality keďže je dosť náročná na teplo.     Jano

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.82 (?)
29.7.2017 1:19
Čačanská lepotica (foto 1,2,3), Althanova (4) a zelená ringlota (5). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

Miloš Vysloužil (15093) - xxx.xxx.236.1 (?)
29.7.2017 19:12

U nás je královnou letních švestek tradičně Katinka. Pro cvelikou úrodu jsou plody menší. Obrovské plody s dobrou chutí má Čačanská raná. Škoda, že sklizňové období je krátké - rychle dozrávají a padají. Tradičním plničem úrod je naopak postupně dozrávající Opál. Č erným koněm je Kalipso. Plody větší než Katinka a chuť švestkovější než Č. raná. Nadějná odrůda.

Obrázky:
Katinka
Katinka
Připojit reakci

Slivoně 2017

Martin Votrubec (397) - xxx.xxx.38.11 (?)
29.7.2017 23:53

U mně zahajuje sezónu slivoní tradičně Špendlík žlutý. Je to zlatá, vynikající nádhera. Dozrávání a padání plodů je sice rozvleklé, ale plody na zemi vydrží i několik dní bez úhony a ani na stromě nehnijí. Letos půjdou na marmeládu, část na jednodruhovou a část v kombinaci s meruňkami. Místo cukru vyzkouším med, jsem zvědav.

Při obhlídce škod napáchaných obalečem jsem narazil na předčasně "zralý" plod TopTastu s prasklinami u stopky způsobené vydatnějším deštěm. Nemůžu si pomoct, ale já chuťově lepší švestku zatím nejedl. A co teprve za tři týdny, kdy u nás TopTaste dozrává.

Cukernatost Brix TopTaste 21 Špendlíky 21 Tipala 18 Althanova 13
Obrázky:
Zlato na zemi
Zlato na zemi
Zlato v koruně
Zlato v koruně
TopTaste
TopTaste
Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.65.69 (?)
31.7.2017 15:38

Marmeláda ze špendlíků je hotová. Výborné byly i buchty. Jenom je škoda,

že těch špendlíků letos nezbylo i na kvas. Na ten půjdou další švestky,

které postupně budou dozrávat. Těch je naštěstí celkem dost. Hodně pomohl déšť z minulého týdne, jinak by jich většina opadala kvůli suchu.

Zdravím z Valašska.

Připojit reakci

Slivoně 2017

31.7.2017 20:25

Nemůžu si pomoct, ale já chuťově lepší švestku zatím nejedl.

To Vám věřím, i když není tomu tak všude, jak se ukazuje. Třeba pan Miloš Vysloužil Vám to nepotvrdí. Doporučil bych, aby jste zkusil ještě HANITU.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Martin Votrubec (397) - xxx.xxx.55.156 (?)
31.7.2017 23:41
Hanitu mám taky, loni jsme ji doma porovnávali s TopTaste. Ten jasně vyhrál. Nemá sice tu pravou švestkovou chuť jako Hanita, ale to je dětem i dospělým doma jedno.
Připojit reakci

Slivoně 2017

1.8.2017 11:55

Jak ale tu chuť TOPTASTE popsat, viďte. Je výrazně sladká až sladce navinulá, nikoliv švestkovitě kořenitá, přitom ta sladce navinulá chuť není prázdná, ale jaksi podbarveně švestková, plná, kompaktní, silná. Velké plus, že se dá trhat už v počátku zralosti, kdy je dužnina velmi pevná a hutná a přitom překvapivě již dostatečně sladká. Mně teda letos vymrzla, což je taky překvapivé, ale nemile. indecision

Připojit reakci

Slivoně 2017

Martin Votrubec (397) - xxx.xxx.55.156 (?)
1.8.2017 13:15
Pěkný popis. Ještě bych přidal velkou šťavnatost, díky které máte té skvělé chuti plnou hubu.
Připojit reakci

Slivoně 2017

Mikeš13 (1460) - xxx.xxx.224.76 (?)
1.8.2017 14:32

Jste mě navnadili... Asi nasáčkuju ten jediný přeživší plod této odrůdy. Tedy pokud mě nepředběhl obaleč.

Připojit reakci

Slivoně 2017

1.8.2017 14:37

Ale pořád mi nejde do hlavy ta mnohem pozdnější zralost Toptaste u Miloše, ale hlavně v teplé oblasti u Milana. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

1.8.2017 20:56

Tak jsem minulý týden narychlo projel mj. Bílé Karpaty a Valašsko a někde jsou stromy bez jediného plodu (např. okolí Suchova) - tady je to tragédie, jinde (Vnorovy) se to naopak všechno modrá.

Připojit reakci

Slivoně 2017

2.8.2017 17:41

U nás již Toptasty a Hanity vybarvují, v půlce srpna nohou být zralé. jsou obsypané plody. Musím podpírat větve.

Připojit reakci

Slivoně 2017

8.8.2017 20:17

Dozrává Chrudimská, velká to citlivka na obaleče a monilii. Letos bude plodů málo, ale kvůli té chuti a masivní dužnině se jí nevzdám.

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

Miloš Vysloužil (15093) - xxx.xxx.92.38 (?)
9.8.2017 8:30

Chrudimská, velká to citlivka na obaleče a monilii.

Já jsem naopak plánoval, že se Chrudimské vzdám. Ale letošní úroda je velká a plody pěkné, tak asi počkám. Chuť je někdy skvělá, v jiných letech horší. Monilií u nás trpí hodně, obalečem taky.. Trpí i šarkou, ale plody viditelně postižené zůstanou sladké. Zvláštní jsou rány na dřevě - jakoby po úžehu zhojené hypertofickými jizvami.
   Ještě jednu vlastnost pozoruji na Chrudimské. Pokud je přiroubovaná k jiné slivoni,  její plodnost je mimořádná, naopak plodnost původní odrůdy na stromě se sníží. Ono to platí obecně v případě víc a méně plodné odrůdy na jednom stromě a nejen u slivoní. U Chrudimské je to ale nejmarkantnější.

Připojit reakci

Slivoně 2017

9.8.2017 12:28

"Pokud je přiroubovaná k jiné slivoni,  její plodnost je mimořádná, naopak plodnost původní odrůdy na stromě se sníží".

Něco na tom bude - mateřský strom je na myrobalánu - plodnost různá, při větší násadě většina plodů bez chuti, nepoživatelná, ale přiroubovanou ji mám i na několika švestkových odkopcích a také na Oulinské a tam plodí velmi dobře, roste méně bujně (na myroši je to zahuštění silné - bez řezu i s řezem). Pro zajímavost - na Oulinské dřevnatí Chrudimské stopky plodů a vybarvuje do světlejších odstínů.

A ty otevřené nekrotické rány (Pseudomonas?) na kmenu a větvích také sedí.

Obrázky:
Chrudimská na Oulinské
Chrudimská na Oulinské
Chrudimská na Oulinské
Chrudimská na Oulinské
Připojit reakci

Slivoně 2017

8.8.2017 22:18

Špendlík katalonský... no comment...:)

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.146 (?)
8.8.2017 23:41
Sadař82: Ja by som bol práve na ten "comment" zvedavý... Máte peknú úrodu, bola by škoda prejsť to mlčaním. Napíšte nám prosím niečo zo svojich skúseností s touto odrodou. IH
Připojit reakci

Slivoně 2017

Tom Tom (55) - xxx.xxx.167.218 (?)
9.8.2017 9:02
Ahojte, vedeli by ste identifikovat odrodu? Plody su cervive alebo co su tie farebne skvrny vo vnutri?..nasiel som aj cervivy plod a vyzera trosku inak..
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

sadař82 (76) - xxx.xxx.130.35 (?)
9.8.2017 15:45

Pane Hlavatý,

první úroda na všech 4 stromech po 8 letech (plodnost zřejmě oddálena špatným střihem). Letos objeveny první projevy šarky na 1 stromě na listech i pár plodech. Plody na stromě ani při deštích nehnijí (jak tu někdo kdysi psal). Opadávají v pravé konzumní zralosti. Do kvasu by mohli na stromě vydržet o něco déle. Letos napadeno puchrovitostí více než 50% plodů, jinak by úroda byla 2x větší. Plody krásně voní stačí stát v blízkosti stromu. Nemám porovnání se špendlíkem žlutým, ten si pamatuji jen matně z dětství. I těch pár plodů napadených šarkou se kromě zdeformovaného tvaru zdálo být plně vyzrátých. PS: obsypané slabé větve se nelámaly ani při silném větru. V létě jsem vydatně zaléval (cca aspoň 100l denně každý strom) Asi tolik mé dojmy.

Sadař

Připojit reakci

Slivoně 2017

9.8.2017 21:30

S puchrovitostí potíže nebudou, dá se proti ní stříkat a v některých letech není vůbec i bez zásahu. Horší je ta šarka, jejíž projevy se zhoršují a k níž jsou špendlíky náchylné.
   Destilát z čistých špendlíků je skvělý, i když ne každý ho ocení. Je jemný s lehkým aromatem, úplně jiný než třeba z durancií.
   Sto litrů denně nemá smysl. Snad v prudším hodně suchém svahu, ale tak jednou týdně.

Připojit reakci

Slivoně 2017

11.8.2017 14:27

Koukám, že počasí posledních dnů bude přát monilii. Za tři dny přes 50 mm srážek a stále prší. Bude tu letos slabý švestkový rok.

Připojit reakci

Slivoně 2017

11.8.2017 14:34

Monilie opravdu řádí jak černá ruka. Některé odrůdy (Topstar, Carpatin, Chrudimská) jsou napadány tak silně, že váhám s jejich pěstováním. Ale přijde mi, že deštivé počasí - ač to nedává smysl - jejich rozvoj moc nepodporuje. Pamatuju, jak po silných deštích švestky popraskaly, ale hnilobou trpěly paradoxně míň než ty celé.

Připojit reakci

Slivoně 2017

11.8.2017 20:17

Mně připadá, že pozdnější švestky bývají méně napadány moniliózou, a to i když je deštivo. Zřejmě je teď i vyšší poškození hmyzem, kde i slabě nabodnutý plod je infikován. Nyní to kromě Chrudimské odnáší i Hanita.

Připojit reakci

Slivoně 2017

13.8.2017 12:23

Mně připadá, že pozdnější švestky bývají méně napadány moniliózou, a to i když je deštivo.

Tak to neznáte Hadimršku...smiley Lépe řečeno pozdní slivoň PRESIDENT.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.143 (?)
13.8.2017 10:37
Miloš: rozsah moniliózy zrejme závisí aj od polohy záhrady (v tých vyšších býva vlhkosť vzduchu predsa len väčšia aj keď neprší). U nás je tento rok ohľadom moniliózy slivkovín úplne "vyšinutý", zatiaľ som nenašiel ani jeden (!) plod ňou postihnutý. Toto si nepamätám desiatky rokov dozadu. Ale je to u nás ozaj suchý rok. Na fotkách sú Čač.lep., Domáca, Zelená r. a Aprimira, postupne pôjdu do zrelosti. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

milan fiala (794) - xxx.xxx.65.113 (?)
13.8.2017 19:49

U nás keď som bol doma tiež žiadna monilia, keď ste tu dali pan Hlavatý pekné foto dam aj ja Aprimiru z r.2013 vtedy bola super potom chytila chorobu a vykopal som ju, foto vnuka pri stromku.

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.248 (?)
13.8.2017 20:33
Krásna úroda pán Fiala. Inak ale s tou Aprimirou nemáte čo ľutovať, mirabelka je to síce pekná, ale chuťovo podpriemerná. Ak by som sa mal zo slivkovín niečoho vzdať, tak by to bola bezpochyby Aprimira. IH
Připojit reakci

Slivoně 2017

13.8.2017 21:23

Zřejmě díky počasí jsou už teď k mání první plody Hanity, Čačanské rodné a dokonce i pár plodů (nečervivých) Těchobuzické.

Obrázky:
Těchobuzická
Těchobuzická
Hanita
Hanita
Čačanská rodná
Čačanská rodná
Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.234.118 (?)
13.8.2017 22:07

Pan Mikeš netrpí u vás Čačanská rodná v daždivých rokoch pred dozrievaním praskaním plodov?

Připojit reakci

Slivoně 2017

14.8.2017 10:34

Netrpí.

Připojit reakci

Slivoně 2017

sadař82 (76) - xxx.xxx.130.35 (?)
14.8.2017 12:08

Chci se zeptat, mám šlechtěnou durancii předpokládám na myrobalánu. Zasazena asi před 6 lety. Loni poprvé zarodila a letos opět. Množství plodů je "velmi velké", ale velikost plodů je cca 2-3cm v průměru. Zatímco odkopek nešlechtěné durancie má plody v průměru 4-5cm.

Je ta velikost plodů u šlechtěné durancie "normální" nebo má vliv spíše vysoká násada plodů? Děkuji.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Miloš Vysloužil (15093) - xxx.xxx.67.66 (?)
14.8.2017 13:56

Ta "šlechtěná" durancie je šlechtěná jen tím, že je naštěpovaná na myrobalán kvůli snadnějšímu množení. Jinak je stejná.
   Násada samozřejmě vliv na velikost má. Nicméně k duranciím 5 cm v průměru Vám blahopřeji.

Připojit reakci

Slivoně 2017

15.8.2017 17:01

Letošní prví košt a měření cukernatosti. Lipnická, první plody třetí rok po výsadbě 27 % Brix. Chuťově zklamala jen sladká bez výraznější švestkové chuti. Hanita chuťově výborná ale jen 22 % cukru ale určitě ještě nějaké procento přibude, vzorek nebyl úplně na 100 % zralý. Wagenhejmova, Stanley, President a Domácí zatím začínají barvit. Ještě Chrudimská a Hamanova už jsou téměř zralé ale hodně plesniví.

Připojit reakci

Slivoně 2017

16.8.2017 23:13

Hanita je v chuti nedostižná, cukernatost mě nezajímá. Jestliže někomu méně plodí, dal bych si víc stromků. Podle mě se jí žádná novodobá švestka nevyrovná. Od kříženců Hanity ale nic nečekám. Originál bude pravděpodobně nejchutnější. Myslím, že ani Haroma ani Azura na Hanitu mít nebudou. Mám jí i tady v Sudetech. Sice má silnou "dírkovitost" na listech, ale tu mají i vedlejší Vlašky.

Připojit reakci

Slivoně 2017

17.8.2017 8:36

Když tu teď porovnávám chuť sklizených plodů Hanity, Těchobuzické, Č. rodné, Gabrovské a Chrudimské, tak každá má v sobě něco specifického, co nemají ty ostatní. A to je dobře. Nejslabší je asi Gabrovská, ta má problém i s udržením plodů. Vloni všechny převálcovala Těchobuzická a Č. rodná se minimálně Hanitě vyrovnala. Hanita má letos, jako jedna z mála odrůd modrých peckovin, velice dobrou úrodu.

Jinak Zelená. r. je jak včelí úl - plody obalené včelami, nabodnuté hnijí a padají. To samé žl. špendlík.

Připojit reakci

Slivoně 2017

17.8.2017 10:18

Ano, to platí o ostatních slivoních mezi sebou, HANITA je však "žena jedinečná" kisssmiley

Připojit reakci

Slivoně 2017

17.8.2017 13:48

Nejslabší je asi Gabrovská, ta má problém i s udržením plodů.

Prečo má Gabrovská problém s udržaním plodov? Akú plodnost má vaša Gabrovská?

Připojit reakci

Slivoně 2017

17.8.2017 14:16

Gabrovská kvete hojně, plodů vytvoří dost, ale dozraje jen pár - velkou část si bere obaleč (to by se dalo vyřešit - mně se to nedaří) a část se "scvrkne" na stromě. Mám ji naroubovanou na virózním (šarka) švestkovém odkopku, tak i to se asi na její plodnosti projevuje.

Připojit reakci

Slivoně 2017

17.8.2017 14:25

Na HANITU nemá nic, říkejte si, co chcete. Druhý velmi zajímavý výtvor je TOPTASTE. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

17.8.2017 17:14

a část se "scvrkne" na stromě.

Takže Gabrovská asi nemá rada sucho.

Pán Mikeš ako je to u vás so šarkou na Hanite a Čačanskej rodnej? Ja mám na Hanite silnú šarku na listoch aj na plodoch, inak je to výborná slivka. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.248.32 (?)
18.8.2017 21:24

Prečo má Gabrovská problém s udržaním plodov? Akú plodnost má vaša Gabrovská?

Plody neudrží protože jsou nedostatečně opýlené což je způsobeno genetickou vadou této odrůdy.

Problém mají všichni pěstitelé na různých místech pěstování.

Rozlouskni pecku seschlého plodu a uvidíš jen jádro částečně vyvinuté -(necelé) ve slupce!

Jedná se o podraz na všechny pěstitele!!!

Plodnost mojí gabrovské je mizerná, visí na ní převážně každoročně seschlé plody.  

Není to v žádném případě suchem!!!

Připojit reakci

Slivoně 2017

18.8.2017 21:43

Mám rád příspěvky "dvěstěčtyřicetosmičky", protože do toho vždycky pořádně šlápne. smiley Ale fakt. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.60 (?)
19.8.2017 6:20
Foto 1 x foto 2. Komentár je zbytočný. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

19.8.2017 10:16

Loni na exkurzi do vizovickych sadu firmy R.J. nam pruvodce rikal,  ze od Presenty pomalu ustupuji, protoze v nekterych letech jim dobre nevyzrala (i tam?!). Paternimni odrudami jejich sadu jsou tak Hanita a Stanley. Kupodivu nepestuji durancie, nevim proc. Nicmene ovoce y vlastni produkce predstavuje jen 8 procent zpracovaného.  V dovezenych svestkach tak mohou dominovat jine odrudy.
    Uvaha o geneticke vade Gabrovske je samozrejme nesmysl. Ale i u me patri (stejne jako Hanita), ac chutově k nejlepsim,  spis k tem mene plodnym. Ja to prisuzuju virove infekci PPV.

Připojit reakci

Slivoně 2017

19.8.2017 11:28

Foto 1 x foto 2. Komentár je zbytočný. IH

I ty šťourale jeden. Paní nenapsala zdroj, to je vše. A vůbec, moc se nepovyšuj. angry

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.234.102 (?)
19.8.2017 18:31

Záleží aj na tom koľko kusov Gabrovskej a Čačanskej lepotice majú zasadené v sadoch vo Vizoviciach. Úrodnosť sliviek je treba prepočítať na počet stromov.    Jano

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.234.102 (?)
19.8.2017 18:39

Úrodnosť sliviek je treba prepočítať na počet stromov z každej odrody.    Jano

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.138 (?)
19.8.2017 19:29
Pán Jano, tu ide o nasledovnú záležitosť: Napísať o Gabrovskej (jednej z najkvalitnejších - nie najplodnejších - odrôd sliviek) že je podrazom na pestovateľov a je neúrodná lebo má "genetickú vadu", je bohapustý a donebavolajúci hoax. Ak tento z prsta vycucaný nezmysel niekto prejde mlčaním, je to jeho vec. Tiež je osobnou vecou každého ak sa mu to dokonca páči. Ja nikomu jeho názor neberiem, ale tiež nikto nebude mne diktovať (ani môj tunajší osobný ovčáček) čo mám alebo nemám písať. Pridám ešte jednu fotku (asi ju opäť netreba komentovať). A ešte pridávam poslednú vetu: firma ako R.Jelinek, ktorá je existenčne závislá od svojej produkcie a ekonomických výsledkov si jednoducho nemôže dovoliť pestovať odrodu, ktorá by bola nerentabilná - nemilosrdne by sa jej zbavili. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

19.8.2017 20:32

Ivane, Ivane,

prečo si pořád tak naivní z účelově psaných marketingových tahů od R.Jelínka?

Jsou to nesmysly!

V loni jelen vykupoval vše co vypadalo jako švestka za cenu 6-6.50,-kč/kg

Na oko chválí vše co mají vysázené.

Všechny staneley co mají v údolí jsou napadené monilií a pomalu odchází!

Úrody jsou mizerné.

Nejlíp jim rodí lepotica, ale slivovička není nic moc.

Připojit reakci

Slivoně 2017

19.8.2017 20:42

Nevím jak letos, ale loni se mi ty jejich stromy plné plodů docela líbily. Byli jsme tam právě v době sklizně Hanit. Já bych ty stromy na své zahradě bral.
   Co se týče jednodruhové slivovice Čačanská lepotica z výběrové řady R.J., nechápu, jak z tak chuťově (pod)průměrné pološvestky dokáže natéct tak dobrý destilát.
   Abych poopravil tvrzení I.H. Firma R.J. není existenčně závislá na úrodě z vlastní produkce, ba ani na přebytcích okolních pěstitelů. Většinu ovoce dováží.

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.171.112 (?)
20.8.2017 13:24

Co se týče jednodruhové slivovice Čačanská lepotica z výběrové řady R.J., nechápu, jak z tak chuťově (pod)průměrné pološvestky dokáže natéct tak dobrý destilát.

Taky nechápu. Podle pořekadla "Každá liška chválí svůj ocas", bych měl Lepotice chválit, ale opak je pravdou. Z destiláterského hlediska je všude jen haním...
*
Sken z whisky webu - minirecenze odrůdových R.J. Valašských slivovic:

Rafael

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.234.171 (?)
19.8.2017 21:28

Všechny staneley co mají v údolí jsou napadené monilií a pomalu odchází!

Ja mám so Stanleyom tiež zlé skúsenosti čo sa týka monílie plodov. Vždy koncom augusta-srpna keď pršalo tak polozrelé plody napadla silná monília plodov a polovica úrody zhnila na strome.Táto odroda u mňa dozrievala 5-10.9.Neskôr dostal Stanley šarku ktorá sa prejavovala deformáciami na plodoch a plody stratili cukornatosť. Už ho nemám a ani ďalší sadiť nebudem.

Výborná odroda na pálenie je Elena. Chuťovo lepšia a odolnejšia na šarku ako Stanley. Elenu odporúčam vysadzovať v polohách zhruba do 300 m.n.m.vo vyšších polohách nemusí dobre dozrieť. U mňa v 310 m.n.m dozrieva medzi 10-20.9.    Jano

Připojit reakci

Slivoně 2017

20.8.2017 7:42

Jaký doporučíte vhodný opylovač místo stanleye a čačanské?

Připojit reakci

Slivoně 2017

20.8.2017 8:05

Jaký doporučíte vhodný opylovač místo stanleye a čačanské?

Já vám doporučím nejlepšího opylovače všech dob a tím je hmyz.

Konkretně cca.2 úly se včelstvy či čmeláky, kteří lítají už při teplotě oněco nižší než včely.

Opylovač v podobě nějaké odrůdy je neúčinný, když v době kvetení je vlhko, deštivo a chladno, což se v posledních letech s pravidelností děje.

Připojit reakci

Slivoně 2017

20.8.2017 8:19

Ano, pokud těm "hodným" hmyzáčkům přisadíte ještě Z.R. a Annu Spëth, nemůžete "šlápnout vedle".wink

Připojit reakci

Slivoně 2017

20.8.2017 11:36

Nebo samosprašné odrůdy.

Připojit reakci

Slivoně 2017

20.8.2017 11:55

Tzv. Procházkova se nechlubí největšími plody, ale chuť a malé napadení monilií ji řadí k těm nejoblíbenějším.
Škoda, že Tophit nechutná tak, jak vypadá.

Obrázky:
Procházkova
Procházkova
Tophit
Tophit
Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.250.70 (?)
20.8.2017 19:49

Dobrý den, pane Vysloužile, píšete, že slivoň Procházkova nemá největší plody, co si pod tím můžu představit? Bývá stejně velká jako domácí, případně Wangheimova? Děkuji. Tomáš

Připojit reakci

Slivoně 2017

Mikeš13 (1460) - xxx.xxx.218.61 (?)
20.8.2017 21:20

Dnešní přehlídka konzumovatelných odrůd. U některých pozdnějších odrůd se občas objeví předčasně vyzrálý plod (bez červíka).

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

20.8.2017 21:30

Falešný Opál bude zřejmě Viktorie. Pravý Opál už je víc jak 2 týdny pryč.
Všechny Vaše plody mi přijdou tvarem i barvou typické, krom Stanley. Ten u nás vypadá jinak. Šedě ojíněný a ne tak oblý. Čačanská rodna, Tuleu gras a Haganta ještě u nás nezačínají zrát, na ostatních se nějaký zralý plod najde. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

Mikeš13 (1460) - xxx.xxx.55.47 (?)
21.8.2017 7:26

Plody Stanley jsou také modré a ojíněné, ale tohle byl zapomenutý plod, který jsem nosil několik hodin v kapse smiley.

Připojit reakci

Slivoně 2017

21.8.2017 11:03

Při vší úctě se nejedná o špendlík jak popisujete na fotce třetí z leva nahoře, ale o nějaký typ mirabelky.

mj. Pravé špendlíky jsou již 14 dnů dávno v sudu.

Připojit reakci

Slivoně 2017

20.8.2017 21:35

píšete, že slivoň Procházkova nemá největší plody, co si pod tím můžu představit?

Asi jako Wangheimova (možná nepatrně větší), kterou připomíná i tvarem a nazelenalou dužinou. Na rozdíl od ní voní podobně jako Katinka. Zatímco Wangheimova u nás teprve začíná zrát, Procházkova už končí. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

21.8.2017 15:34

Pět včelstev je u sousedů cca 200 m. Dalších 10 včelstev cca 500m, Stanlej pomalu odchází na monilii a tak uvažuji o vhodné náhradě jako opylovči.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.31 (?)
24.8.2017 21:37
U nás si monilióza plodov slivkovín zdá sa vybrala celosezónnu dovolenku. Takýto dobrý rok nepamätám. A to už aj pršalo, aj plody sú v zhlukoch - a nič...(viď foto). Kiež by to tak zostalo aj naďalej. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

25.8.2017 7:56

To nám to ten Ivan pěkně nakládá... Ještě pár fotek švestek neznajících monilii a jablek bez jediného stropupku a zavírám zahradu,  jdu pěstovat do lesa šišky. cheeky

Připojit reakci

Slivoně 2017

Tom Tom (55) - xxx.xxx.129.168 (?)
25.8.2017 15:06

ahojte zahradkari,

rad si precitam prispevky a aj pozriem fotky. Pomahate tym vela ludom.

Dakujem,

Tomas

Připojit reakci

Slivoně 2017

Pavel (40) - xxx.xxx.115.144 (?)
25.8.2017 15:53

Také se velice rád vždy podívám na fotky pana Hlavatého i všech ostatních. Člověk má možnost srovnávat a případně se i inspirovat. Snaze podělit se s námi o výsledky své práce, tomu tleskám. yes

Každý hospodaří v odlišných půdních a klimatických podmínkách.
Nelze zevšeobecńovat podle šablony "když já mám problém s touto chorobou a tímto škůdcem, ostatní je musí mít taky".

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.206 (?)
25.8.2017 17:23

Kompletný prehľad postrekov ktoré som aplikoval v r.2017 (neuvádzam vinič a kríky, len stromy). Cez mobil to neviem riadkovať, takže to bude za sebou v schéme: Dátum - postrek - druh stromu. 5.3.17-Kuprikol-všetky stromy. 20.3.17- Syllit-broskyne, slivky, višne. 21.3.17-predjarný postrek-jablone, hrušky. 27.3.17-Signum-marhule, broskyne, višne. 3.4.17-Prolectus-marhule, broskyne, slivky, višne. 4.4.17-Zato+Spintor-jablone, hrušky. 1.5.17-Signum+Calypso-slivky, višne. 7.5.17-Talent+Decis-jablone, hrušky. 3.6.17-Chorus+Karate-jablone, hrušky. 30.6.17-Mospilan+Signum-niektoré broskyne, slivky. 2.7.17-Zato+Spintor-jablone, hrušky. 16.7.17-Topas+Calypso- jablone, hrušky. Odvtedy žiadny postrek. Ešte dodám, že občas (nie vždy) som do postreku pridal Harmavit a Humix Bio, pri posledných 2 postrekoch jadrovín aj Florasin Calcium+s bórom. Pri postrekoch jabloní a hrušiek som nie vždy striekal fungicídom všetky - rezistenty som niekedy vynechal. Z uvedeného jasne vyplýva, že špeciálny postrek slivkovín proti monilióze plodov nerobím. Posledný postrek slivkovín bol 30.6.17 (Mospilan proti obaľovačom a Signum proti klasterosporióze). Tento prehľad nikomu nedlžím, ale nemám čo tajiť. Samozrejme, môže sa nájsť trollko ktorý to spochybní, ale to už ide mimo mňa. Na záver podstatná veta: tento rok je výnimočne priaznivý, hubových chorôb je málo, boli roky (aj minulý) kedy som postrekoval viac a chrastavitosť aj tak bola, aj monilióza. A tiež - ako píše Pavel, každá záhrada je biotopom samým o sebe, mikroklíma hrá veľmi významnú úlohu... A úplne na záver: u nás sú klimatické pomery veľmi priaznivé (okrem deficitu zrážok), ale ani tu nepadajú pečené holuby z neba do huby. Aj tu si treba veci odmakať. Susedia ma vidia v záhrade často, postreky tvoria z toho len malý zlomok. Vďakabohu za každú minútu, ktorú môžem v záhrade stráviť. Nie každému je to dopriate. A vôbec nejde o tie ocenenia či diplomy, je to o niečom úplne inom. Kto chce, ten pochopí. Trollko nepochopí. IH

Připojit reakci

Slivoně 2017

26.8.2017 15:08

Zdravím Rafaeli, mám na Vás dotaz. V některém tématu na zdejším foru popisujete "mini-košt" pálenek jednotlivých druhů slivoní z Jelínkovi pálenice. Nemohu ten příspěvek opětovně dohledat, takže se pokouším reagovat přes tady tento příspěvek. Můj dotaz zní, máte podobný "mini-košt" vlastních pálenek jednotlivých druhů slivoní? Pokud ano, byl bych moc rád, pokud byste se se mnou podělil o Vaše zjištění. Předem děkuji. Sadař.

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.246.252 (?)
26.8.2017 17:27

Pro sadař82:
Ten příspěvek, pokud nemyslíte nějaký jiný, ale nevzpomínám si, je tady. A naskenoval jsem ho jen pro zajímavost z whisky.nethar, z fora znalců a milovníků whisek. Tam se věnují především whisky, ostatním alkoholům jen velmi okrajově.
A nemá žádnou extra vypovídací hodnotu. Byla to jen má souhlasná reakce na M.V. když psal, že nechápe jak můžou být destiláty z Lepotic někdy vysoce hodnoceny. Oproti jiným k destiláterským účelům mnohem vhodnějším odrůdám.
*
Vlastní minikošt nemám, zkvašuji vše dohromady. Sad mám převážně z Lepotic apod. co v té době bylo ve školkách a zbytek tvoří podivné neznámé odrůdy kdysi sesbírané a namnožené z okolí, ryngle a pár Nancynských mirabelek. Až na poslední je vše velmi podřádný materiál, (s kterým aby se dosáhlo aspoň přijatelného výsledku je dost práce).
Mirabelky když se dostatečně urodí zkvašuji zvlášť. Ale nenazývám to slivovici.
A za znalce slivovic se rozhodně nepovažuji - nesbírám vzorky, nenavštěvuji košty atd. Jsem spíš likérník...

Rafael.

Připojit reakci

Slivoně 2017

bunny (631) - xxx.xxx.67.176 (?)
30.8.2017 11:24

dozrievajú teraz v cca 600 mnm pod tatrami, majú cca 55g, dĺžka 55mm (ale sú aj väčšie), kôstka je malá a dobre oddeliteľná od dužiny. na fotke je ešte druhá odroda (opál?) a tie sú podstatne menšie. prosím vás o aké odrody ide? 

Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

30.8.2017 14:12

Ty menší plody by Opál být mohl. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

30.8.2017 16:12

Petr: dakujem. ja som ich len dostal, tak netusim či tie menšie sú všetky také malé, alebo len povyberané. opál som spomenul podľa času dozrievania a posunu u nás (pár týždňov), ale veľkosťou neviem, či sú také malé :(

tie veľké nevie niekto aká je to odroda? pred pár dňami som kúpil v obchode odrodu "stanley", tieto sú veľmi podobné aj veľkosťou, tvarom a konzistenciou, chuťou. ale z obchodu to bol asi dovoz zo zahraničia, u nás stanley ešte nedozrieva (podľa mňa). tak aká to môže byť odroda, že to má také veľké plody a dozrieva relatívne skoro v podhorskej oblasti?

Připojit reakci

Slivoně 2017

30.8.2017 16:20

Bunny, ani kdybys poslal vzorek, tak to není jisté, že se trefím. Taková Čačanská lepotica nebo najbolja by se podle chuti poznat dala. Nakonec i Gabrovská, Hanita, Č.Rodná, Stanley, Těchobuzna ale i jiné. Jenomže třeba taková momentálně předčasně zralá Haganta je měkčí, ale chuťově naprosto hrozná, fádní, mdlá a přitom jsou roky, kdy je hodně dobrá. Chuťově zcela jiná, doufám, že další plody najedou do těch správných kolejí.

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.205.204 (?)
30.8.2017 17:47

Stanley u nas uz davno dozrela, posledne plody opadaju najneskor zaciatkom buduceho tyzdna.

Trnavsko 145 mnm.

Připojit reakci

Slivoně 2017

31.8.2017 9:48

Je to hodně zajímavé, proč nejsou nyní švestky chutné. Jestli je to počasím, tak to rozhodně vyhovovalo letos broskvím, protože jsou nejchutnější od doby, co je pěstuju a to komplexně všechny odrůdy byly aromatičtější než jindy. Švestky byly v červenci taky dobré. Pokud je to suchem, tak odrůdy na St.Julien sucho nesignalizují, protože na nich se to projevuje nejdříve. Hlavně mě nyní naštvala ta Haganta. Dělala to v prvních letech až jsem myslel, že to není dobrá odrůda, pak se stav radikálně zlepšil a teď zase ta švestková mdlost a "bezchuť". Přitom jsem ji začal považovat za nejjistější zářijovou švestku, co se týče chuti. Snad se to ještě zlepší. Jsou to jen první měkčí plody. Toptasty vymrzly, ale těch "pět", co zbylo byly standartně "koncentrované", nebo-li "nabušené".

Připojit reakci

Slivoně 2017

31.8.2017 13:35

"Je to hodně zajímavé, proč nejsou nyní švestky chutné".

Tady zatím nic takového nepozoruju. Švestek je, kromě dvou odrůd, letos málo, všechny mají svou standardní chuť.

Připojit reakci

Slivoně 2017

31.8.2017 15:17

S těmi švestkami to můžu podepsat, zato ryngle-to je mana finskákiss! Jak je to možné? SPCH

Chutnal jsem teď Nějaké švestky a je to hrůza děs.Přesně jak píše Petr, švestky, trnky jsou letos totální propadák. 

Na švestkách jsem si letos taky nepochutnala. Jediná jedlá byla Čačanská ranná, Hanita a Top Gigant plus.

Kdyby to bylo jenom u mě, tak bych se tím ani nezabýval, ale jak je vidět z předchozích příspěvků, tak i ostatní mají podobnou zkušenost. Hledal jsem dnes na stromě Domácí švestky, ale zmizely. Zůstaly jen mumifikované moniliózní plody. Našel jsem všeho všudy dva. Jeden zralý a vynikající, druhý málo zralý. Takhle mě zmizela i Gabrovská a Valjevka. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.41 (?)
1.9.2017 14:06
Súhlas s Mikešom13. Mnoho závisí od lokality a mikroklímy. Slivková sezóna u nás je výborná, ba skôr výnimočná. Kam zmizla monilióza, klasterosporióza a hrdza mi nie je jasné. Hrdiť sa ako som "trafil" postreky na piliarky a obaľovače by síce bolo možné, ale neférové. Tento rok je jednoducho vymknutý z kĺbov a všetky choroby a škodcovia niekam zmizli. Čím to je neviem, najlogickejším vysvetlením je veľmi suché, teplé a slnečné počasie. Skoro by ma neprekvapilo, keby zmizla aj tá dlhoročná šárka 😃... Chuťovo sú (boli) slivky skvelé. Veľkosť a zdravotná kvalita plodov tiež mimoriadna (foto). Takýto rok sa asi už tak ľahko nezopakuje. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

1.9.2017 14:42

Teda Ivane, Ty nám to dáváš. Nejdřív ty fotky jablek "z fotoshopu", teď oslavná báseň na švestky bez chorob. crying
   Já švestkovou sezónu mohu hodnotit vcelku kladně. Loni a předloni jich bylo o trochu víc - hodně přes tunu, letos bude tak polovina, z toho 300 už je sklizeno. Spíš než menší násadou je to dáno vykopáním starých strom Oulinské a Althanovy. Neřekl bych, že chuť je nějaká horší, dokonce si myslím, že některé odrůdy, které obvykle nemají chuť žádnou nebo špatnou (Presenta, Tophit, Empress, aj.) dík teplému létu budou lepší. Červivost i monilie je standartní, t.j. veliká, vezmou zhruba 20% úrody.
    Pozoruji obrovské rozdíly v napadení hnilobou mezi jednotlivými odrůdami. Žádná není samozřejmě imunní. Třeba Katinka, Procházkova, Elena, Toptaste či Těchobuzická mají (nebo měly) hnilých plodů relativně málo. Naopak Carpatin, Tophit, Verity, Amers, Topstar, tam podlehlo monilií možná 50% plodů. Bohužel spíš k náchylnějším patří i nové německé odrůdy Jofela, Azzura, Haroma.   Zajímavostí je, že tradičně nejpostiženější Chrudimská letos hnije málo. Tak se v tom vyznejte. Chemicky jsem slivoně ošetřil 1x tankmixem po odkvětu proti pilatce a úžehu. Proti moniliové hnilobě nezasahuju, to bych musel stříkat každý strom jindy.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.223 (?)
1.9.2017 15:33
Miloš, tento rok je u nás nejaký "vyšinutý", tie choroby fakt nie sú. Ale znovu chcem zdôrazniť - je to len tento rok, nemáme to tu stále. Monilióza samozrejme býva aj u nás, ale proti nej slivky nikdy nestriekam (kompletný prehľad postrekov v r.2017 som tu nedávno zverejnil, myslím že práve na tomto vlákne). Tá absencia chorôb sa týka aj jadrovín, veď keď už Golden Del. nemá strupovitý ani jeden lístok či plod, tak to mi jednoducho nejde do hlavy. Možno nám to tu príroda všetko pekne spočíta o rok a vyžerieme si to aj s úrokmi. IH
Připojit reakci

Slivoně 2017

mino BA (41) - xxx.xxx.65.52 (?)
1.9.2017 15:55

Prenadherna uroda p. Ivan. Ak mozem z tejto oblasti spomenut akurat klasterosporiozu na Goldrichi (1 postrek Signum v kvete, nasledne po Vasej diagnostike po osetreni Talentom ochorenie zmizlo). Inak je vsetko ciste, dokonca vinic Terez, ktory sme zacali konzumovat som nestriekol ani raz (hoci je rezistent, aj tak).     mino BA

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.69 (?)
1.9.2017 16:15
Mino BA: Veď vravím - šibnutý rok 😃. Kiež by ich bolo viac po sebe, však? A ďakujem. Na Vaše fotky je radosť sa pozerať. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

1.9.2017 16:44

veď keď už Golden Del. nemá strupovitý ani jeden lístok či plod, tak to mi jednoducho nejde do hlavy

To jsem zažil roku 2000, kdy jsem byl celé jaro za mořem a žádný postřik tak nestihnul. A strupovitost nebyla vůbec žádná! Od té doby jabloně neošetřuju. Někdy strupovitost je, jindy není. Letos je hodně.

Připojit reakci

Slivoně 2017

7.9.2017 21:29

skúsim oživiť tému. nemá niekto nejaký tip, aká odroda sú tie väčšie slivky, ktoré už 30.8. boli zrelé vo vyššej polohe? ďakujem. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

host - xxx.xxx.103.9 (?)
7.9.2017 21:41

Pod Tatrami zrelé koncom augusta a veľké. Čačanská lepotica. temer na 100%. Rodičia ju mali na záhrade vo Svite.

Připojit reakci

Slivoně 2017

7.9.2017 21:48

Asi to tak bude, zvlášť, jestli je dužnina zelená.

Připojit reakci

Slivoně 2017

7.9.2017 22:04

Petr: yes, tak to bude toto :) 

Připojit reakci

Slivoně 2017

7.9.2017 22:09

103.9: dakujem pekne, toto je z popradu, to mi doniesli, aby sa pochválili, lebo ja nemám nič :D 

Připojit reakci

Slivoně 2017

8.9.2017 8:22

Nezlobte se, ale s takovým určováním odrůd běžte někam. To je stejné, jako kdybyste se zeptal: "Kolem nás jezdí 4 metry dlouhé auto s motorem vpředu" a jiný Vám odpověděl: "Na 100% Škoda Superb, kolem nás jezdí taky", Na přelomu srpna a září zraje spousta velkoplodých slivek. Topstar, Hanita, Topgigant aj. Lepotica teoreticky taky, i když u nás - ač je tu taky chladno - je už témeř měsíc sklizená.

Připojit reakci

Slivoně 2017

8.9.2017 13:09

Zpoždění ve vyšších polohách může být větší. Proto jsem se občas bunnyho ptal, co mu u nich právě kvete nebo zraje. Zdejší (Pardubice 230 m.) zralost lepotice je společně s Oullinskou renglódou kolem 10.8. letos to bylo možná dříve. Takový přeplozený Opál ve vlákně Opál jsem fotil v 600 metrech taky až koncem srpna, což potvrdil i Mittwoch. Tvarově by lepotica na bunnyho fotkách odpovídala, ale zmátlo mě taky to zpoždění. I když bunny uvádí, myslím, 600 metrů, tak se mi zdá, podle toho, co psal, že oproti mým 600 metrům na Vysočině je u něj chladněji.

Připojit reakci

Slivoně 2017

8.9.2017 15:55

viem, že dávam blbé otázky a čakám rozumné odpovede, že sa to ani nedá presne určiť, lebo tam je veľa faktorov, ktoré ovplyvnia dozrievanie a pod. možno by bola lepšia otázka ktorá odroda podobná tej na fotke dozrieva približne rovnako ako opál, keďže slivky sú z jednej záhrady a oblasti. na foto som nedal dužinu, tá bola pevná, zelená. 

Připojit reakci

Slivoně 2017

8.9.2017 21:40

Celkem nechápu reakci MV. Občas se stane, že se trefíme, což se tentokrát snad podařilo. Za to jsem rád. U hrušky neznámé budu muset čekat, že tam snad někoho potkám.

Připojit reakci

Slivoně 2017

Ivan Hlavatý (2174) - xxx.xxx.234.132 (?)
22.8.2017 17:27
V poslednom čísle slovenského Záhradkára je priestor venovaný pestovaniu sliviek. Zaujali ma 2 články, jeden o šárke a druhý o hrdze slivkovej. Pri šárke (foto 1) je zaujímavá informácia, že vysoké dávky dusíka môžu zmierniť prejavy šárky na plodoch (za cenu rizika zníženia mrazuodolnosti stromu), konkrétne sa spomína Domáca slivka. Priznám sa, že sa zdráham túto informáciu prijať, ale nikdy som to neskúšal. Dávam to ako tému do diskusie. Čo sa týka hrdze slivkovej (foto 2), v r.2016 boli jej prejavy u nás mimoriadne intenzívne, v mnohých záhradách kompletne opadali slivkám listy už v 2.polovici augusta. V tomto roku prejavy hrdze (zatiaľ) nie sú. Článok ma obohatil o informáciu o medzihostiteľovi, to som nevedel (a priznám sa že tú veternicu ani nepoznám). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Slivoně 2017

Mike Dundee (81) - xxx.xxx.211.186 (?)
22.8.2017 19:27

Zajímavá informace. Asi má něco do sebe starší příspěvěk zde na fóru (již nedohledám), kde někdo zmiňoval zkušenost pěstitelů z určité oblasti na Moravě, kde léčili projevy šarky pořádnou dávkou kravského hnoje kolem stromu. Vlasy si prý rvali sousedé, kteří stromy odstranili... Také by mě zajímalo co je na tom pravdy a jak se takový strom chová z dlouhodobého hlediska...

Připojit reakci

Slivoně 2017

Miloš Vysloužil (15093) - xxx.xxx.92.38 (?)
22.8.2017 23:30

Taky si vzpomínám na ten příspěvek, kde ovšem autor tvrdil, že důkladným spodním hnojením šarku vyléčí. To samozřejmě nelze, ale určité stopy pravdy na tom jsou, už jsem o tom taky jednou psal. Projevy šarky se totiž částečně podobají živořícímu stromu na hodně chudé vyčerpané půdě bez dusíku a vláhy - řídké olistění, bledé listy, většina plodů opadá drobných, ještě nezralých, ostatní jsou málo sladké. Důkladnou péčí a výživou dosáhneme zlepšení zdravotního stavu stromu, zvýšení úrody a tedy i zbylých málo nebo úplně nepostižených plodů. Je to jistá analogie s dřívější léčbou tuberkulózy v plicních sanatoriích. Původce choroby léčit neuměli, ale zdravým prostředím a posílením organizmu s ní dokázali bojovat.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Pozdní slivoň Presenta6322.9.201730886
odruda Wangenheimova4422.9.201741696
Gabrovská se Bulharům povedla11020.9.201743511
Šarka švestek10819.9.201787522
Rezistentné odrody slivky: Jofela, Haroma, Joganta819.9.20173554
Dolanka 617.9.20173386
Jefferson Gage 1717.9.20177022
Broskvová švestka916.9.20173124
Grossa di felisio 916.9.20173756
Topking5415.9.201733015
Bystrická slivka4014.9.201727101
Topfirst, Herman - dotaz6214.9.201736000
Zelená ringle1313.9.201724873
Kráľovná Viktoria 2812.9.20172067
Domácí švestka a Domácí velkoplodá11412.9.201750862
Těchobuzická 1712.9.20172275
Švestka Topfive911.9.20173065
Podnož Mykoa1811.9.20178843
Toptaste19310.9.201795426
Fellenberger 1610.9.20174310
Mirabelky - Miragrande a Bellamira2010.9.201725713
Amers199.9.201717177
Dobrý rok pro Stanley359.9.201718272
Slivoň Amers 119.9.20177956
Slivoně 2017 1518.9.201722111
IT 10 28.9.2017409
Jofela 378.9.201712869
Harbella 68.9.20172817
Joganta nr.7184208.9.20177991
T 1 148.9.20172473
Talianska slivka 58.9.20172730
Slivoň President 707.9.201743672
Azura 87.9.20173154
Novovyšlachteni križenec Duranzie a Bystrickej 127.9.20174748
Slivoň Haganta 576.9.201740232
Novošlechtění15.9.2017140
Hálčivec švestkový (Phytoptus similis) 515.9.201737972
Stanley - jedna z nejužitečnějších odrůd minulosti944.9.201757606
Datlovka červená13.9.2017147
Aprimira, Aprikyra, Aprisali213.9.20177978
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Fotky kurníku a slepic20.9.2017
Alergie na chlupy19.9.2017
Štěně a bleška19.9.2017
Štěně a bleška14.9.2017
Kdo mi zabíjí slepice?11.9.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů