Šarka švestek



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
21.6.2015 12:05

Já jsem si přinesl šarku v meruňce Radka, zakoupenou v Holovousích. Ta již v letošním roce nevyrašila. Jestli to je z důvodu PPV, či ne, těžko usoudit. Vypadá to, že citlivé budou i veselské marhuľe. Na broskvoních jsou sem tam projevy na listech. Do budoucna to problém být může, nebo vůbec nemusí, to se uvidí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 21.6.2015 11:51

To postihuje i meruňky a broskve? A jak se to na nich projevuje? Totiž nakupuji převážně v jednom zahradnictví, odkud jsem donesl slívu a ryngli, na kterých se v prvních letech projevovala jakoby šarka, letos tam ale zatím nic moc nevidět. Tam odsud mám i broskvoň, a houbových chorob má opravdu dost. Dříve jsem tam koupil i meruňku, a má nějakou tu gnomo-cosi. Tak už tam asi nakupovat nebudu, za peníze si na zahradu tahat nemoci fakt nepotřebuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.111 (?), 21.6.2015 12:03

U meruněk se tvoří na listech světlezelené skvrny, kroužky nebo nejčastěji proužky, které široce lemují hlavní nervaturu. U velmi náchylných odrůd se v závěru léta skvrny zbarvují fialovohnědě a výjimečně i nekrotizují. Na plodech se v období zralosti objevují mramorovité kresby a mírné zhrbolatění, světlezelené skvrny a kroužky se tvoří i na peckách.
U broskvoní se na listech objevují žlutozelené proužky, které úzce lemují žilky. Plody mají kroužky nebo mapovité a mramorovité kresby a výjimečně se deformují i plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.6.2015 12:05

Já jsem si přinesl šarku v meruňce Radka, zakoupenou v Holovousích. Ta již v letošním roce nevyrašila. Jestli to je z důvodu PPV, či ne, těžko usoudit. Vypadá to, že citlivé budou i veselské marhuľe. Na broskvoních jsou sem tam projevy na listech. Do budoucna to problém být může, nebo vůbec nemusí, to se uvidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 240.122 (?), 21.6.2015 12:18

Ako je to veselkymi marhulmi neviem, no Pan Hricovsky pri kazdej prilozitosti ospevuje napr. Vehardu ze je ako jedina z nich vseetkych rezistentna proti ppv. co je na to pravdy alebo odkial ma tieto info neviem.

Neviem ako to je v inych krajinach no vo svajciarsku musi byt kazda jedna odroda uz v skôlke testovana okrem ineho aj na ppv a pri pozitivnom naleze nemoze byt dalej predavana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.6.2015 12:42

Srdečně zdravím, pane P.Z. Mně "přeskočila" šarka na Veselku a Milan už kvůli šarce vyřadil Vesnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 240.122 (?), 21.6.2015 19:02

ok, neviem ako to je naozaj s ich odolnostou alebo toleranciou, skusenosti nemam, akurat viem ze Veharda ziadne priznaky u nas nikdy nemala.

inak tu kde pracujem sa mnozia iba Orange Red, Bergarouge, Goldriche a Bergeron po Veselskych asi nie je dopyt zo strany pestovatelov a velkoprodukcie, pripadne pravdepodobne o nich nikdy ani nepoculi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.134 (?), 21.6.2015 20:21

Z Veselských marhúľ by mala byť rezistentná k PPV odroda Vestar kvôli jej pôvodu z čínskych marhúľ.Bola použitá k vyšľachteniu odrody Betinka.   Stano

PS: Je však pravda že s príznakmi šarky na Veharde som sa ešte nestretol, a to ich tu je v okolí hodne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.6.2015 15:01

Nemoci si Vaši zahradu najdou i bez peněz. Šarka tedy na většině území spolehlivě. Pokud zahradník nemnoží ovocnou sadbu na koleně, prodávané stromky z dobrých zdrojů jsou obvykle zdravé. Do 2-3 let ale virózu většinou dostanou.Při dobré péči, vydatném hnojení a pěstování odrůd s dostatečnou mírou tolerance se s ní dá naučit žít. Změnit prodejce nic neřeší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 22.6.2015 12:47

To možná máte pravdu, nicméně když si donesu nemoci, které jsem ještě nikdy neviděl, tak to asi nebude zrovna to pravé. Například ta broskev, sem tam jí rozpraská kůra a škaredě se rozštěpí, když je to větší tak se objeví i klejotok. Na letorostech jsem si všiml nějakých červených nabubřelých podélných skvrn, možná že právě toto pak rozpraská. No já fakt nevim, jestli tohle je už dneska v ČR normální, tak si zajedu třeba do toho Rakouska na výlet :D za ty peníze to se přece nehodí, cokoliv jsem z toho obchodu koupil, to je nemocné. Na druhou stranu, loni na podzim jsem byl v jiném, větším, dražším zahradnictví, měli tam modře oštítkované stromy rostlinolékařskou správou (nebo co to je za orgán) avšak Idaredy byly úplně celé šedé a zkroucené od padlí. No a třešeň burlat, co jsem si tam koupil, má suchou skvrnitost asi. Ale snad to není smrtelné :D Nevíte o nějakém "zdravém" zdroji stromků v okolí Olomouce? Já mám pocit, že snad ani neexistuje. :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 22.6.2015 13:04

1-od chvíle, kdy si koupíte stromek, je na Vás, Vaší péči, co se bude dál dít. Můžete zboží reklamovat- zkusil jste? S jakým výsledkem. 2-klejotok vzniká z různých příčin, jednou z nich je např.nedostatečné ochrana proti výkyvům teplot, rozdílům noc a den v předjaří. Jak jste toto vyřešil? 3-pukliny, trhliny na větvičkách můžou být jizvy, kterými se hojí poranění od krup i velkých kapek deště-čím je rostlina hladovější,  tím snáze k takovým následkům dochází, i náchylnost k jiným-houbovým chorobám je násobně vyššíí. Jak se o své stromky staráte? Jaké mají podmínky, které nejste schopen ovlivnit? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika